סמינר נוער מתנדב "הפוך על הפוך"
הגדל

סמינר הנוער המתנדב של מרכזי "הפוך על הפוך" בחנוכה עמד השנה בסימן התנדבות נוער בקהילה. זאת הודות לשותפות חדשה עם פרויקט "עמ"ן" (עיר מתנדבת נוער) של הג'וינט, בעקבותיה התחיל תהליך חדש של הוצאת בני נוער להתנדבות חוץ "הפוכית" בתוך ולמען הקהילה. 


בעזרתו ובליוויו של "נדב" (המרכז הישראלי להכשרה וניהול התנדבות נוער וצעירים) גובשו המערכים ההולמים לסמינר. בני הנוער עברו תכנים הקשורים לעוררות לסביבה החברתית; סיבות למעורבות חברתית; עידוד לעשייה ושינוי; היכולות האישיות; ואף בניית פרויקט קהילתי תיאורטי.

הסמינר הינו שלב ראשוני של הטמעת הנושא "התנדבות בקהילה", שילווה את מרכזי ההפוך במשך השנה הקרובה. מתוך דברי הסיכום של הנוער עלתה החשיבות שהם מוצאים בסמינר שכזה, הן מבחינת התכנים שהועברו אך יותר מכך מההיכרות המשותפת. הסמינר פתח להם צוהר למרכזים אחרים, לפעילויות חדשות והיכרויות מרגשות.

כולנו תקווה שגם סמינר פסח יצא לדרך, כשהפעם הנוער יהיה שותף מלא בהקמת הסמינר הן מחשבתית והן ביצועית.

בסמינר...
104 בני נוער מ-11 מרכזי "הפוך על הפוך" שונים בארץ (ק. שמונה, נצרת עילית, עכו, ק. ים, נתניה, כפ"ס, ת"א, חולון, אשדוד, שדרות וק. גת) יצאו לדרך מי בהסעות מאורגנות ומי בתחבורה ציבורית והגיעו בצהרי היום לאכסניית הנוער בית שאן. לאחר מליאה קצרה, חולקו בני הנוער ל- 6 קבוצות מעורבות. הרציונאל שעומד מאחורי רעיון הפרדת הקבוצות האורגניות לקבוצות מעורבות הינו היכרות ויצירת קבוצות הטרוגניות.

העירוב נתן לנוער הזדמנות להיכרות עם אוכלוסיות שונות, שבירת סטיגמות, יצירת דיאלוג והיכרות של מרכזי הפוך שונים ואפיונם. בקבוצות המעורבות עברו בני הנוער שתי סדנאות שונות בנושא התנדבות למען הקהילה. מנחי הקבוצות היו רכזי הנוער המתנדב מתוך מרכזי ההפוך עצמם, כאשר גם מתנדבים מבוגרים שולבו בתוך קבוצות הנוער.

בערב, לאחר הארוחה, התכנסו בני הנוער שוב במליאה לשם הדלקת נר שישי של חנוכה ואכילת סופגנייה (הודות לתרומת מאפייה מעפולה). מכאן ואילך זו הייתה ההזדמנות של הנוער להביא את עצמם ועולמם לידי ביטוי. הם חולקו שוב לקבוצות המעורבות של הבוקר, כאשר כל קבוצה קיבלה שיר והייתה צריכה להלחין אותו מחדש, להמחיז אותו או להציג אותו בכל דרך יצירתית אחרת שעולה במוחם. והתוצאות היו מפתיעות ומבדרות.

בתום הערב, שוחררו הנערים לזמן פנוי. הנערים התגודדו בקבוצות קבוצות ברחבי האכסניה, חלקם עם גיטרות וחלקם עם משחקים מאולתרים, עד השעות הקטנות של הלילה.
כשהרכזים קמו בבוקר, ידענו שזו תהייה משימה קשה להשכים את כל הנוער לאחר שישנו כשעתיים בלילה. אך לשמחתנו התבדינו, ורוב הנוער כבר היה ער ומוכן לפעילות.

למחרת בבוקר צעדנו עד לגן הלאומי בית שאן. שם חיכו לנו 3 מדריכים מתנדבי "גן קהילה". בעיני זוהי מחווה נעימה של מתנדבים למתנדבים. הנוער יכול היה להיווכח בעצמו בחשיבות של התנדבות הודות להדרכה המלאה והמפרה שקיבל באתר העתיקות. לאחר כשעתיים סיור באתר, צעדנו חזרה לאכסניה. בני הנוער שוב התחלקו לקבוצות, אך הפעם לקבוצותיהם האורגניות, לשם סיכום ומשוב. משם עלינו שוב על האוטובוסים בדרכינו הביתה.

 

עבור לתוכן העמוד