חברים בטבע – העצמה קהילתית (ע"ר)
הגדל

כתובת הארגון: גדרה רח שפרינצק 1
• אתר אינטרנט: www.friendsbynature.org
• כתובת למשלוח  דואר: גדרה רח שפרינצק 1
• טלפון:07-72115519   פקס:0772115518
• דואר אלקטרוני:  fbnoffice@gmail.com

מטרות (לפי תקנון):
המטרות העיקריות של חברים בטבע – העצמה קהילתית הן פיתוח מנהיגות צעירה ויוזמת; פיתוח חברה אזרחית הלוקחת אחריות פעילה ביישוב; הגעה למיצוי הפוטנציאל האישי של כל משתתף, בדרך של שיפור הזהות העצמית; חיזוק התא המשפחתי; קירוב בין מגזרי אוכלוסייה שונים ויצירת אווירת סובלנות; הפניית בני נוער במצבי סיכון למסגרת אטרקטיבית, לשם מניעת ונדליזם, שוטטות וכד'; הגדלת שיעור המתנדבים (כגון מד"צים, מתגייסים לצה"ל, מצטרפים לשירות לאומי, ובוגרים); חינוך לרב-תרבותיות ופלורליזם; וחיזוק הקשר אל הארץ
                                     
תחומי פעילות ושירותים לציבור:
שיעורי בית – בבית!

זוהי תכנית מועדוניות לשיעורי בית, אולם הייחוד שלה הוא שימוש, בבתי המשתתפים. תכנית המביאה תכניות קיימות אל תוך בתי התלמידים יכולה לזכות להצלחה יחסית בהקניית הרגלים למשפחה כולה בעניין לימודים בשעות אחר הצהרים, הכנת שיעורים ומעורבות ההורים בלימודי הילדים. כאשר ההורים יראו במו עיניהם את הילדים מכינים שיעורים, הם יוכלו להפנים את חשיבות הדבר וגם ידעו להקצות את הזמן והמקום המתאימים לכך בבית, לתלמידים עצמם ולאחיהם. התלמידים, מצדם, לא יוכלו "להבריז" משיעורים, שכן המורה מתארח בביתם.
צוות ההוראה: מורים מקצועיים או בעלי ניסיון, עם שאר רוח וניצוץ בעיניים, המאפשר את הקשר הדו-כיווני עם המשפחה. ביניהם, הן יוצאי אתיופיה והן ישראלים וותיקים.
"בבית אין תנאים"? זוהי בדיוק הסיבה לקיים את הלימוד בבתים, ויחד, להתרגל ליצור את התנאים.
בין מטרות התכנית (מעבר לסיוע הלימודי עצמו), חיזוק התא המשפחתי ושיפור הביטחון העצמי.
• התכנית יצאה לדרך ב- 12/9/06 עם 20 תלמידי חט"ב ותיכון, וצפויה לגדול ל- 80 תלמידים לקראת דצמבר 2006
התנדבות צעירים
התכנית פונה לצעירים בני השכונה, בגילאי 17-25. עבור צעירים אלה, למושג ההתנדבות ערך מוסף מיוחד: זוהי הזדמנות מיוחדת להיות בצד ה"נותן", לעומת הצד ה"מקבל" בו נמצא העולה מיום הגיעו ארצה.
בשכונת שפירא בגדרה, קיים קיטוב בקרב צעירים יוצאי אתיופיה: מצד אחד, בשכונה נמצאים צעירים רבים בגילאים הנ"ל אשר הידרדרו לסמים, פשע וזנות – הללו נמצאים לרוב בחוץ, ברחוב, ואותם פוגשים בני הנוער הצעירים יותר; ומצד שני, קיימת קבוצה של צעירים מצליחים יחסית (התגייסו לצה"ל, עובדים ולו בעבודות זמניות, חושבים על לימודים) – אולם הללו נמנעים מלצאת לרחוב, על מנת שלא להתחכך בקשיים.
התכנית מאפשרת לאותם צעירים בעלי מוטיבציה להצלחה לשמש כמודל לחיקוי לנוער: היא נותנת להם הן את ההזדמנות לעשות כן, והן את הכלים לכך.
כמו כן, צעירים יוצאי אתיופיה עומדים בפני קשיים המדירים אותם ממרכז החברה הישראלית. למשל, נתוני מרכז אדווה משנת 2002 מראה כי בקרב צעירים יוצאי אתיופיה בגילאי 21-24, 58% אינם מועסקים. צעירים אלו נשאבים לתוך הכורח היום-יומי של עבודות מזדמנות בשכר נמוך. הם אמנם מודעים ברובם לאפשרות הלימודים באוניברסיטה, אך אינם פנויים לכך. לכן, בין מטרות התכנית: חשיפת המשתתפים לאפשרויות של השכלה גבוהה או קידום מקצועי, והיכרות עם דרכים להשתלב בתכניות קיימות לשם כך.
תכניות לשנה"ל תשס"ז (2006-07):
- הגדלת מספר המשתתפים מ- 15 ל- 25.
- התמקדות בהשכלה גבוהה.
- יצירת קשרים למציאת מקומות עבודה.
מועדון נוער
אין מבנה ציבור בשכונה (מלבד גן ילדים ישן, המשמש לפעילות מבוגרים). כעת מתבצעת הפעילות ברחוב ובדירה באחד הבניינים. את הפעילות הוציאו אל הפועל אנשי עסקים בגדרה, המעורבים בעשייה, התורמים משכורות לשני עובדי נוער בחצי משרה; ראש המועצה התחייב לתרום תשתיות ולאשר את הבנייה במהירות האפשרית.
תכנית המועדון מבוססת על מועדון נוער פעיל בעיר יבנה, אותו מפעילה עמותת "טספצ'ין". יובי תשומה, יוזמת הגרעין, חברה באותה עמותה וסייעה בהקמת המועדון. יובי גם הקימה מועדון דומה באשקלון.
המועדון פועל 5 פעמים בשבוע, ועובדים בו שני עובדי נוער, בן ובת, יוצאי אתיופיה. במועדון מספר תכניות נוספות, המתפתחות עם הזמן, בדגש: זהות, מנהיגות וחיזוק התא המשפחתי. במועדון יש תמיד אוזן קשבת לנוער, והוא חלק מרצף טיפולי-חינוכי-חברתי בשכונה. המטרה היא לאפשר לבני הנוער מגוון של פעילויות אטרקטיביות, עם המשכיות וברמה גבוהה, אשר יהוו אלטרנטיבה מועדפת לשוטטות או ליציאה לפנימיות.
בספטמבר 2006 משתתפים בפעילויות השונות של המועדון כ- 140 חניכים: כ- 90 בני נוער בכיתות ה'-י"ב; כ- 20 מתנדבים בני 17-25; וכ- 35 הורים וילדים בתכנית מיוחדת (ראה להלן).
תכניות לשנה"ל תשס"ז (2006-07):
- הצלחת הפעילות, בשילוב 5 סמינרים על רב-תרבותיות ויוצאי אתיופיה לצוות התיכון האזורי גדרה, הביאו את התיכון לתקצב 2 עובדי נוער בתיכון, מדי יום. כך, המועדון כולל 2 עובדי נוער במשרה מלאה (בבוקר: בתיכון; אחה"צ: בשכונה), היוצרים רצף חינוכי חשוב מאין כמותו. יצא לדרך ב- 1/9.
- המשך עשייה.
- הקמת 4 קבוצות סיירות בקהילה; יצא לדרך ב- 15/9.לבוגרים – תכנית הכנה לצה"ל (בתכנון).
- שילוב תנועת הצופים במועדון.
שילוב תכנית יזמות עסקית


תחומי פעילות של מתנדבים בארגון:
עזרה בשיעורי בית , מועדון נוער , ועבודה בקהילה.

 

עבור לתוכן העמוד