חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  מה בין Growth Mindset (דפוס חשיבה מתפתח) לניהול התנדבות בשגרה ובחירום?

  Agility הוא מושג המתאר יכולת התאמה מהיר לנסיבות משתנות. התרגום לעברית הוא המילה זמישות, שהיא הֶלחֶם בין זריזות וגמישות. הזמישות מכוונת להתמודדות עם המציאות המשתנה ושמה דגש על התכונות האישיותיות שמאפשרות לזהות שינויים ומצבים בלתי צפויים ומאתגרים במציאות, ולהגיב אליהם באופן מהיר ואפקטיבי. זמישות היא מיומנות חיונית להתנהלות במציאות משתנה. 

   
  זמישות באה לידי ביטוי ב"דפוס חשיבה מתפתח" Growth mindset שהנו מושג שטבעה פרופ' קרול דוויק מאוניברסיטת סטנפורד. פרופ' דוויק טוענת שיש שני סוגי אנשים: בעלי 'דפוס חשיבה מתפתח'(Growth Mindset) , שמאמינים שבזכות למידה ומאמץ אפשר לשפר ביצועים, ובעלי 'דפוס חשיבה מקובע' (fixed mindset), שמאמינים שהיכולת ללמוד ולהצליח בתחום מסוים היא מולדת ואי אפשר לרכוש אותה.


  לזמישות ולדפוס החשיבה המתפתח משמעויות רבות על ניהול התנדבות בכלל ובשעת חירום בפרט. לפי טובי ג'ונסון הכלי מספר אחת המצוי בידיהם של מנהלי התנדבות, הוא התודעה והאמונה ביכולת שלהם לתפוס אתגרים ככאלה המאפשרים להם לקדם את ההתפתחות האישית והמקצועית שלהם. האמונה כי יש לנו את היכולת לעצב ולשנות את היכולות שלנו, יש לנו את היכולת ללמוד הכל, בכל זמן.


  משבר הקורונה, היה (ועודנו) אתגר משמעותי - הוא חייב זריזות וגמישות בהפעלת מערכי ההתנדבות, חייב יצירתיות ויציאה מחוץ לקופסא והוא חייב אמונה גדולה ביכולת שלנו להמשיך להנגיש את השירותים באיכות למוטבי הארגון. משבר הקורונה חייב את מנהלי ההתנדבות לצאת מאזור הנוחות, להתפתח, ללמוד ולהתבסס על כלים שלא היו מוכרים קודם או שלא נתנו להם צ'אנס אמיתי קודם לכן. למשל, שימוש בהתנדבות מרחוק להפגת בדידות בקרב אזרחים ותיקים הייתה לא רלוונטית בשגרה ואילו בתקופת הקורונה היוותה קרש הצלה, והייתה כלי שאפשר המשך הענקת שירותים לאוכלוסיות ולמוטבים של הארגונים, גם תחת המגבלות הקיימות. 

   

  חשוב שנבין את העוצמה הקיימת בהבנה שהמוח הוא אלסטי,  שניתן ללמוד בכל גיל ולשנות דפוסי חשיבה, הדבר כרוך בהשקעה, בנחישות, בהתמדה.

   

  כעת עולה הצורך להמשיך ולקחת את הזמישות ואת דפוס החשיבה המתפתח לתחום ניהול ההתנדבות ולחשוב על האפשרות להעצים את היכולות של מנהלי התנדבות, באמצעות האפשרות לסגל מספר כלים שקשורים לתודעה, לאיתגור התודעה. כך, נוכל לפתח חוסן בהתמודדות עם הערכות לגל הבא, ועם ניהול ההתנדבות בכלל.

   

  אז אם זמישות ותודעה מתפתחת (לעומת מקובעת) הם שם המשחק, יש לראות בהן  מתודולוגיות עבודה שיאפשרו לבסס ולקדם את תחום ההתנדבות בשגרה ובחירום ויאפשרו לבצע שינוים זריזים, נכונים ויעילים במערכי ההתנדבות. זאת, על מנת להמשיך להיות רלוונטיים ומותאמים לצורך. הזמישות והתודעה המתפתחת מכוונות אותנו להמציא את עצמנו מחדש, למתוח את הגבולות של עצמנו, ללמוד ממשוב ולהפיק לקחים – בין היתר בנוגע לדרכים להתמודד עם המשבר הבא.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד