חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  אזרחים ותיקים והתנדבות

  אזרחים ותיקים והתנדבות (הגדל)

  "יש להם מלא זמן פנוי, שיתנדבו....",

  כשמדמיינים את פרופיל האזרח המתנדב, בטח כשמדובר על אזרחים ותיקים, אנחנו חושבים על אותם אלה שיצאו ממעגל העבודה וכעת בוחרים למלא את שעות הפנאי הרבות שלהם בתרומה לחברה. 

  התפיסה הזו אולי נכונה אבל לא ממש מדויקת. במהלך השנים כשאנו מסתכלים על אחוז האזרחים הוותיקים המתנדבים מתוך כלל המתנדבים באוכלוסייה אנו לא מוצאים פער משמעותי, לפעמים אפילו להיפך, אנחנו רואים שדווקא האוכלוסייה שיותר מתנדבת בישראל היא האוכלוסייה הצעירה יותר ופחות המבוגרת, נתון, אגב, שתואם מקומות רבים נוספים בעולם. 

  תכף נשאל למה, אבל קודם בואו נדבר רגע על מה מניע אזרחים ותיקים להתנדב ואולי אזרחים בכלל.

  כאשר מסתכלים דרך הנתונים על פרופיל האזרחים הוותיקים המתנדבים אנו למדים כי האזרחים הוותיקים שעדיין בתוך מעגל העבודה אלה גם המתנדבים יותר. זמן פנוי? כנראה שהוא לא מניע אנשים באמת להתנדב...

  התמורות שחלו בעולם העבודה וההתנדבות בעשור האחרון, לא פסחו גם על אוכלוסיית האזרחים הוותיקים. גם אלה כמו בשאר האוכלוסייה מחפשים לתת מעצמם לא רק במקום 'שצריך', אלא יחפשו מקום שעונה גם על הצורך שלהם. אם זה הרחבת אופקים; רכישת מיומנויות; הגשמה עצמית; הזדמנות להגשים חלום, להתנסות בתחום חדש; הזדמנות "להשאיר חותם"; קידום מטרות שחשובות להם; וכן, גם אמצעי להשתייכות, לחיבור לקהילה ולבילוי שעות פנאי איכותיות.

  כמו בעולם העבודה כך גם בעולם ההתנדבות, כאשר יש מפגש של צרכים, בין הצורך של הארגון/מקום ההתנדבות לצורך של המתנדב הוותיק, שם ההתנדבות מספקת ערך הדדי, שביעות רצון הדדית ושם ההתנדבות תהיה איכותית.

  נכון, לא כולם. אנחנו עדיין יכולים למצוא את האזרחים הוותיקים שבוחרים לתת איפה 'שצריך' גם אם זה לא מקדם אותם אישית אבל כן נראה שגם אצלם, ההתנדבות עונה על צורך בסיסי של השתייכות וחיבור לקהילה.

  עכשיו כשהבנו מה מניע אזרחים ותיקים להתנדב ברור יותר למה הם לא מתנדבים 'יותר' משאר האוכלוסייה. 

  אזרחים ותיקים היום עסוקים! גיל הפרישה מוקדם מאוד יחסית לתוחלת החיים שעולה ואדם שיוצא ממעגל העבודה עושה זאת בד"כ כשכוחו במותניו עם רצון לטרוף את העולם. הוא לעיתים אפילו מפתח קריירה שניה וזאת כמובן לצד המחויבויות המשפחתיות של 'שמירה על הנכדים' וכד'

  התנדבות היא חשובה ותורמת לאדם עצמו וכמובן לחברה אבל היא לא באה במקום או על חשבון מקום עבודה. כפי שיש להתנדבות מקום בכל גיל לצד עבודה/לימודים גם בקרב אזרחים ותיקים המקום שלה הוא לצד הרבה דברים נוספים שעושים ב'תקופת החיים החדשה'. 

  כאשר אנחנו בונים תפקידי התנדבות ורוצים לגייס מתנדבים ותיקים, אנו צריכים לצאת מהקיבעון המחשבתי של 'הם יבואו כי גם ככה הם מחפשים'. לא! הם יבואו אם התפקיד יהיה מספיק אטרקטיבי, אם התפקיד יענה להם על הצורך שלהם להיות משמעותיים, להגשים את עצמם, ללמוד דברים חדשים, להתפתח, הם יבואו אם הם ירגישו שהארגון שמחפש אותם מקצועי ויודע איך להתנהל איתם.

  ברשומה מסוג זה, אי אפשר שלא להתייחס לשינויים שקרו בתקופת הקורונה להתנדבות של האזרחים הוותיקים. במספר סקרים שנעשו בשנה האחרונה אנו רואים ירידה משמעותית במספר האזרחים הוותיקים המתנדבים. כמובן שהסיבות לכך הן מגבלות היציאה מהבית והעובדה שרשויות וארגונים רבים חששו לבטח את האזרחים הוותיקים המתנדבים. 

  והנה עכשיו רובם מחוסנים ויכולים לחזור להתנדב. אולם בהמשך ישיר לשאלה של 'מה האזרחים הוותיקים מחפשים בהתנדבות היום' חשוב שנשים לב כי עכשיו כשאפשר לצאת מהבית, ההתנדבות לשמה היא לא הדבר הראשון שהם יחזרו לעשות. יש מגוון פעולות שהם חדלו מעשייתן בשנה האחרונה שאולי יבואו קודם, כמו זמן בילוי עם המשפחה, סיוע עם הנכדים, לטייל, לחוות. לכן היום חשוב פי כמה, כאשר אנו רוצים להחזיר את המתנדבים שלנו, להדגיש ולתת מקום וביטוי לצרכים שלהם, לייצר תפקידים בעלי ערך אמיתי, לשלב למידה והתפתחות כחלק מההתנדבות וכמובן מפגש חברתי ושייכות קהילתית ולבנות מחדש את היחסים איתם. 

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד