מנהל התנדבות – יש דבר כזה!
הגדל

ממש לפני תחילת שנת הלימודים החדשה, מצאנו זמן לשאול ששה מנהלי התנדבות מיהו, בעיניהם, מנהל התנדבות. כל אחד מהששה עובד בארגון מסוג אחר, ומנהל בין עשרות למאות מתנדבים, בני נוער ומבוגרים, באופן קבוע.
על אף ההבדלים בגיל, בניסיון המקצועי ובהיקפי ואופי הפעילות, שני דברים משותפים לכולם: הם עשו מניהול התנדבות בארגון קריירה מקצועית, והם רואים במתנדבים ובעשייה ההתנדבותית את הכוח האמיתי לשינוי חברתי. נא להכיר – כמה מהאנשים שעומדים מאחורי עשרות אלפי המתנדבים שעושים טוב.

 

 "זאת הדרך הכי טובה בעיניי לשנות דברים"

בארגונים רבים מסתמנת מגמה של שינוי בתחום ניהול וריכוז ההתנדבות. עד כה הטיפול במתנדבים הוצב תחת אחריותו של בעל תפקיד אחר בארגון, כתוספת עמומה ומקרית להגדרת תפקידו. היום נראה שארגונים שהגדירו את תחום ההתנדבות בהם כבעל עדיפות, ממנים בדרך כלל רכז או מנהל שאחראי בלעדית על התחום, ומוביל את כלל הפעילות ההתנדבותית בארגון על כל היבטיה, תוך דגש על תהליכים ארגוניים כמו גיוס, קליטת, הכשרת, ושימור המתנדבים.  

מי אני? ענבר שיינפלד, בת 31 מהרצליה, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד ותואר שני בתרפיה באמנות, מנהלת מערכי שטח בעמותת "אור ירוק", ובמסגרת זו היא מנהלת 300 מתנדבים ומלגאים.

ותק בניהול התנדבות שנתיים. "זאת בעיניי הדרך הכי טובה ויעילה לשנות דברים. למדתי חינוך מיוחד ועבדתי בהייטק, ניהלתי יחידה של קידום נוער וככה גם התגלגלתי ל'אור ירוק'".

מנהל התנדבות הוא "בעל יכולת לסחוף אנשים, להיות שם בשבילם, תוך מתן אוזן קשבת והכלה, יחד עם יכולת להגדיר מטרות ברורות".

שאיפות לעתיד "לנהל צוות עוד יותר גדול של מתנדבים".

 

"הקורס ב'נדב' פתח בפניי עולם מקצועי שלם"

על פי התפיסה ב"נדב", ניהול התנדבות הוא מקצוע לכל דבר. כמו ניהול תחומי משאבי אנוש או כספים, גם את תחום ניהול ההתנדבות אפשר ללמוד, וגם בו אפשר לפתח מסלול קריירה.

מי אני? תרצה פרי, בת 48 ממושב בית גמליאל, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית.

ותק בניהול התנדבות "אחרי שנים של עבודה סוציאלית התעניינתי בהסבה מקצועית וגיליתי את הקורס ב'נדב'. היה לי ניסיון בתחום ההתנדבות, אך הקורס פתח בפניי עולם מקצועי שלם". 

מנהל התנדבות טוב "נותן כבוד לזולת, בעל יכולת להיות אמפתי למתנדב ולארגון, ובעל יכולת התייחסות למתנדב כאל עובד של ממש, עם מחויבות ואחריות, ולא כאדם שעושה טובה, וכמובן איתור המשימה הספציפית שתתאים למתנדב, תוך תמיכה בו ובמערכת. מנהל ההתנדבות לא יכול לעשות את העבודה כמשהו מהצד אלא בצורה מקצועית ובלעדית.
היום אני משווקת את תחום ההתנדבות ככלי להעצמה של אוכלוסיות חלשות. השימוש בשפה מקצועית מאוד מושך אנשים מהתחום, כמו מנהלי אגפים בעירייה, להשתתף, לתמוך ולסייע בפרויקטים".

שאיפות לעתיד: "הכי מדבר אליי כיום תחום הנחיית צוותים שעוסקים בהתנדבות. אני מנסה להשתלב בתחום זה ובין השאר, אני גם מנהלת פרויקטים קצרים ומשווקת אותם, בעיקר ככלי להעצמה של אוכלוסיות חלשות, כשהמחשבה היא לתת חכות ולא דגים".

 

"מנהל התנדבות – המקצוע שמשנה את העולם"

בשנים האחרונות פורח התחום של התנדבות עובדים בארגונים עסקיים. במסגרת זו מתנדבים עובדי החברה העסקית בפרויקטים שונים בקהילה, על פי לוח הזמנים האפשרי מבחינת החברה ועל פי הכישורים ותחומי העניין של העובדים. חברת קומברס, לדוגמא, הפכה את נושא ההתנדבות לספינת הדגל של תחום האחריות החברתית בחברה העסקית.

מי אני? קרן זגורי-כהן, בת 31 מבת ים, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בניהול מלכ"רים, אחראית קשרי קהילה בחברת קומברס, במסגרתה היא מנהלת 300 מתנדבים, כולם עובדי קומברס.

ותק בניהול התנדבות "כבר שבע שנים אני מנהלת מתנדבים. באיטליה ניהלתי מתנדבים של השומר הצעיר, ריכזתי את פרויקט צב"ע (צעירים בונים עתיד) בנווה שרת, ואחרי שנתיים עברתי לקומברס, שגם הייתה מעורבת בפרויקט".

מנהל התנדבות טוב הוא "בעל יכולת הנעה של אנשים שלא מסתמכת על תמריצים רשמיים רגילים, לכן יש חשיבות גבוהה לקשר האישי ולהענקת כל המערך התומך שנדרש למתנדב כדי לבצע את עבודתו: תנאים אדמיניסטרטיביים וחיבור נכון בין האיכויות שלו לצורכי הקהילה. בעיניי מדובר במקצוע לשמו. כשהגעתי ל'נדב' כדי להרצות, מאוד התלהבתי משלט "מנהל התנדבות - המקצוע שמשנה את העולם", שהיה תלוי בכיתה ושמחתי לראות שלראשונה מתייחסים למנהל התנדבות כאל בעל מקצוע".

שאיפות לעתיד: "להרחיב את תחום ניהול ההתנדבות לתחום של 'אחריות חברתית כוללת' במגזר העסקי יחד עם סוגיות נוספות כמכלול שקיים בקומברס, ולהמשיך את מעורבותי בתחום".


"ניהול התנדבות זה 100% מקצוע"

מנהל ההתנדבות בארגון אינו רק מנהל כוח אדם. הוא גם סוכן לשינוי חברתי, בעל תפקיד ועמדה, וכדאי שתהיה לו אג'נדה. 

מי אני? נועם רוזנבלט, בן 31 מכפר סבא, בעל תואר ראשון במשפטים, מנהל מועדונית למתבגרים בסיכון במסגרת עמותת "קרני קדם".

ותק בניהול התנדבות פעיל כבר עשר שנים בתחום של חינוך, קידום נוער וניהול מתנדבים. שוקד כיום על פרויקט גיבוש מערך מתנדבים ברמה הארצית שבמסגרתו מתנדבים יפעלו למען בני נוער בסיכון, שיפעלו בהתנדבות בקהילה, כחלק מתהליך השיקום.

מנהל התנדבות טוב הוא "בעל שכל ישר, סבלנות, אמפתיה ואהבה. מדובר במאה אחוז מקצוע. אם חשבתי אחרת לפני הקורס ב'נדב', עמדתי השתנתה לחלוטין".

שאיפות לעתיד "הייתי רוצה לנהל הרבה מאוד מתנדבים ולהמשיך להיות מאוד מעורב מבחינת תרומה לקהילה".

 

"הקשר עם מרכז 'נדב' פותח אופציות לעתיד מקצועי בניהול התנדבות"

מי אני? ענבל טורקניץ', בת 30 מכפר יונה, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית, רכזת פרויקט ניידות הלילה "כתובת, רחוב" בעמותת עלם.

ותק בניהול התנדבות "לפני שלוש שנים התחלתי כעובדת סוציאלית בעלם, ובהמשך לקחתי על עצמי את ריכוז הנוער והמבוגרים שמתנדבים בסניף העמותה בכפר סבא".

מנהל התנדבות טוב הוא "בנאדם שאכפת לו ממה שקורה, רגיש למתנדבים, אדם שיכול ליצור קשרים בצורה אמפתית, נעימה ומכילה, שמצליח לראות את התמונה הגדולה מלמעלה, את הצרכים ואת המתנדבים ולהתאים ביניהם".

שאיפות לעתיד בתחום ניהול התנדבות "הקורס שעשיתי ב'נדב' והקשר עם המרכז פותחים בפניי אופציות ודרכי חשיבה לגבי עתיד מקצועי בתחום ניהול התנדבות".

 

"כל מי שמתנדב אצלנו יכול בעתיד להיות מנהל התנדבות"

הקורסים וההכשרות המקצועיות בנדב עוסקים בכל ההיבטים של ניהול ההתנדבות, מההיבט הארגוני ומההיבט הניהולי גם יחד. הקורסים מיועדים לרכזי ומנהלי התנדבות בארגונים, ולמובילי תחום התנדבות בקהילה.

מי אני? סלימאן אל עאמור, בן 29 מכסייפה, בעל תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל וספרות עברית, מתחיל לימודי תואר שני במדיניות ומנהל ציבורי, מנהל צוות רכזים ב"מכון הנגב אג'יק - אוהל המתנדבים", שמכשיר, מגייס ועוקב אחר פעולות מתנדבים. במסגרת זו הוא מנהל 350 מתנדבים.

ותק בניהול התנדבות בעל ותק של ארבע שנים כמנהל התנדבות.

מנהל התנדבות טוב הוא "סבלני, מנהיג, אחראי, אסרטיבי, בעל יכולת עבודה בצוות. להיות מנהל התנדבות בעיניי זה גם מקצוע וגם התנדבות מתוך שליחות, כי חייבים להאמין במה שעושים. זה יכול להיות מקצוע לעתיד אצל כל מי שמתנדב אצלנו".

שאיפות לעתיד "אני רוצה לנהל את הארגון שאני עובד בו ושמספר המתנדבים יעלה. במובן הרחב ביותר, באמצעות הכישורים שרכשתי ב'נדב', להקים ארגון התנדבותי".

 

ב-30 באוקטובר תיפתח שנת הלימודים תשס"ח בנדב, המרכז הישראלי להכשרה וניהול התנדבות. בתוכנית הלימודים קורסים להסמכת מנהלי התנדבות, תוכנית להסמכת מאמנים בדגש על תחום ההתנדבות, ימי עיון, סמינרים בינלאומיים בארץ ובחו"ל ופורומים למנהלי מתנדבים.

 

לפרטים נוספים: ענבל 03-5620707 שלוחה 102 או inbal@nadav.org.il

 

עבור לתוכן העמוד