"יוצאים מהבועה, מדברים בקומיקס"
הגדל

בתחרות שנערכה במסגרת פרויקט ייחודי של צו פיוס והמרכז לטכנולוגיה חינוכית - זכו רפאל וגל מבית הספר הממלכתי-דתי "בילו" ברעננה, ומיכל, אביגיל, דרור ומאי מבית הספר הממלכתי "גורדון" בתל-אביב.

עשרות ילדים השתתפו בגמר פרויקט "יוצאים מהבועה, מדברים קומיקס" במסגרתו נפגשו, בחלק מהמקרים לראשונה, עם ילדים שונים מהם – חילונים ודתיים.
הפרויקט הנו יוזמה של ארגון צו פיוס, ומטרתו לטפח מגיל צעיר את ההבנה שאפשר לפתור קונפליקטים באמצעות הקשבה והידברות. הפרוייקט, שפותח על ידי המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח), מלכ"ר, שמטרתו קידום החינוך בישראל, מבוסס על מחולל קומיקס אינטרנטי וידידותי, ראשון מסוגו בעולם, אשר פותח במטח.

במקום הראשון זכתה הקבוצה של רפאל בן עוליאל וגל אחוול מבית הספר הממלכתי-דתי "בילו" ברעננה, ומיכל וידר, אביגיל שמול, דרור עוזי ומאי אלנברג מבית הספר הממלכתי "גורדון" בתל-אביב.

הילדים זכו במקום הראשון בזכות הקומיקס שיצרו "חברות במבחן" – אשר מספר על שני חברים - דתי וחילונית, שחבריהם צוחקים עליהם על כך שהם מסתובבים אחד עם השני, ובסופו של הקומיקס – כאשר הם מגיעים יחדיו למסיבה, הם אומרים לחבריהם: "אורח החיים לא משנה, חילונים או דתיים... העיקר הפנימיות ושאנשים ייהנו לבלות ביחד".

במהלך השנה השתתפו בפרויקט 1,800 תלמידים מכיתות ד' - ו' מבתי ספר שונים ברחבי הארץ. בחודש האחרון שלחו משתתפי הפרוייקט את סיפורי הקומיקס אותם יצרו, לתחרות ארצית בין כל בתי הספר. מבין השולחים, 54 תלמידים מבתי ספר ממלכתיים ובתי ספר ממלכתיים דתיים, עלו לשלב הגמר של הפרוייקט.

בסדנת הגמר שהונחתה על ידי קובי מחט מערוץ הילדים, נפגשו הילדים עם אורי פינק ("זבנג") ועם שי צ'רקה ("בבא"), מבכירי הקומיקסאים בארץ. משתתפי הסדנה יצרו סיפורי קומיקס חדשים על הידברות, בצוותים משותפים של דתיים וחילונים. מתוך אלה נבחרו על ידי וועדת שופטים שלוש היצירות הזוכות, שהקנו ליוצריהן ולבתי הספר ששלחו אותם פרסים יקרי ערך – טיסה בשמי הארץ, מנוי ל"אופק" – סביבת למידה והערכה מבית מטח ועוד.

גילה בן-הר, מנכ"לית מטח: "המטרה הייתה להציע לילדים כלים להידברות בדרך מהנה ומתאימה לעולם המושגים שלהם, והיה מרגש לראות בגמר כיצד ילדים דתיים חילונים נפגשים, מדברים ודנים על נושאים הקרובים לליבם. חשוב לקדם הידברות במסגרת תוכנית הלימודים, אך יצירת שיח בין תלמידים חילוניים ודתיים בגילאים כה צעירים אינו פשוט. באמצעות מחולל  הקומיקס, הצלחנו לקדם הידברות בקרב ילדים דתיים וחילוניים. בשנה הבאה הפרויקט יורחב, ואנו בטוחים שבתי ספר נוספים יצטרפו לפרויקט".

אלירז נר-גאון, מנהלת ארגון "צו פיוס", אומרת כי "בפרוייקט הקומיקס היה לנו חשוב לשלב מסר של הידברות בין פרטים וקבוצות יחד עם הנאה. פנייה אל התלמידים בגובה העיניים ובנושאים המעניינים אותם, יצרה שיתוף פעולה של צוותי התלמידים, וסיפורי קומיקס נהדרים. אנו מקווים כי ההתלהבות שתחרות הקומיקס מעוררת בבתי הספר, תביא לכך שהפרוייקט יורחב בשנה הבאה".

בתי ספר שמעונינים להצטרף לפרויקט, יכולים להיכנס לאתר: http://comics.cet.ac.il

עבור לתוכן העמוד