שעתיים של קסם
הגדל

יוליה, נערה מתבגרת שהתקשתה להתמודד לבדה עם מצוקות גיל ההתבגרות, עלתה לארץ עם אימה לפני 8 שנים, כשהיא מותירה את אביה מאחור. תקופה ארוכה התמודדה האם לבדה עם מרד גיל הנעורים של יוליה. עד שהגיעה תמר, סטודנטית למשפטים ואחות בוגרת המתנדבת ב"אח בוגר אחות בוגרת ישראל". כיום יש ליוליה אחות מיוחדת, המהווה מודל לחיקוי עבורה, ואיתה היא יכולה לשוחח על בעיות גיל ההתבגרות. "מה שתמר נותנת לבת שלי יהיה לכל החיים, ואף אחד לא יוכל לקחת את זה ממנה", אמרה אימה של יוליה, "כשהיא חוזרת מפגישה עם תמר – יש לה כנפיים". יוליה כבר לא מרגישה לבד.

אביו של אריאל נפטר לפני מספר שנים, ולא הייתה דמות אב בחייו. אריאל מתגורר עם אמו בדירת חדר צנועה ואימו מספרת בהתרגשות כי מאז שהחל הקשר עם אלעד, סטודנט למדעי הקוגניציה ואח בוגר המתנדב ב"אח בוגר אחות בוגרת ישראל", השתנו חייו. השניים החלו לבלות שעתיים שבועיות יחדיו, ויש לאריאל עם מי לשחק כדורסל, להתייעץ בענייני "גברים" ומעל לכל, מוסיפה האם, "יש לו דמות גברית חיובית, עקבית ויציבה בחייו".

בשנים האחרונות חלה התדרדרות במצבם של ילדים ובני נוער בישראל בעקבות העלייה בשיעורי הגירושין ומספרן הגבוה של משפחות חד הוריות בקרב עולים החדשים. נתוני הביטוח הלאומי לשנת 2007 מראים כי 122,000 משפחות בישראל הן חד הוריות (7% מן האוכלוסייה), מספר שרק הולך וגדל עם השנים. הסטטיסטיקה מראה כי לילדים ממשפחות חד הוריות סיכוי גדול יותר לפתח קושי בהשתלבות מוצלחת במעגלי החיים.

"עמותת אח בוגר אחות בוגרת ישראל", שנוסדה בישראל לפני 4.5 שנים, מצליחה למלא צורך חיוני בחייהם של ילדים למשפחות חד הוריות מבודדות, הזקוקים לדמות בוגרת נוספת בחייהם. דמות שתלווה אותם, תקשיב להם, תבלה עמם זמן איכות ותעניק להם את תשומת הלב להם הם כה זקוקים. האחים הבוגרים לוקחים חלק בעיצוב חייהם ואושרם של ילדים החסרים אב או אם.

ליבי רייכמן, מייסדת ומנכ"ל העמותה מספרת כי "ככל ששמה הטוב של העמותה נפוץ ברבים, וככל שפעילותה הולכת וצוברת תאוצה, כך מתארכת רשימת ההמתנה של ילדים הממתינים לאח בוגר". לאור זאת, הכריזה העמותה על מבצע גיוס מתנדבים במהלך חודש מרץ. העמותה מגייסת מתנדבים מגיל 20-60 לקשר ארוך-טווח הכולל פגישה שבועית של שעתיים. הכשרת האחים הבוגרים כוללת סדנאות אישיות וקבוצתיות, ליווי של צוות מקצועי, הרצאות, היצע של פעילויות פנאי וכן ימי כיף עם האחים הצעירים.
רק לאחרונה נפתח ע"י העמותה מועדון המשמש מקום מפגש ופעילות לאחים הבוגרים והצעירים.

"אין מילים לתאר את תחושת הסיפוק העצומה הטמונה ביכולת להשפיע על חייה של ילדה קטנה. אמנם לקח מעט זמן עד שהרגישה בטוחה במחיצתי, אך במהלך השנה היא החלה לפרוח, צברה בטחון עצמי ונוצר בינינו קשר עמוק ומשמעותי", סיפרה לואיז, המשמשת אחות בוגרת לדפנה כבר למעלה משנה, "למרות שמדובר עבורי בשעתיים שבועיות בלבד, אין ספק כי עבורה שעתיים אלו הן עולם ומלואו".


למידע נוסף ולהתנדבות בעמותת אח בוגר אחות בוגרת ישראל:

 

www.bigbrothers.org.il         info@bigbrothers.org.il

 

02-5612131

 

הנכם מוזמנים לחנוכת ה"בית" באווירת פורים, ביום ה' 6/3 בין השעות 15:00 – 20:00

עבור לתוכן העמוד