חיפושדלג על חיפוש
  info and tools
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  שימור מתנדבים במאה ה-21: למה מצפים 'המתנדבים החדשים'

  מתי אנשים מתמידים בפעילות? כשהפעילות נותנת מענה לצורך שקיים בהם. צורך שכזה יכול להיות חברתי, מקצועי או אישי והזיהוי שלו הוא המפתח להתמדה. כך בדיוק גם בתחום שימור מתנדבים. השימור חייב להתחיל בזיהוי מדויק של צורכי המתנדבים. מתברר שלזהות את צורכי המתנדבים אינה משימה פשוטה, במיוחד כאשר מדובר ב"מתנדבים החדשים"  "המתנדבים החדשים": מי הם ומה הם מחפשים?
  המתנדבים החדשים, כוללים בעיקר את בני דור ה-X (בעיקר ילידי שנות השישים והשבעים) ודור ה-Y (בעיקר ילידי שנות השמונים והתשעים). לילידי דורות אלה מאפיינים ספציפיים, לעיתים מנוגדים זה לזה. כך, למשל, הם רוצים לממש את עצמם ורוצים להרגיש שיש להם השפעה. עם זאת, עקב הרצון לממש את עצמם, בעבודה ובמשפחה, הם גם עמוסים בעוד הרבה פעילויות אחרות.
  זו הסיבה שלחימה על ליבו של המתנדב החדש אינה פשוטה ומצריכה הבנת עומק של צורכיהם. הינה צרור תובנות שלנו מהשטח על צורכיהם וציפיותיהם של המתנדבים החדשים:
  • הכשרה מקצועית: המתנדבים החדשים מצפים לתהליכי הכשרה, ליווי, הדרכה ופיקוח. הם מצפים למקצועיות ולהתנדבות שתסייע להתפתחותם האישית.
  • משוב ושיקוף: המתנדבים החדשים מצפים לקבל באופן שוטף משוב לא פורמלי. הם זקוקים לדמות שתסייע להם להתבונן על התנדבותם, על עצמם ועל התהליך שהם עוברים ותשקף להם את תרומתם, את התקדמותם ואת צמיחתם האישית.
  • יצירת "דבק" חברתי: המתנדבים החדשים מעוניינים להיות חלק מקהילה מתנדבת. דבק חברתי יתרום רבות להישארותם בארגון, היות שהם יחושו מחויבות לא רק כלפי התפקיד אלא גם כלפי חבריהם לקהילה.
  • קידום וגיוון: אחת הציפיות של המתנדבים החדשים היא להתקדם ולגוון. על כן חשוב שהארגון יציע למתנדבים מסלולי קידום והתפתחות ויחשוף את האפשרויות העומדות בפניהם להתקדם במסלולי צמיחה והתפתחות פנים ארגוניים.
  • תיחום מסגרות זמן: לעיתים, סימון מועד הסיום של תוכנית ההתנדבות תורם לשימור המתנדבים החדשים. בקרב המתנדבים החדשים קיים לעיתים קושי להתחייב לאורך זמן. דווקא מתן הזדמנות לפעול במסגרת שהיא תחומה בזמן תורם לכך שהם נשארים בתוך המסגרת ואף נותנים את כל כולם.
  • השתלבות באורח החיים: התנדבות אשר משתלבת באורח החיים של המתנדבים היא אמצעי משמעותי לשימורה. כך, למשל, שילוב התנדבות משפחתית שתיתן להם זמן איכות עם הילדים תספק להם מענה כפול: גם זמן איכות עם הילדים וגם הזדמנות להוות מודל לחיקוי לילדיהם.
  • השפעות על הקריירה: בקרב המתנדבים החדשים קיים צורך בהמלצות, תעודות מקצועיות והסמכות שיכולות לתרום להם לפיתוח הקריירה, ובתגמולים שעשויים לסייע בהתקדמות בעולם העבודה או הלימודים שמחוץ להתנדבות.
  • השפעה, עצמאות ומעורבות: המתנדבים החדשים מעוניינים לקחת חלק בתהליכי קבלת החלטות משמעותיים בארגון, ולהרגיש שיש להם השפעה. יצירת קשר בין מקבלי ההחלטות בארגון לבין המתנדבים יכולה לתרום רבות לתחושה זו.
  • השפעה: המתנדבים החדשים מעדיפים לפעול בארגון שמחולל השפעה. הם מצפים לשמוע מהארגון על תרומת כלל המתנדבים ליצירת השפעה משמעותית על הקהילה ועל החברה.

  הבנת מאפייניהם וצורכיהם של המתנדבים החדשים והבניית תהליך קבלה ומיון המתרכז בהבנת צרכים אלה ובמתן מענה הולם בתפקידי ההתנדבות המוצעים ובמהלך ההתנדבות עצמה, הם היסוד לשימור מתנדבים במאה ה-21.

  הרשמה לניוזלטר
  הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
  שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
  *
  *
  checked
  צור קשר
  עבור לתוכן העמוד