הזוכים במגן השר לקליטת העלייה לשנת תשס"ח
הגדל

השר לקליטת עליה מעניק את "מגן השר לקליטת העלייה" למתנדבים מצטיינים, במטרה להעלות על נס את תרומתה של החברה הישראלית להצלחת הקליטה.

במפעל זה מובעים רגשות התודה וההערכה לרבבות המתנדבים: על הזמן, המשאבים, הנשמה, שאר הרוח וחום הלב המופנים למשימת קליטת העליה. המשרד לקליטת עליה פועל להרחבת תנועת ההתנדבות ומעגל המתנדבים הפועלים בתחום קליטת העליה.

הטקס נערך השנה במשכן הכנסת, ירושלים. ביום שלישי, י' בכסליו התשס"ח, 20 בנובמבר 2007.

 

ואלו הם הזוכים ב"מגן השר לקליטת העלייה" לשנת תשס"ח

דבורה אלוש

דבורה אלוש ממודיעין עילית, ילידת צרפת, עלתה לארץ בשנת 1995, נשואה ואם לשמונה ילדים, מתנדבת משנת 2000 מסייעת לעולים חדשים בתהליכי קליטתם בארץ והשתלבותם בקהילה.

 

דבורה אלוש מסייעת לעולים החדשים בצעדיהם הראשונים בישראל, מלווה אותם באופן אישי תוך מסירות ודאגה להקל על קליטתם בארץ ועוזרת להם להתגבר על מכשולים וקשיים העומדים בפני כל אדם המגיע לארץ חדשה ובונה בה את חייו. למרות היותה בעלת משפחה מרובת ילדים והעובדה שגם היא אינה ילידת ישראל ועדיין נחשבת בעצמה לעולה, מצליחה דבורה אלוש להקדיש שעות רבות מזמנה לעולים החדשים הטריים. בנוסף לתמיכה היום יומית בעולים, דבורה אלוש מגשרת על פערי השפה ומוגבלויות התקשורת,  מסייעת לפתרון בעיות דיור ותעסוקה ולחיזוק הקשר של העולים עם העולם החדש הסובב אותם.

 

דבורה אלוש היא דמות מוכרת ודומיננטית במועצה המקומית מודיעין עילית, במסירותה הרבה לעולים החדשים הצליחה לסחוף אחריה מתנדבות נוספות המסייעות לעולים מקרב יוצאי צרפת. דבורה אלוש יוזמת ומארגנת ערבי פעילות לנשים במועדי וחגי השנה ואף פועלת בהתנדבות לגיוס כספים למימון הפעילויות השונות.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק לדבורה אלוש על פעילותה ההתנדבותית הענפה, על היותה מודל לחיקוי למתנדבים ולעולים עצמם, על מימוש האמונה ש"כל ישראל ערבים זה לזה".

 

שאול גבעולי

שאול גבעולי מרמת השרון, יליד הארץ, מתנדב משנת 1990 למען קליטת עולים באולפן עברית שבמרכז הקליטה ברעננה.

 

שאול גבעולי, המכהן כמנכ"ל המועצה לשלום וביטחון, ממקימי המשמר האזרחי, תת-אלוף במילואים וניצב משטרה בגמלאות, מקדיש שעות מזמנו, בהתנדבות, באופן קבוע וסדור מזה כ-17 שנים  במרכז הקליטה ברעננה.

 

שאול גבעולי, הפעיל בהתנדבות בתחומים רבים, מעביר לעולים  החדשים שיעורים והרצאות בנושאים שונים הנובעים מניסיונו העשיר בשירות המדינה, בטחון המדינה ותולדותיה. הידע העשיר, ההומור ואהבת המולדת הניכרים מדבריו, מצליחים לרתק את קהל העולים הקשוב לכל מילה ומילה.

שאול גבעולי מצליח לעורר בתלמידיו, העולים החדשים ,רגש פטריוטי, וליצור הזדהות עם הערכים של אהבת הארץ והחברה, דבר המסייע לעולים בקליטתם בקהילה.

 

שאול גבעולי מסייע לעולים בהתנדבות מלאה ובחיוך, בכל נושא, הוא עוזר להם במציאת תעסוקה, בהכנה לגיוס לצבא והתגברות על קשיי קליטה שונים. כבר במפגש הראשון עם קבוצת תלמידי האולפן הוא מציע את תמיכתו המלאה ומוסר להם את מספר הטלפון האישי שלו ומעודד אותם לפנות אליו בכל עת.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק לשאול גבעולי על שנים רבות של פעילות התנדבותית למען קליטת העולים ועל הטמעת ערכי אהבת המולדת בקרב העולים החדשים.

 

 

יואל דורקם

 

יואל דורקם, חבר קיבוץ פלמ"ח צובה, יליד גרמניה, עלה לארץ בשנת 1944 ומתנדב למעלה מחמישים שנה לקליטת העלייה.

 

יואל דורקם החל את פעילותו ההתנדבותית בקרב העולים בתחילת שנות החמישים, במעברות שהוקמו בעפולה, בבית שאן ובמגדל העמק. במשך שנתיים הפעיל יואל דורקם קבוצות נוער מתנדב מקיבוצי העמק שהגיעו למעברות ותמכו במשפחות העולים, סייעו להם בהתגברות על קשיי הקליטה וקרבו אותם להוויה הישראלית.

 

עם פתיחת מרכז הקליטה במבשרת ציון בשנת 1970, הצטרף יואל דורקם ליעקב מימון, לימים חתן פרס ישראל, לסיוע למשפחות העולים שאכלסו את מרכז הקליטה. בתקופת פעילותו ההתנדבותית זו שנמשכה עד 1977, "אימץ" משפחות רבות והיה להם כמורה דרך ותומך בהיקלטותם במדינה. עם פטירתו של יעקב מימון, לקח על עצמו יואל דורקם את ריכוז הפעילות ההתנדבותית בקרב העולים ובמסגרת עמותת "מתנדבי יעקב מימון" הצליח לגייס ולרתום למטרה מאות מתנדבים נוספים, חברי קיבוצים, סטודנטים ותלמידי תיכון ואף סטודנטים מחו"ל.

 

יואל דורקם ניצח בהתנדבות מלאה על הפעילות הענפה ורחבת ההיקף שריכזה מאות מתנדבים במבשרת, בירושלים ובנגב, לקליטתם של עולים מחבר העמים ומאתיופיה.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק ליואל דורקם על מפעל חיים של התנדבות למען קליטת העלייה בישראל ועל היותו עמוד התווך בעמותת "מתנדבי יעקב מימון" המקיימת במשך עשרות שנים פעילות התנדבותית מעוררת הערצה למען עולים חדשים.

 

 

פנטה נגוסה

 

פנטה נגוסה מעפולה, יליד אתיופיה, עלה לארץ בשנת 1991 במסגרת "מבצע שלמה", מתנדב למעלה מעשור בקרב קהילת יוצאי אתיופיה.

 

פנטה נגוסה, נשוי ואב לחמישה,  עולה חדש בעצמו, הנאלץ ככל עולה להתמודד עם קשיי הקליטה, מצליח, להקדיש מזמנו וממרצו לפעילות התנדבותית מעוררת הערכה. בנוסף לפעילותו ההתנדבותית במסגרת המשמר האזרחי, משמש פנטה נגוסה כמתורגמן לבני העדה המתקשים בשפה העברית בכל פנייתם למוסדות המדינה, מגשר במחלוקות בין שכנים ומסייע ליוצאי העדה בחיי היום יום.

 

פנטה נגוסה לוקח חלק פעיל בוועדות שכונתיות חינוכיות ומשמש כחוליה מקשרת בין יוצאי העדה הקשישים לסביבתם בכל נושא אליו הוא נדרש. במסגרת פעילותו ההתנדבותית, הוא מסייע גם לאנשים מוגבלים בביצוע תיקונים בביתם והתמודדות עם קשיי הקליטה בחברה הישראלית.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק לפנטה נגוסה על פעילות התנדבותית, ראויה לציון בקרב קהילת העולים יוצאי אתיופיה,  ועל תפקודו כמדריך ומורה בנבכי התרבות החדשה בחברה הישראלית, על האכפתיות והאהבה שהוא מעניק הלכה למעשה לבני עדתו, ההופכים אותו לסמל ולמופת בעירו עפולה.

 

לזר קרוליק

לזר קרוליק מירושלים, יליד רוסיה, עלה לארץ בשנת 1990 והחל את פעילותו ההתנדבותית למען קליטת העלייה עוד בהיותו הוא עצמו עולה חדש, לפני כ-15 שנה.

 

עם עלייתו לארץ בגיל 60, זיהה לזר קרוליק, מהנדס בהשכלתו, את מצוקת המורים העולים שנותרו ללא פרנסה למרות כישוריהם והשכלתם הגבוהה. בראותו את מצוקת המשפחות ואת חוסר יכולתה של החברה הישראלית לתת מענה לאותם אלפי מורים עולים , יזם את הקמת עמותת איגוד מורים עולים – "איגום" ע.ר, שבראשה הוא עומד מאז הקמתה.

 

פעילותו ההתנדבותית של לזר קרוליק במסגרת עמותת איגום סייעה לכ-3,000 מורים עולים להשתלב במעגל התעסוקה כחלק ממערכת החינוך. העמותה פעלה ופועלת להכשרתם של המורים העולים לחינוך בישראל ולשילובם של תלמידים עולים בחינוך הישראלי תוך הקפדה יתרה על מניעת נשירה באמצעות מסגרות לימוד ייחודיות המופעלות על ידי עמותת איגום.

 

בהגשמת חזונו, הצליח לזר קרוליק לסייע לאלפי מורים עולים ולעשרות אלפי תלמידים עולים להיקלט בחברה הישראלית ולהשתלב במערכת החינוך הישראלית תוך התגברות על קשיי השפה וחבלי הקליטה. בעשותו כך, עזר לאלפי משפחות עולים למצב את חייהן במרכז החברה בישראל.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק ללזר קרוליק על פעילות התנדבותית יוצאת דופן באיכותה וביוזמתה הפדגוגית ועל הישגים אדירים בשילובם של מורים עולים במערכת החינוך הישראלית .

 

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה נוסד בשנת 1932 על-ידי מנהיגי העלייה החמישית ובמשך 75 שנות פעילותו התפתח למתכונתו הנוכחית, ארגון מתנדבים הפועל למענם של יוצאי מרכז אירופה וצאצאיהם אשר גרמנית היא שפתם ומורשת תרבותם.

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה מונה כיום כ-3,700 חברים שפעילים במוסדותיו השונים וביוזמות השונות שלו למען אוכלוסיית יוצאי מרכז אירופה, פועלים כולם בהתנדבות מלאה מתוך תחושת סולידאריות חברתית, עזרה הדדית, ציונות ובניין הארץ.

 

מתנדבי ארגון יוצאי מרכז אירופה פועלים לייצוג, ליווי וסיוע לעולים מארצות מרכז אירופה לדורותיהם, ותיקים וחדשים, כפרטים וכקבוצה. המתנדבים יוזמים ומעודדים הקמת מפעלי סיוע בתחום החברתי, הכלכלי והתרבותי וכמו-כן מקפידים לשמר את מורשת חברי הארגון בתחומי המדע, המחקר, החינוך והתרבות. בין פעילויותיו השונות של הארגון, נמנים גם סיוע במלגות לעשרות  סטודנטים להשכלה גבוהה בכל שנה, הפעלת 9 בתי הורים לאוכלוסיה קשישה, עצמאית וסיעודית והפעלת קו תמיכה טלפוני בשפה העברית והגרמנית.

 

ארגון יוצאי מרכז אירופה מעודד פעילות התנדבותית, משמר ומפתח במשך עשרות שנים את רוח ההתנדבות של חבריו לרבות הנחלתה לדור השני והשלישי.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק לארגון יוצאי מרכז אירופה על שנים רבות של פעילות התנדבותית רצופה ומתמדת לאוכלוסיית העולים יוצאי מרכז אירופה ועל עשייה המסייעת לשפר את איכות החיים של אוכלוסיה זו המהווה את אחד מעמודי התווך של החברה בישראל.

 

 התאחדות עולי רומניה בבאר-שבע והנגב

התאחדות עולי רומניה בבאר-שבע והנגב נוסדה בשנת 1970, בעקבות העלייה הגדולה מרומניה. בהתאחדות כ-5,000 חברים רשומים שרבים מהם פועלים בהתנדבות רציפה למען העולים מרומניה ומולדובה (דוברי רומנית).

 

התאחדות עולי רומניה בבאר-שבע והנגב פועלת על-מנת לעודד את קליטת העולים והשתלבותם בחברה הישראלית. מתנדבי ההתאחדות מסייעים לעולים במציאת תעסוקה ודיור, בהתנהלות מול הרשויות ומוסדות ממלכתיים ומקיימים עבורם מגוון פעילויות חברתיות המיועדות לסייע בקליטתם. בין פעילויות אלו, קבלת פני העולים בשדה התעופה, קיום מפגשי הדרכה, הרצאות וסמינרים, טיולים להכרת הארץ וידיעתה, חיזוק הקשר עם התרבות הישראלית והמסורת היהודית, סיוע לניצולי שואה וליווי צמוד בנבכי הבירוקרטיה היום יומית של כל אזרח, אל מול הבנקים, העירייה, המוסד לביטוח לאומי ואחרים.

 

המתנדבים בהתאחדות עולי רומניה בבאר-שבע והנגב הם ברובם עולים ותיקים שנקלטו בישראל ומעניקים כעת מזמנם למען עולים חדשים תוך סגירת מעגל ונתינה לזולת. לרוב, נרקמים קשרים אישיים בין המתנדבים למשפחות העולים, קשרים הנמשכים לאורך שנים, גם לאחר סיום תהליכי הקליטה הראשוניים בארץ.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק להתאחדות עולי רומניה בבאר-שבע והנגב על פעילות התנדבותית ברוכה של חבריה למען אוכלוסיית העולים מרומניה ועל היותה אבן שואבת למידע המחבר את העולים לתרבות, למסורת ולחברה הישראלית.

 

 

"מועצת פעילים" יוצאי אתיופיה

 

"מועצת פעילים" יוצאי אתיופיה ברמלה נוסדה לפני כ-5 שנים וחבריה מונים כיום כ-17 איש, כולם עולים חדשים יוצאי אתיופיה, העושים למען בני קהילתם במטרה לאתר את צרכיהם ולתת להם מענה.

 

מתנדבי "מועצת פעילים" יוצאי אתיופיה ממקדים את פעילותם בתחומי חינוך ונוער, תרבות, ושמירה על מורשת הקהילה. לשם כך מקיימים חברי מועצת הפעילים ערבי קהילה לציון חגי ישראל ואירועים מסורתיים של הקהילה כגון חג הסיגד וערב זיכרון למען הנספים בסודן. הפעילות החברתית למען הנוער מתבטאת בהעברת הרצאות בנושאי חינוך לערכים ולנורמות חברתיות: מניעת צריכת אלכוהול וסמים, מניעת אלימות, שמירה על המסורת והמורשת המפוארת של הקהילה האתיופית.

 

בקרב האוכלוסייה של יוצאי אתיופיה ברמלה נחשבים חברי "מועצת פעילים" כמנהיגים חברתיים ולא אחת הם משמשים כמודל לחיקוי לנוער ולמבוגרים בקהילה. בעוד שהמתנדבים מתמודדים בעצמם עם קשיי הקליטה, פרנסה  וקיום התא המשפחתי, הם מוצאים את הזמן לסייע לזולת ולתרום לאחרים.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק ל"מועצת פעילים" יוצאי אתיופיה ברמלה על הנהגה חברתית  של בני קהילתם לשילובם בחברה תוך שמירה על מורשתם, על היותם מקור תמיכה לצעירים ולמתבגרים בקרב יוצאי אתיופיה ברמלה.


ספקטר - מרכז  לרפואה מונעת, איכות הסביבה ועולם צ'רנוביל

 

מרכז ספקטר – מרכז רפואה מונעת, איכות הסביבה ועולם צ'רנוביל נוסד ב-1995 בחיפה במטרה לסייע בפתרון בעיות רפואיות וחברתיות של העולים ולהנגיש להם את שירותי הבריאות הנהוגים בישראל.

 

מרכז ספקטר-  מרכז רפואה מונעת, איכות הסביבה ועולם צ'רנוביל מקיים מספר פרויקטים ייעודיים שונים למען העולים. אחד מהם הוא "פרויקט צ'רנוביל" המעניק תמיכה רפואית, נפשית וסוציאלית לעולים חדשים הנמנים על כ-350 אלף העולים שהגיעו לישראל מאזורים הנחשבים כאזורי אסון צ'רנוביל מ-1986. "פרויקט צ'רנוביל", כרוב פעילויות מרכז ספקטר, מאופיין במגע ישיר עם העולים, לרבות קו טלפון פתוח המאפשר להם לקבל מידע וייעוץ מקצועי, תיעוד בעיותיהם הרפואיות, סיוע בפתרונן וקירוב ההחלמה.

 

פרויקטים נוספים המופעלים על-ידי מתנדבי מרכז ספקטר לבריאות העולים: גילוי מוקדם ומניעה של מחלת הסרטן בקרב עולים חדשים, פרויקט "גיל הזהב" שמטרתו לשפר את הטיפול במצב בריאותם של העולים הקשישים, פרויקטים המפגישים בין רופאים ויועצים בכירים לבין אוכלוסיית העולים השוהים במרכזי קליטה, בשכונות שבהם מתגוררים העולים ובמועדוני עולים.

 

מתנדבי מרכז ספקטר- מרכז רפואה מונעת, איכות הסביבה ועולם צ'רנוביל מבצע שלל פעילויות הסברה למניעת מחלות, חינוך לאורח חיים בריא, חשיבות הגילוי המוקדם ושימוש מושכל בשירותי מערכת הבריאות בישראל. בנוסף, מסייעים המתנדבים בתרגום והפצת חומר הסברתי ובהגברת המודעות של ציבור העולים לבריאותם.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק למרכז ספקטר- מרכז לבריאות העולים, על ביצוע פעילות התנדבותית ייחודית ובעלת חשיבות עליונה בכל רחבי הארץ , למען פלח אוכלוסיית העולים הזקוק לתמיכה ולעידוד בתחומי הבריאות.


עמותת טספצ'ין

 

עמותת "טספצ'ין – הנוער הוא תקוותנו" נוסדה בשנת 1998 ושמה לה כמטרה לטפח את הנוער בני העדה האתיופית ביבנה ולמנוע תופעות של נשירה מהלימודים, אובדן ערכים ומצוקה קשה.

 

עמותת טספצ'ין מונה כ-15 מתנדבים, רובם תושבי העיר יבנה, אזרחים ותיקים ועולים חדשים מאתיופיה שהתגייסו לסייע בקליטתם של הדור הצעיר של בני העדה האתיופית בעיר. מערך התמיכה שהקימו המתנדבים כולל מרכזי למידה, מגוון פעילויות להעצמה אישית ומועדון חברתי המופעלים בהתנדבות מתוך מטרה להעניק לנוער מסגרת תומכת למימוש הפוטנציאל האישי של כל פרט מקבוצה זו.

 

הליווי שמעניקים מתנדבי עמותת טספצ'ין נמשך גם לאורך שירותם הצבאי של צעירי העדה ומתחיל בעודם בבית-הספר. הפעילות מתבססת על מגע אישי וישיר עם הנוער, שמירה על דבקות במסגרת הלימודים, הכוונה חינוכית ודרבון להישגיות ולשאיפה להשכלה גבוהה. מתנדבי עמותת טספצ'ין גאים במיוחד בהצלחתם לצמצם את אחוז הנושרים מהלימודים ובהגדלה מתמדת של שיעור הזכאים לתעודת בגרות בקרב בני הנוער של העדה האתיופית.

 

הפעילות ההתנדבותית של עמותת טספצ'ין תרמה גם לשינוי היחס של הקהילה הותיקה ביבנה לקהילת העולים ולמתן אמון בפוטנציאל שלהם הבא לידי ביטוי בהישגיהם של בני הנוער.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק לעמותת טספצ'ין ולמתנדביה על תמיכה חברתית וחינוכית בבני הנוער העולים, תוך דחיפה להישגיות וללמידה, דבר התורם להעצמתה של קהילת העולים כולה בעיר.

 

 

"המכון למחקרים מתקדמים בערד"

 

"המכון למחקרים מתקדמים בערד" הוקם בשנת 1991 כגוף התנדבותי המאחד מדענים, מהנדסים, רופאים ומומחים בתחומי מקצוע שונים למען קידום קליטתם המקצועית בישראל ולשילובם בחברה הישראלית.

 

"המכון למחקרים מתקדמים בערד" מאגד חברים אקדמאיים בגילאים 45 ומעלה הפועלים כקבוצה התנדבותית המסייעת למדענים עולים בביצוע פרויקטים, בהכנת קורות החיים ובמציאת תעסוקה. ביוזמת המכון  נפתחו כיתות וחוגי תמיכה לילדי עולים במקצועות הנלמדים בבתי-הספר. כיום מעניק המכון, ידע,  ליותר מ-700 ילדים ובני נוער ולכ-120 מבוגרים באמצעות  35 מדענים, מהנדסים, מורים ומדריכים החברים בעמותה.

 

"המכון למחקרים מתקדמים בערד" הצליח להביא לשיפור משמעותי ברמת הידע וההישגים של ילדים ונוער בקרב העולים החדשים. פעילות המכון מסייעת גם בחיזוק המסגרת החינוכית ובמניעת וצמצום תופעות שליליות כשוטטות וחוסר מעש, תופעה הקיימת ומתגברת בקרב נוער מכל שכבות האוכלוסייה בישראל. קיום ההרצאות וההדרכות מסייע גם למתנדבים עצמם בשמירה על תדמיתם המקצועית וכושרם המדעי.

 

"מגן השר לקליטת העלייה" מוענק ל "מכון למחקרים מתקדמים בערד" על יוזמה יצירתית ופעילות התנדבותית חינוכית למען אוכלוסיית העולים, תוך ניצול המשאב הטבעי היקר ביותר לחברה הישראלית, ההון האנושי.

 

 

ואלה מקבלי תעודות ההוקרה


ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שלחמו בנאצים

 

 

ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שנלחמו בנאצים נוסדה בשנת 1977 ביוזמתו של חיים לסקוב, הרמטכ"ל החמישי של צה"ל, שהיה בין הלוחמים במלחמת העולם השנייה והפכה לארגון ציבורי בשנות ה-90, העלייה הגדולה מחבר העמים.

 

ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שנלחמו בנאצים, המונה כיום כ-16,000 איש, המאוחדים ב-8 אזורים ו-87 מחלקות, מהווה גוף ציבורי עצמאי, הפועל בהתנדבות מלאה, על בסיס שיתוף פעולה של אזרחי ישראל – לוחמים נגד נאציזם, אלמנותיהם ובני משפחותיהם (ילדים ונכדים), וכן אלה שהיו אזרחים בצבא ועובדי עורף בזמן המלחמה. הברית פועלת למען הנצחת לוחמים יהודים, אשר נפלו בקרבות מלחמת העולם השנייה. בנוסף, מעניקה הברית תמיכה לחבריה, בפן הפסיכולוגי ובפן החברתי תוך שהיא מסייעת להם בתחומי החיים השונים.

 

פעילותם של חברי ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שנלחמו בנאצים מתבטאת בקיומה של מסגרת תומכת לחבריה, תוך שהיא משרתת את השמירה על הגחלת, שימור מורשתם של חבריה והעברת המסר והערכים למשפחות החברים, בני הדור השני והשלישי. בראש ברית הותיקים עמדו במשך השנים אישי ציבור ידועים, נציגי עליה בולטים ופעילים הנבחרים בבחירות פנימיות.

 

תעודת הוקרה מטעם השר לקליטת העלייה מוענקת ל ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה שנלחמו בנאצים על פעילות רבות שנים להעברת המורשת  לדור הצעיר בישראל בהתבססות על עוז הרוח והגבורה של סביהם וסבתותיהם בתקופת מלחמת העולם השנייה ועל ערכי חיילי צה"ל הנלחמים על חירותה ועצמאותה של ישראל.


גאולה חבקין

 

גאולה חבקין  מתל- אביב, ילידת ארגנטינה,  עסקה בהתנדבות בהקמת גרעיני עלייה עוד בטרם עלתה ארצה והייתה פעילה בתנועות נוער ציוניות סוציאליסטיות.

 

גאולה חבקין, מורה במקצועה, אם לשניים וסבתא לנכדים, עוסקת בקליטת העלייה ברציפות ובהתמדה מאז עלתה לישראל עם בעלה ב– 1950. בשנת 1989 מתוך רצון לסייע בקליטת העלייה הגדולה מברית המועצות, הקימה את "הפורום לקליטת העלייה" המקיף כיום כ- 70 ארגונים ברחבי הארץ. בהקמת ה"פורום לקליטת העלייה", העניקה גאולה חבקין למדינה ולחברה אמצעי עזר חיוני למימוש שיטת "הקליטה הישירה". ביוזמתה נערך ס.קר מדעי שבחן את צרכי העולים. היא גייסה את התקשורת לסייע בגיוס מתנדבים, התרימה בנקים וחברות כלכליות, ו הצליחה לדרבן את הממסד שלא לפגר אחרי המתנדבים. בין  היתר ארגנה קבוצה של מתנדבים לייצג עולים שנפלו קורבן לעוולות שונות בבתי הדין לתביעות קטנות במטרה להעניק להם סיוע משפטי ללא תמורה.

 

גאולה חבקין ידועה כמי שאין צורך לבקש את עזרתה. היא יוזמת ומקדישה את כל מרצה לעלייה ולקליטה. בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, כשהיא עצמה עוד הייתה בגדר של "עולה חדשה" התנדבה לעבודה במעברה. לימים הייתה ממקימי התאחדות עולי אמריקה הלטינית, עמדה בראשה וטיפחה את דור ההמשך של ההתאחדות. בעיצומו של המאבק למען פתיחת שערי ברית המועצות, הציבה את עצמה בשורה הראשונה של הפעילים. ויצאה פעמים אחדות על חשבונה בהסתמך על דרכונה הארגנטיני לברית המועצות כדי לעודד את הפעילים ולהפיח בהם אמונה ותקווה.

 

תעודת הוקרה מטעם השר לקליטת העלייה מוענקת לגאולה חבקין על פעילותה ההתנדבותית במשך למעלה מיובל שנים להגשמת הרעיון הציוני: עלייה וקליטת עולים מכל הפזורות והתיישבות בארץ ישראל.

 

.

עבור לתוכן העמוד