חיפושדלג על חיפוש
  blog
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  למה לי קהילת מתנדבים/ות? איך היא יכולה לעזור לי בארגון היברדי?

  רשת של חבלים צבעוניים המייצרים צורת לב (הגדל)

  בפוסט הקודם שפרסמנו בבלוג על קהילה הצגתי את הקשר בין עולם הקהילה הטרנדי לבין עולם ניהול ההתנדבות. בפוסט זה אנסה להעמיק ולהסביר למה דווקא היום, יותר מתמיד, כדאי לבנות קהילת מתנדבים/ות.

  הקמת קהילה פעילה, כרוכה בעבודה רבה של גיבוש ולכן לפני שמחליטים לבנות קהילה יש צורך להבין לעומק את הערך שקהילת מתנדבים חזקה יכולה להעניק למתנדבים עצמם כמו גם לארגון. חשוב שיהיה לנו ברור, שהקמת הקהילה היא מהלך נכון ומשתלם, לכל הצדדים המעורבים.

  הקמת קהילת מתנדבים יכולה לסייע לענות על צורך חשוב של "המתנדבים החדשים". בין יתר הדברים, מחפשים המתנדבים של היום הזדמנות לחזק את הקשרים החברתיים שלהם ואת רשתות הנטוורקינג שלהם, באמצעות התנדבות. בארגונים השונים יש עשרות ואף מאות מתנדבים, אך בפעילותו היום יומית נחשף המתנדב/ת ומכיר/ה רק מספר מצומצם של מתנדבים.

  הכלים הדיגיטליים של היום, מאפשרים למנהל/ת ההתנדבות, המבקשים להפוך את המתנדבים לקבוצה חברתית משמעותית, להרחיב את אפשרויות ההכרות ביניהם. הכלים מאפשרים לבנות הכרות ראשונית גם מרחוק, גם בקרב מתנדבים שפעילותם בעלת אופי שונה.

  מאפיין נוסף של המתנדבים של היום, הוא הרצון של רבים מהם לא לבצע את משימת ההתנדבות שלהם לבד, אלא לחלוק אחריות ועשייה עם מתנדבים נוספים, שיוכלו לגבות ולתמוך במידת הצורך או במידה ויתעורר קושי כלשהו בפעילות. גם בעולם התעסוקה, נהוג כיום לחלק את המשימות לצוותי עבודה שפועלים יחד לפתור בעיות או לקדם פרויקט משותף, כאשר כל אחד מביא את החוזקות, הכישורים והמיומנויות שלו, על מנת להצליח במשימה המשותפת. המתנדבים של היום מביאים את המוכר והידוע להם מעולם התעסוקה ורוצים גם להתנדב, באופן בו הם רגילים לעבוד.

  לאור כל אלה, עלינו כמנהלי התנדבות להבנות פלטפורמות שיאפשרו הכרות רחבה בין כמה שיותר מתנדבים בארגון, ליצור קהילת מתנדבים שתוכל יחד, עם התגבשותה, להוביל לעשייה שונה עבור הארגון.

  לדוגמא: בארגון גרינפיס, הפועל במדינות שונות בעולם, הבינו כבר בשנת 2011 שהם היו רוצים לייצר פלטפורמה אשר תאפשר למתנדבים בסניפים השונים של הארגון בעולם להכיר וכך לאפשר למידה מהניסיון השונה של כל סניף. כיום, קיימת בארגון פלטפורמה ייחודית אשר מאפשרת למתנדבים להצטרף דרכה לארגון, להכיר מתנדבים מכל העולם, לשתף בעשייה ובעיקר לשתף פעולה ולתאם את הפעילות סביב סוגיות שמטרידות אזורים שונים בעולם.

  חשוב להזכיר את השנה וחצי האחרונות בהן התמודדנו עם מגפת הקורונה, דבר אשר הקשה על ארגונים בהפעלת מתנדבים. חלק מהארגונים ניסו לעבור להתנדבות מרחוק וחלק נאלצו להפסיק את ההתנדבות לחלוטין. בחודשים האחרונים מדינת ישראל התגברה על מגפת הקורונה ומנסה לחזור לשגרת פוסט-מגפה. שגרה חדשה זו מציפה את הקשיים של מתנדבים, שהורגלו בתקופה האחרונה לפעול מרחוק. עבור חלקם, התנדבות מרחוק הפכה לדבר הטבעי וההגיוני, גם אם לפני הקורונה זה לא עלה בדעתם. כיום, חלק מהמתנדבים/ות לא מבינים מדוע צריך לצאת מהבית כדי להתנדב ואלו שהפסיקו להתנדב מתלבטים אם לחזור להתנדבותם. כעת תפקידנו לחדד עבורם למה כדאי להם לחזור ולהתנדב בארגון, למה נכון לחזור לפעילות פרונטלית ולמה דווקא בארגון שלנו.

  אין ספק שתקופת הקורונה ומה שלמדנו עליה מתווספת למגוון הסיבות שפירטנו מעלה ומספקת משנה תוקף לאמירה, שהיום, נכון יותר מתמיד להשקיע ולבנות קהילת מתנדבים חזקה הפועלת באמצעות כלים וירטואליים. הקהילה תזכה את המתנדבים בתחושת הכרה והוקרה, תחזק את הקשרים בין המתנדבים לבין עצמם ובין המתנדבים לבין הארגון ויתכן ותעורר את הרצון של המתנדבים/ות המתלבטים, לרצות להמשיך ולהשתייך למתנדבים ולארגון.

  למעשה יכולה קהילת המתנדבים להוות כלי לרתימה מחדש של המתנדבים/ות. ככל שהם יכירו יותר ויחזקו את הקשרים ביניהם, כך יוכלו המתנדבים/ות בהמשך הדרך לאתר צרכים נוספים של הארגון ולבנות יחד מיזם חדש עבור הארגון.

  הקורונה אולי כרגע מאחורינו, אבל אנחנו עדיין לא יודעים איך יעבור החורף הקרוב. בעידן רצוף אירועי חירום וחוסר ודאות, הקמת קהילת מתנדבים חזקה תסייע לנו לתמוך במתנדבים/ות ולהתכונן היטב- גם למצב החירום הבא.

  תגובות
  מס. התגובהתוכן התגובה
  1. ציון כהן (23/12/2021 03:19:17)
  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד