חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  עם הקהילה – מתוך הקהילה// קרן ליוזמות מקומיות לעידוד התחסנות ושמירה על הכללים

  משרד הבריאות, מטה המאבק בקורונה- מגן ישראל והמועצה הישראלית להתנדבות, הקימו קרן סיוע לארגוני חברה אזרחית שפועלים בשטח וזוכים למענקים כספיים ולליווי תוכני להתמודדות עם כיסי התנגדויות ופייק ניוז; בין הפרויקטים הנתמכים מיזמים של ארגונים מהחברה החרדית ומהחברה הערבית

  עם הקהילה – מתוך הקהילה// קרן ליוזמות מקומיות לעידוד התחסנות ושמירה על הכללים (הגדל)

  יוזמת חלוקת הטשולנט לשבת לאחר ההתחסנות הפתיעה רבים ורשמה התעניינות רבה גם מחוץ לחברה החרדית, אך היא לא הייתה מקרית. מאחוריה עמדה יחידת ההתנדבות בבני ברק שהקימה העירייה במסגרתה מתנדבים יוצרים קשר עם תושבים מבוגרים, מזהים את החסמים בהגעה להתחסן ומסייעים להם לקבוע תור ולהגיע אליו. כחלק מהניסיון להגביר את ההיענות, החליטו בעירייה להרחיב את שעות ההתחסנות וכן לחלק שי יצירתי - טשולנט לשבת לכל מתחסן. רות אייזן, מנהלת היחידה אמרה: "שמחנו לראות כי המבצע נחל הצלחה גדולה ושאלפי תושבים יצאו להתחסן, זה צעד משמעותי לקראת חזרה לשגרה ברוכה וחשוב במיוחד בעיר צפופה כמו בני ברק".

  הפרויקט הזה כמו פרויקטים רבים נוספים נתמך על ידי קרן שהקימו במשרד הבריאות, מטה מגן ישראל והמועצה הישראלית להתנדבות שמטרתו להעצים ולפתח את שיתוף הפעולה עם יוזמות מקומיות שמקדמות שמירה על ההנחיות ומעודדות חיסון. הפרויקט נוצר מתוך תפיסה לפיה לשיתוף הפעולה הזה וכן להיענות הציבור חשיבות מכרעת במאבק בקורונה ובניסיון לשוב לשגרה. לאורך השנה בלטו הפערים והשונות שיש בין הקהילות והקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית, ונדרשה התמודדות דיפרנציאלית ומותאמת לכל קבוצה חברתית. במשרד הבריאות ובמגן ישראל הבינו שכדי לזכות בהיענות הציבור צריך לעבוד עם הקהילה, מתוך הקהילה. לכן, הוקמה "הרשת האזרחית למאבק בקורונה" – שותפות של משרד הבריאות ומגן ישראל עם המועצה להתנדבות, פיקוד העורף, משרד רה"מ וג'וינט ישראל. הרשת האזרחית מחברת עשייה עשירה ומגוונת של עמותות, יוזמות קהילתיות, רשויות מקומיות, מתנדבים ואנשים הפועלים בקהילות השונות, כדי לעודד שמירה על הנחיות הקורונה ולהביא יותר אנשים להתחסן. הרשת הוקמה במטרה לתמוך ביוזמות ולחבר אותן לנעשה במשרד הבריאות ולקדם למידה הדדית ושיתופי פעולה.

  במסגרת הרשת האזרחית הוקמה בחודש שעבר הקרן לחיזוק יוזמות התנדבותיות וקהילתיות למאבק בקורונה. הקרן נועדה לתמוך ביוזמות הפועלות לעידוד האוכלוסייה להתחסן ולשמור על ההנחיות באמצעות מענקים כספיים. למעלה מ-400 יוזמות חשובות ומגוונות מקהילות שונות הגישו בקשת תמיכה בעקבות הקול הקורא שפרסמה הרשת. בתחילת החודש התקיים מפגש ההשקה למהלך. רונית בר, מנכ"לית המועצה להתנדבות שמנהלת את הקרן, אמרה: "השנה האחרונה הוכיחה מעל לכל ספק את הכוח של קהילה ושל ויוזמות חברתיות ומקומיות ליצור שינוי. האימפקט המקומי מייצר עניין, מעורבות, אכפתיות ופוטנציאל שינוי, שתורם למאבק המשותף בקורונה, הנדרש ברמה הארצית".

  שיתוף פעולה נוסף התקיים עם יוזמה של צעירים מטובא זנגריה שהחליטו לקחת את המציאות לידיים. מרכז הצעירים בישוב יזם את פרויקט "ביי ביי קורונה" במסגרתו דואגים הצעירים ביישוב שהתושבים יקפידו על הנחיות הריחוק החברתי ומעודדים את שכניהם להתחסן, דווקא על רקע העלייה בתחלואה ביישוב. מנהל מרכז הצעירים עלי זנגריה מספר מה הוביל אותו לעשות מעשה: "נולדתי וגדלתי ביישוב, היום אני מגדל את שלושת ילדיי ומשפחתי ולכן חשוב לי לשמור על הכפר – שהתושבים יישמעו להנחיות משרד הבריאות, וייתנו כתף במאבק נגד הקורונה. רק בשיתוף הקהילה נצליח לעבור את המשבר".


  יוזמה נוספת שכללה סיוע בין דורי היא מבצע "כתף אל כתף" שבמסגרתו צעירים סייעו למבוגרים לקבוע תור לחיסון הקורונה. הפרויקט נוצר בעקבות רגשות תסכול שהביעו אזרחים וותיקים שהתקשו לקבל מענה טלפוני במוקדים השונים עם תחילת מבצע החיסונים, וכן בשל הקושי של רבים מהם בהרשמה דרך אתרי האינטרנט והאפליקציות. בעקבות הפניות הרבות שהתקבלו החליטו בעמותת "חיבורים 2080" לצאת במבצע, ותוך זמן קצר נרשמו כ-1,200 מתנדבים שסייעו לכ-750 אזרחים וותיקים לקבוע תור לחיסון ואף להגיע למתחם החיסונים במקרי הצורך. מהשיחות עם האזרחים הוותיקים בלט השילוב בין הרצון שלהם להתחסן מטעמים בריאותיים כדי לא לחלות, וכן הצורך הנפשי שלהם בחיסון שמסייע להם להפחית את המתח, החרדה וההסתגרות בבית בתום השנה הקשה. המבצע הוא חלק מפעילות העמותה שהחל עוד בסגר הראשון לפני כשנה, וסייע לאזרחים וותיקים בבקשות שונות כמו קניית מזון ותרופות תוך שמירה מלאה על ההנחיות. מאז המיזם מתפתח ומתאים את עצמו לצרכים המשתנים של האוכלוסייה הוותיקה, וכיום הוא גם זוכה לתמיכת הקרן של הרשת האזרחית שמלווה אותו ונעזרת בו בהכרת הצרכים העולים מהשטח.


  באשדוד פעלה יוזמת משמעותית נוספת שכללה עבודת שטח נמרצת "ירוקים מחוסנים – מתנדבים לאשדוד ירוקה ומחוסנת". במסגרת הפרויקט כ-2,000 מתנדבים מהעיר, בהם בני נוער ומבוגרים, פעלו להעלאת המודעות לחשיבות שמירת ההנחיות וההתחסנות. המתנדבים פעלו בפארקים הציבוריים, במרכזי קניות, בגני שעשועים וברחובות במטרה לעודד את התושבים לשמור על תקנות הקורונה, להיבדק ולהתחסן. בין היתר הופעל כרוז מיוחד ברובע ז' בעיר שבו נשמע ילד קורא להוריו "בואו להתחסן". הפעילות שכללה חומרי פרסום ושיווק נוספים וכן שיחות הסברה לתושבים, נתנה את אותותיה וכמחצית מתושבי העיר מחוסנים כיום.


  הרשת האזרחית היא חלק ממהלך רחב במשרד הבריאות שהחל עוד טרם הופעת משבר הקורונה, שנועד לקדם שיתופי פעולה עם המגזר השלישי ולהעניק לו מקום בצמתי קבלת החלטות. עדי בן מרדכי, מנהלת תחום שיתוף ציבור במשרד הבריאות סיפרה על התפיסה שעומדת מאחורי המהלך: "ההתמודדות עם האתגרים העצומים שהקורונה העמידה בפנינו דורשת שותפות ושילוב ידיים. בקהילה ובמגזר השלישי קיימים ניסיון, מומחיות וחיבור לשטח שלנו במשרד הבריאות אין, לכן איחוד הכוחות הזה הוא הכרחי על מנת לקדם שינוי משמעותי. מבחינתנו שיתופי פעולה בין מגזריים אינם ייחודיים לקורונה ואנחנו פועלים להרחיב אותם גם בשגרה".

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד