יוזמה: יחידת מתנדבים למאבק בפשיעה הכפרית
הגדל

יוזמה חדשה: מתנדבים יילחמו בפשיעה הכפרית. מאחורי היוזמה עומד ניצב בדימוס אליק רון, שהחליט על הצעד בעקבות הירי של החוואי שי דרומי, וכדי לשנות את האווירה הציבורית כלפי המשטרה. "השופט זיילר נכשל בלשונו. המשטרה היא לא סיציליה ובעצם הקמת יחידת המתנדבים ננסה ליצור תנועת נגד לאווירה שהוא יצר", אומר אליק רון. חיזוק למשטרה: ניצב בדימוס אליק רון, נפגש היום (ה') עם מפקד מג"ב וקיבל ממנו את ברכת הדרך להקמת יחידת מתנדבים חדשה שתיאבק בפשיעה הכפרית.

רון אמר כי ההחלטה להקים את היחידה באה בעקבות האירועים הקשים שהיו בתקופה האחרונה, ביניהם הירי שבוצע על ידי החוואי בדרום שי דרומי. כמו כן, ברצונו ליצור, כהגדרתו, שינוי באווירה הציבורית כלפי המשטרה.

ניצב רון הקים בעבר את יחידת ארז במחוז הצפוני לשם לחימה בפשיעה הכפרית. היחידה החדשה תסייע ליחידת ארז. אמנם בשורות מג"ב ישנם כיום כ-8,000 מתנדבי מתמי"ד, אולם היחידה החדשה, שתורכב מיוצאי יחידות קרביות, תצויד באמצעים המתאימים וחבריה יעברו את ההכשרה על חשבון ימי מילואים.

"אנו לא ממציאים פה את הגלגל, אלא מבקשים ליצור גלגל קצת שונה, שייתן כתף למאבק בפשיעה. נוכח האירועים שהיו, ביניהם ירי על בוקר כאן בעמק והפרשה של שי דרומי בדרום", אמר רון. "הבנו שקיימות בפנינו מספר אפשרויות, או לצאת ולהפגין או לשבת בכורסא ולקטר או לקחת את החוק לידיים. אני, ביחד עם קבוצה של חברים, בחרנו לנסות ולצאת מהכורסא ולהקים יחידת מילואים שתפקידה לעבוד עם יחידה מובחרת, כמו יחידת ארז".

מפקד מג"ב, חוסיין פארס, וראש אגף קהילה ומשטרה, ניצב אהרון פרנקו, בירכו על היוזמה. "נוכל בכך להביא תחושת ביטחון טובה יותר כדי להתמודד עם תופעת הפשיעה, שהיא כואבת מאוד לקורבנות", אמר ניצב פארס.

ועדת זיילר, שפירסמה השבוע את מסקנותיה, נתנה דחיפה נוספת להכרזה על הקמת היחידה. "האזרח יזכור מהישיבה הטרחנית של ועדת זיילר שני דברים, את הדפיקות על השולחן ואת המילה מאפיה - סיציליה, וצר לי, מכיוון שישנם אלפי שוטרים שעושים עבודה בלתי רגילה. אני רואה את השופט זיילר כמי שנכשל בלשונו. המשטרה היא לא סיציליה ובעצם הקמת יחידת המתנדבים ננסה ליצור תנועת נגד לאווירה אותה יצר השופט זיילר".

היחידה, שצפויה להתחיל את פעולתה כבר מחר, תורכב בתחילה ממתנדבים הקיימים בשירותי מג"ב, שייבחנו לפי גיל וכישורים. "מהפניות שהגיעו אלינו, עוד לפני שהתחלנו, הרושם שלי כי מדובר בפוטנציאל גדול. היחידה תפעל בשיתוף פעולה מלא עם יחידת ארז, וכך מקווים במג"ב, תוכל הפעילות מול המאבק בפשיעה הכפרית, להשליש את היכולת שלה. כשמישהו חותך חממה בלילה, הלכה החממה ואיתה הלכה משפחה שלמה שמתפרנסת מכך. המפכ"ל הטיל עלינו משימה לפני שלושה שבועות ואנו נעשה הכל להביא למיגור הפשיעה הכפרית בארץ", אמר רון. בשלב הראשוני מדובר בתוכנית פיילוט שבמידה ותצלח, תועתק למחוזות נוספים בארץ.

"רשעות נוראית"

בשולי הדברים התייחס רון למינויו של רב גודר יעקב גנות למפכ"ל המשטרה ואמר: "הפכנו לארץ מרושעת. אני חושב שהרוחות לא יירגעו עד שלא ייראו את גנות תלוי בכיכר השוק. נכון שהשר יכול היה לקחת מישהו מהניצבים הקיימים, אך משהחליט על גנות ומיקי לוי, אני תומך בכך וחושב כי הם יוכלו לקחת את המשטרה קדימה".

בתוך כך, מתח רון ביקורת נוקבת על מפכ"ל המשטרה לשעבר, אסף חפץ, ועל התבטאויותיו כלפי מינויו של גנות. "אני מתקומם נגד ההשתלחות של חפץ, אני חושב שמדובר בסגירת חשבונות מהעבר. להגיד על גנות שהוא מייצג את הבינוניות זה חטא של אי אמירת אמת, הלא הוא זוכה בשתי ערכאות והצעיד קדימה ארגונים ואגפים, אז לאן נעלמה כל העשייה שלו? אני חש בימים אלו ברשעות נוראית ואני בהחלט עצוב".

הניצבים האחרים שנכחו במקום סירבו להתייחס למינויו האפשרי של גנות, אך עם זאת ניצב פארס אמר: "יש לנו משטרה מצוינת. אני גאה להיות שוטר. אין לנו משטרה אחרת וכדי שהציבור יבין זאת, חובת ההוכחה עלינו".

הכתבה פורסמה לראשונה ב - ynet ב - 22.2.2007

 http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3368420,00.html

עבור לתוכן העמוד