לא כולל עישון
האגודה למלחמה בסרטן והמכללה האקדמית למשפטים ברמת גן פותחים "קו חם" במסגרתו תוכלו להתייעץ כיצד להגיש תביעה נגד מפירי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים
הקו החם יפעל בשבועיים הקרובים בין השעות 16:00-20:00 בטלפון: 03-6129848
הגדל

ביום חמישי הקרוב, 31.5, יצויין בארץ ובעולם "יום ללא עישון". כל מי שאינו מעשן, כלומר רוב הציבור בישראל (כ-75%), סובל לעיתים קרובות מריח עשן סיגרות בבתי קפה או מסעדות. בכך הופך הסועד למעשן פסיבי. על פי ההערכה, כ-1,500 ישראלים מתים מדי שנה כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי. יותר ויותר מחקרים מוכיחים שחשיפתם של לא-מעשנים לעשן הסיגריות של מעשנים, מעלה את הסיכון שלהם לחלות בסרטן הריאות ובמחלות לב בשיעור של כ-20-30%. בנוסף לכך, אוויר המכיל רמה גבוהה של חלקיקים מזהמים עלול, בטווח הקצר, להחמיר מצבי אסטמה, לגרום לגירוי בעיניים ואף בקרב עובדי פאבים ובליינים הנמצאים בפאב זמן רב, גוברת הסכנה לסרטן ריאות ומחלות נשימה ולב.


המחוקק הישראלי הכיר בסכנות לציבור כבר לפני מספר שנים וקבע כי עישון במסעדות ובתי קפה ייעשה רק בחדר נפרד לחלוטין משטח הלא מעשנים, כך שהעשן לא יגרום למטרד באגפי הלא מעשנים, ובתנאי ששטח העישון יהיה קטן מרבע משטח המסעדה. למרות זאת, בחלק ניכר מבתי הקפה והמסעדות אין שטח מעשנים נפרד לחלוטין ובעלי בתי הקפה והמסעדות לא אוכפים את איסור העישון באגפי הלא מעשנים. גם העיריות והמדינה ברוב המקרים אינן מקצות משאבים מספקים לאכיפת איסור העישון. כתוצאה מכך, נאלצים הלא מעשנים לעשות את עבודת האכיפה בעצמם, בבקשות וויכוחים לא נעימים מול מעשנים. יש לציין כי סקר שנערך ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן מצא כי 95% מהמעשנים יכבו את הסיגריה אם יבקשו זאת מהם.
בשנים האחרונות החלו להגיש תביעות נגד בעלי בתי קפה ומסעדות על כך שלא אכפו את החוק שאוסר עישון. כך לדוגמה, שילמה מסעדה בירושלים 2,000 שקלים לסועדת לאחר שהמלצרית סרבה להורות למעשן לכבות את הסיגריה שלו ומסעדה בתל אביב שילמה סכום דומה לאחר שלא דאגה לשילוט ולכיבוי סיגריות בשטח הלא מעשנים.

החל מהיום ובמהלך השבועיים הקרובים, יפעילו המכללה האקדמית למשפטים ברמת גן בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן "קו חם", בו יתנו סטודנטים למשפטים ייעוץ והדרכה לאזרחים המעוניינים לממש את זכותם על פי חוק ולתבוע מסעדות ובתי קפה המפרים את חוק האיסור על עישון במקומות ציבוריים. הייעוץ ינתן תוך הסתמכות על מספר פסקי דין תקדימיים בתחום. המתקשרים יקבלו הסברים מפורטים לגבי השלבים והאופן בו יש לפנות לבית המשפט לתביעות קטנות. הסטודנטים יסייעו לפונים בגיבוש כתבי תביעה לבתי משפט לתביעות קטנות נגד המסעדות ובתי הקפה שאינם מקיימים את הוראות החוק, וינחו אותם בהליכי הגשת התביעה.

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "אי אפשר להסכים לזילות החוק שמטרתו הגנה על בריאות הציבור. האגודה למלחמה בסרטן שמחה ליוזמה החדשה, לאפשר לאזרחים הגנה אקטיבית על בריאותם. אני תקווה כי יוזמה זו תוביל לאכיפה יעילה יותר של החוק ובכך - לאוויר נקי".
 
יום ללא עישון
יום זה מתקיים במקביל בכל שנה, בכל מדינות העולם החברות בארגון הבריאות העולמי ה – WHO כבר מאז שנת 1987. מטרתו של יום זה היא להעלות על סדר היום הציבורי העולמי את נגע העישון ולהגביר את המודעות לגמילה מעישון, למניעת מוות ומחלות הנגרמות מעישון וכן לצמצם את מספר האנשים המתחילים לעשן, אשר רובם בני נוער וצעירים.
לקראת יום זה, האגודה למלחמה בסרטן מיידעת את הציבור לגבי הסכנות הכרוכות בעישון טבק, ונערכת להגביר את הפעילויות הנעשות במטרה להילחם בעישון ולספר לאנשים שאינם מעשנים, מה ביכולתם לעשות במטרה להגן על עצמם מפני עישון פסיבי ולעמוד על זכותם לחיים בריאים. יום זה גם מהווה סימן דרך למעשנים רבים המעוניינים להפסיק לעשן בתאריך בעל משמעות.
בישראל לקראת יום זה נערך כנס משותף לאגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות וקופות החולים "כללית" "מכבי" ו"מאוחדת", בנושא גמילה מעישון. לקראת יום זה מגיש שר הבריאות על פי חוק את "דו"ח שר הבריאות על מצב העישון בישראל" לכנסת. משרד הבריאות יקיים עם האגודה למלחמה בסרטן מסיבת עיתונאים בנושא. האגודה למלחמה בסרטן תקיים מסע הסברה מקיף ונרחב בנושא נזקי העישון ונזקי הנרגילה.


טל. 1800-599-995. טלמידע בשפה הערבית: 1800-36-36-55, טלמידע בשפה הרוסית, טל: 1800-34-33-34, יד להחלמה, ארגון מתנדבות שהחלימו מסרטן השד והוכשרו במיוחד כדי לסייע לחולות המתמודדות עם המחלה . 1800-36-07-07. לאגודה אתר אינטרנט הכולל מידע לציבור הרחב, לציבור חולי הסרטן ולאנשי המקצוע, את האתר ניתן למצוא בכתובת www.cancer.org.il.

עבור לתוכן העמוד