חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  למה שמירה על גחלת היזמות והחדשנות שלנו חשובה לנו גם כשכירים?

  ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות מבחינת התנאים שמאפשרים יזמות חברתית¹. לא מפתיע הוא שגם בעת משבר הקורונה נתקלנו ביוזמות יצירתיות וחדשניות ברמה הארצית והמקומית. יחד עם זאת, כשאנו חושבים על היזם הקלאסי נצפה לראותו כעצמאי, או לכל היותר כחלק מ"חבורת משוגעים לדבר", ולא כשכיר בארגון בו הוא מנסה לקדם את יוזמותיו.

   
  במסגרת תכנית ההכשרה לרכזי המעורבות החברתית במרכזי הצעירים הפועלים תחת הקול הקורא של המשרד לשוויון חברתי זו השנה השלישית, יצאנו לדרך לאחרונה עם מספר פרויקטים שתפקידם לטפח ברכזים את אותם דפוסי העבודה היזמיים והחדשניים כפי שהיינו רוצים לראות בעולם התעסוקה של ימינו. לשלב זה טרם היציאה לדרך קדם כמובן שלב סימון מטרות היזמות והחדשנות כגבוהות בסדר חשיבותן.  


  רבות נכתב על החשיבות של גישת החיים היזמית ותמורותיה אבל כידוע לא כל אחד שלהט יזמי פועם בו יכול להרשות לעצמו לחיות חודשים או שנים בלי משכורת או לעבוד מהמרתף של ההורים. כך, יזמים בפוטנציה מוצאים את עצמם לעתים משתעממים בעבודה מסודרת כדי לא לצאת להרפתקה שאין לדעת איך תיגמר. אך גם עובדים שכירים יכולים ליהנות מאקוסיסטם יזמי, ואכן לאחרונה, מומחים לאקוסיסטם של עולם היזמות מתחילים להתייחס גם אל האנשים האלה, שאינם מתכוונים לפתוח עסק משלהם אבל יכולים לממש את חזונם היזמי במסגרת הארגון (קריב, 2019).


  בכוחה של היזמות לשנות דפוסי חשיבה אישיים, ולעודד אותנו לעבור ממצב של הוצאה לפועל של תוכניות עבודה ופרויקטים שהוגדרו עבורנו למצב של פעולה מתוך להט אישי, תוך יציאה מאזור הנוחות, חשיפה לתחומי תוכן ודיון מגוונים ויכולת לנקוט עמדה לגביהם. בכוחה של אותה למידה מתוך להט והתנסות לחזק בנו תחושת מסוגלות ביכולתנו לזקק צורך, לפתח עבורו מענה ולייצר שינוי. לבסוף, אחת התמורות המשמעותיות הנובעות מאימוץ דפוסי חשיבה יזמיים וחדשניים היא בטיפוח מיומנויות בין-אישיות, כיוון שהתהליך מחייב אותנו לשתף פעולה עם גורמים נוספים בסביבה הארגונית באופן שייתן להם בו מקום, יכבד ויתחשב בצרכיהם ואף יקבל את הייעוץ או הסיוע שמציעים לנו.


  לאור זאת, קידום נכון של אותם דפוסי חשיבה עשויים לתרום רבות לארגון. מחד, להאט משמעותית את קצב שחיקתנו כעובדים ולתרום למאמצי השימור שלנו בארגון, ומאידך לשנות גם את דפוס הפעולה הארגוני בכך שיקודמו מעתה שותפויות רבות יותר עם גופים ופרטים נוספים בסביבה הארגונית, יתעוררו מחשבות על מה עוד צריך לשפר ואף ייווצרו צוותי עבודה סביב הפרויקט והמעגלים המחוברים אליו ויקודמו אסטרטגיות פנים ארגוניות שיפנו לכיוון של חדשנות. 

   
  לסיכום, גם עובדים שכירים יכולים וצריכים ליהנות מאקוסיסטם יזמי, לשלב פרויקטים נבחרים לתוכו שיאפשרו להם להתנסות באותן אסטרטגיות וטקטיקות רלוונטיות, לייצר שיתופי פעולה של העולם הפנימי והחיצוני וליצור חדשנות שנובעת מתוך הארגונים עצמם ויש לה פוטנציאל להתפרץ החוצה. 


  תכנית ההכשרה והליווי שלנו כוללת בין היתר מפגשי הכשרה העוסקים בתחומי החדשנות והפיתוח התעסוקתי, תכנית מנטורינג שמפגישה את הרכזים עם טובי המומחים בתחום שמלווים אותם בתהליך, ובקול קורא להגשת יוזמות מן השטח שהנבחרת מביניהן תזכה במעטפת ליווי משמעותית. אנו תקווה שהמכלול הזה יעודד יצירת מסלולי מעורבות חברתית נוספים שלא היו קיימים לפני כן בישובים, ירתום תושבים נוספים לקחת חלק ואף ייצר ערך פוטנציאלי ליזמים שיכולים להמשיך ולפתח את הפרויקטים בשדות עשייה נוספים. בנוסף אנו תקווה שהמכלול יסייע גם בהעלאת רמת המוטיבציה של הרכזים במסגרת תפקידם, רמת מחויבותם לתפקיד ולתכנית ההכשרה, בשיפור איכות התקשורת שלהם איתנו וביניהם ובשיפור יכולות היצירתיות שלהם והלמידה אודות דרכי עבודה חדשות. 


  Kariv, D. (2019). Educating Entrepreneurs: Innovative Models and New Perspectives. Routledge.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד