מתנדבים תחת אש - פעילות מתנדבי עמך בחיפה בזמן המלחמה
הגדל

בסניף עמותת עמך בחיפה , אשר מספק תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה ובני הדור השני,מתנדבים כ - 70 מתנדבים ומתנדבות, כשמוקד פעילותם הוא ביקור בית שבועי אצל ניצול שואה ליצירת קשר חברתי – תמיכתי ארוך טווח.

מיד אחרי נפילת הטילים הראשונים על חיפה , התקבלה ההחלטה הראשונה : להשאיר את סניף עמך פעיל ופתוח , למרות התקפות הטילים על העיר.

המטרה הייתה להיות בית לניצולי השואה , ולהמשיך במתן שירותים לאוכלוסיה מיוחדת זו בהתאם למתכונת חירום, ולצרכים שיעלו במציאות החדשה של המלחמה. במקביל לפעילות הסניף נפתח קו חירום ארצי לפניות , שמספרו פורסם בשידורי הטלוויזיה בכל הערוצים.

במהלך ימי המלחמה עלו על הפרק מספר סוגיות בסניף החיפאי של עמך , נתאר כאן את הסוגיות הנוגעות למתנדבים:

  • בתקופת המלחמה הגיעו פניות טלפוניות של ניצולי שואה שאינם מוכרים בסניף, ופניות של קרוביהם שביקשו עזרה מסוגים שונים. במקביל ,הגיעו פניות של אזרחים שמעוניינים לעזור ואינם נמנים על המתנדבים הקבועים של יחידת המתנדבים . אחרי התייעצות, הוחלט באופן יוצא דופן להפנות את אלו המעוניינים להתנדב, לביקור בי ת חד פעמי אצל ניצולים שנזקקו לתמיכה נפשית ועזרה בהתמודדות עם החרדה והמצוקות הנפשיות שצפו ועלו בזמן המלחמה.

מדובר בהחלטה יוצאת דופן מכיוון שנעשתה בתנאים של חוסר הכרות כפול :המתנדב לא היה מוכר לרכזת המתנדבים ואף לא עבר הכשרה  אותה בד"כ מקבלים מתנדבי עמך וגם הניצול הוא קשיש שלא מוכר ע"י צוות הסניף.

  • רכזת המתנדבים שלחה מכתב אלמ תנדבי היחידההקבועים, בודרשה לשלומם והזמינה אותם ליצור עמה קשר בנוגע לשאלות או בעיות שצצות אצל הניצולים אותם הם מבקרים באופן קבוע , והזמינה אותם לקחת חלק בפעילויותהחירום של הסניף.
  • במפגש ההדרכה הקבוצתי שנערך עם תום המלחמה , עלו דפוסים שונים שלה תמודדות ותגובות הן של הניצולים והן של המתנדבים.

בהכללה שמרו רוב המתנדבים על קשר עם הניצולים. חלקם שמרו על קשר טלפוני וחלקם המשיכו בפעילותם ההתנדבותית כרגיל, ולעיתים מצאו עצמם יושבים עם הניצול בממ"ד או נעצרים לצד הדרך כאשר נשמעה אזעקה והם בדרכם לביקור בית.

ניתן לסכם את מאפיינים של הפעלת מתנדבים בתנאי לחץ כמו מלחמה :

I. פעילות רבה של תיווך-קישור לגורמים אחרים בקהילה והמשאבים שיש להם להציע כמו למשל קישור למשאבים שוניםשל אגףהרווחה בעיריית חיפה.

II.גמישות ויצירתיות - מתן מענה לצרכים משתנים, בדרכים שונות מהמוכר, ובתנאים שונים מאוד מתנאי העבודה הרגילים והמוכרים.

לסיכום,המקרה של פעילות יחידת המתנדבים של סניף עמך בחיפה בזמן המלחמה האחרונה , חשף ניצולים שלא היו מוכרים בעמך ובעתיד יכולים ליהנות מהשירותים השונים, גילה וניתב לפעולה רוח התנדבות חדשה שעלתה מתוך המלחמה.

צוות יחידת המתנדבים עבד בשיתוף פעולה עם גורמים בקהילה ונתן מענה לצרכים שהתעוררו בצורות יצירתיות ויוצאות דופן .

עבור לתוכן העמוד