מקום אחר
ברחוב בזל בתל-אביב נמצא מקום אחר. לכאורה, דומה לבתים שלידו, כמה מדרגות מובילות לבית בן שלוש קומות. דלת כניסה ירוקה. בית. אבל מעבר לדלת יושבת קבוצת אנשים המציעה תקווה לילדים שחשבו כי כבר אין דבר כזה.

צוות "מקום אחר" קולט ילדים במצב משברי, ומנסה לשמש להם "טרמפולינה", כזו שתתן רשת ביטחון, לא תיתן להם להתרסק לרצפה, ובתוך זמן קצר תצליח להקפיץ אותם למסגרת מתאימה.

"מקום אחר" הוא רק אחד משלושה בתים, המנוהלים במסגרת "גג וגם", הנותנים "עזרה ראשונה" לילדים ובני נוער חסרי קורת גג בתל-אביב. תחת כנפי "גג וגם" פועלים גם "בית דרור" – בו קולטים ילדים שנאלצו לעזוב את הבית על רקע הנטייה המינית שלהם – ו"דירת המשך", בה גרות נערות המצויות בתהליך של מעבר למסגרת עצמאית.

בפרויקט "גג וגם" שותפים עיריית תל-אביב, "חסות הנוער" (אגף במשרד הרווחה הקובע את הסטנדרטים ומפקח על ביצוע הפרויקט), ועמותת "שחל" שמתוקצבת על-ידי משרד הרווחה. לאחרונה הצטרף לפרויקט גם המוסד לביטוח לאומי, לתקופת ניסיון של שנתיים בתמיכה בבית דרור בלבד.

"מקום אחר" - היה המרכז הראשון שהוקם במסגרת קומפלקס "גג וגם". הוא פועל כבר 11 שנים בתל-אביב. כשנפתח, היה "מקום אחר" ממוקם בלב ליבו של אזור ה"זולות" בתל-אביב – שהיווה מוקד משיכה לבני נוער שעזבו את הבית או נזרקו ממנו. הם נהגו להתכנס בבתים נטושים בסביבה, ולאט לאט מצאו את דרכם ל"מקום אחר". לפני שנה וחצי עבר הבית למשכנו החדש ברחוב בזל, שהועמד לרשות "גג וגם" על-ידי עיריית תל-אביב, ושופץ כדי להתאימו לצרכים המיוחדים של הילדים השוהים בו.

כל הילדים השוהים במסגרות "גג וגם" נמצאים בהם מתוך רצון לצאת מהמעגל אליו נקלעו. חלק מהילדים מופנים לבית על-ידי ארגוני הרווחה השונים, לאחר שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט, אחרים מגיעים בעקבות הפנייה של קווי חירום לנוער, ויש המגיעים בשיטת "חבר מביא חבר". החלק הזה הצטמצם מאז המעבר למשכן החדש, ואנשי הצוות פועלים בדרכים שונות על-מנת להגיע לילדים. לאחרונה, נערכה תחרות עיצוב כרזות של תלמידי המגמה לתקשורת חזותית ב"מכון אבני", תחת הכותרת "יש מקום אחר". הכרזה הזוכה הופצה בשלטי חוצות, על גבי אוטובוסים של חברת "דן" הנוסעים ברחבי העיר, כך שכל הזקוק לעזרה יידע שיש לאן ללכת. מקום שיקלוט אותם בכל יום, בכל שעה.

בנוסף דרושים ל"מקום אחר" בית לילדים בסיכון מטפל או מטפלת באומנויות
 
ניתן לפנות ללירון
טלפון: 03-5449092
03-6025318
עבור לתוכן העמוד