חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  איך לנהל ביעילות את זמננו ב-2021? על הצבת יעדים וסדר עדיפויות

  איך לנהל ביעילות את זמננו ב-2021? על הצבת יעדים וסדר עדיפויות (הגדל)

  הסתיימה לה עוד שנה אזרחית, וזו הזדמנות מצוינת לעצור לרגע ולדמיין לעצמנו איפה נרצה להיות בעוד שנה בדיוק, כשתתחיל שנת 2022. את התרגיל הזה מציעה לנו לורה ונדרקאם¹ - מומחית לניהול זמן. 

  לפי ואנדקאם רבים מאיתנו מפריזים בחשיבות שאנו מייחסים להתחייבויותינו השוטפות, בעוד שאנו ממעיטים בערכו של הזמן שאנחנו מקדישים לקדם את הדברים שבאמת חשובים לנו. לשם כך אנו זקוקים לאסטרטגיה מעשית שתעזור לנו למצוא יותר זמן כדי שנוכל להשיג את מה שאנחנו רוצים, בזמן העומד לרשותנו. 

  כשאנחנו ניגשים לבצע את התרגיל המדובר, נחשוב שאנחנו עומדים שם, בעוד שנה, ומסתכלים אחורה על השנה שחלפה. הנה אנחנו, בתחילת שנת 2022 ועלינו לשאול את עצמנו: איך השנה שחלפה תיראה לנו? קחו דף ועט ורשמו לעצמכם מהם הדברים שעשיתם במהלך שנת 2021, שגרמו לה להיות שנה מדהימה שכזאת? כחלק מתרגיל זה, הלקוח מעולמות הדמיון המודרך, תוכלו לחשוב על שיחת הערכה שנתית שנקבעה לכם עם הממונה עליכם במקום העבודה ובה אתם נדרשים לציין 3-5 דברים שעשיתם ושגרמו לשנה הזאת להיות שנה מדהימה כל כך. 

  אם נרצה להעמיק לדוגמה במערכת היחסים שלנו עם המתנדבים/ות שלנו, נוכל לדמיין מכתב אישי שנכתוב להם ובו נתאר מה עשינו בשנה החולפת שהביא את הקשר שלנו איתם למקום טוב יותר ויתרה מכך חיזק את רמת המעורבות שלהם, תחושת המשמעות שהם חווים או את מידת השייכות שלהם למסגרת ההתנדבותית. גם כאן נוכל לכתוב 3-5 דברים שעשינו בשנה החולפת והשפיעו על התוצאות הנפלאות שהשגנו בה. 

  למעשה- הדברים שאותם כתבנו, ניתנים לתרגום למטרות ברורות שאנו מציבים לעצמנו לשנה הקרובה. בשלב זה נוכל לקחת את מקבץ המטרות הברורות שהצבנו לעצמנו ולפרוט לצעדים מעשיים. כדאי לשוחח עם האנשים הקרובים לנו ולשתף אותם בתוכניות שלנו. צעדים אלו יכולים להיות מפגשי הוקרה, הכשרה מקצועית רלוונטית, או אולי פרויקט משמעותי שנקח חלק בתכנונו ובהוצאתו לפועל. 

  לאחר מכן נסדר את לוח הזמנים השבועי שלנו כך שיתאים לסדר העדיפויות שקבענו לנו, ונעשה את זה לפני שאנו "צוללים" לתוכו! המפתח הוא לדאוג שיופיעו שניים עד שלושה דברים שאנו מעוניינים לעשות בשבוע הבא ואז לבדוק איך ומתי ניתן לשלבם בלוח הזמנים שלנו. 

  בסיכומו של דבר, גם אם אנו פועלים במסגרת משרה חלקית אפשר לגרום לדברים טובים לקרות. יש זמן וגם אם אנחנו עסוקים, אנחנו מקדישים זמן למה שחשוב, וכשאנו מתמקדים במה שחשוב אנחנו יכולים לגרום לשדה העשייה שלנו להיות מה שאנחנו רוצים שהוא יהיה בזמן שעומד לרשותנו. 

  התרגיל הנוכחי הועבר לרכזי/ ות מעורבות חברתית במרכזי הצעירים במהלך ההכשרה השנתית של התחום: אפקטy  המועברת על ידי תחום מעורבות חברתית של צעירים במועצה הישראלית להתנדבות. 

  בימים אלו בהם חוסר וודאות אופף אותנו בחיים האישיים ובחיים המקצועיים, ואין ספק שגם את המתנדבים/ות שלנו – קשה להסתכל שנה קדימה, לפני שנה אולי רק התחלנו לשמוע על איזה וירוס אי שם רחוק בסין והנה כעבור שנה תראו אותנו...כבר בתוך סגר שלישי. אבל דווקא בתקופה זו מקומם/ן של המתנדבים/ות הוא כל כך חשוב, וחשוב כל כך לייצר מרחב של תקווה וודאות. 

  על כן נוכל להתבונן שנה קדימה, ועם זאת לתכנן לכאן ולעכשיו, לעשות הבחנה בין מה שביכולתנו למה שאינו ביכולתנו ולא בשליטתנו. ככל הנראה שנגלה, שיש דברים שהם ביכולתנו ועל אף חוסר השליטה בוירוסים עולמיים, יש לנו שליטה על לא מעט דברים משמעותיים וחשובים בחיי היומיום של המתנדבים/ות ושל החברה. וגם בתקופה זו לזכור לא להישאב רק למה ששוטף, כי זו נטייתנו הטבעית כבני אנוש, על אחת כמה וכמה בעיתות חירום. 


    Vanderkam, L. (2017). I know how she does it: How successful women make the most of their time. Penguin
  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד