שעה בשנה
שעה בשנה, זה מה שמבקשת עמותת "כמוך", מאזרחי מדינת ישראל. שעה אחת של עשייה התנדבותית חברתית במהלך שנה תמימה
הגדל

האמנם שעה אחת בלבד?
"יש פה מטרה להדביק את כולם בעשייה חברתית", אומר יו"ר עמותת כמוך – דוד אברמוב. "הרעיון הוא לרתום גם את אלה שלא חוו נתינה, שהרי רק מי שחווה נתינה יודע להעריך מה זה נותן לו אישית. זה יוצר אצלו מצב שהוא רוצה לתת יותר.
ובאשר לאלו שכבר נותנים ,ממילא אין להם בעיה להתחייב . הרשמתם תביא את אלו שיושבים על הגדר. כל חבר בעמותה הוא בעצם שגריר: כל חבר יגייס עוד ועוד חברים חדשים.

למה "כמוך"?
"לקחתי את זה מהמשפט הכי יהודי שאני מכיר: ואהבת לרעך כמוך".

כיצד מתקדמת העמותה ביישום מטרותיה ?
מאז הקמת העמותה לפני כשלוש שנים הצטרפו 672 חברים.
אך עדיין, אברמוב רחוק מלהיות מסופק: שגרת יומו מעידה על כך, והיא כוללת פנייה לגופים עסקיים וחברות מסחריות, הן לצורך הגדלת החשיפה לעמותה והן לטובת גיוס מתנדבים מתוך החברות. חברה שתביא את העובדים שלה להיות רשומים בעמותה, בהחלט תורמת מיידית ובעקיפין, מבלי להוציא כסף. לדברי אברמוב, כל מעסיק יכול לתרום שעות עבודה של עובדים שלו לעזרה במועדונית טיפולית של עירייה זו או אחרת בלימוד שיעורים פרטיים לנוער בסיכון.

מהם גבולות המתנדב?
אברמוב: "הרעיון של הנתינה איננו מבוסס על מיקוד התורם לגוף מסוים או לנושא מסוים. הרעיון הוא שכל תורם הוא המחליט מתי הוא עושה, איך הוא עושה, כמה הוא עושה ובמה הוא עושה, כשדרישת המינימום היא שעה בשנה. לפחות שעה בשנה. וזאת למה? כי שעה בשנה זאת נוסחה שלפיה אף אחד לא יכול להגיד: "אין לי". שעה בשנה זה דבר שגם שכיר וגם עצמאי תמיד ימצא אותו.
כל המרבה הרי זה משובח.

אתה לא חושב שאנשים שנרשמים לעמותה, אין להם את הצורך הבסיסי של להיות מופעלים?
"אם יש להם את הצורך הזה, או כאלה שאומרים לי: אני לא יודע מה לעשות, אני מפנה לפי האזור הגיאוגרפי לפעילויות לדוגמה. בדרך כלל אלו גופים שמטפלים ברווחה בכל רשות עירונית, עם טלפון וכתובת, וגופים נוספים שמסוגלים לתת פעילות גם לשעות בודדות.
הדבר הזה גמיש ומשתנה בהתאם לדרישות ולמידע שמגיע ואנחנו מפרסמים אותו. יש לנו גם לוח של בקשות לעזרה- רק לא עזרה כספית.

בלי כסף בבקשה
"העזרה האפקטיבית ביותר היא זו של מעורבות של כל אחד מאיתנו. זו הגישה, ועל רקע הזה אין לנו עניין, אין לנו רצון ואיננו מעוניינים בכלל לקבל כל סכום של כסף".
" בגישה של עמותת כמוך, כסף זה האמצעי האחרון. כל הייחודיות של העמותה היא בראש ובראשונה עזרה של אזרחים ואזרחיות לפרטים וקבוצות המשתייכים לאוכלוסיות נחשלות. כסף לא פותר את הבעיה. כסף יכול להיות רק אמצעי נוסף.
מעורבות ועשייה אישית עדיפה על תרומה כספית.

העמקת פעילות ההסברה והחשיפה
אברמוב  "עד כה הפלטפורמה העיקרית שהשתמשנו בה לחשיפת העמותה לציבור היא פלטפורמת האינטרנט".
אתר האינטרנט הינו דוגמא לרתימת פלטפורמת האינטרנט לניהול ולפעילות לוגיסטית להשגת מטרות העמותה.
כל הפעילים בעמותה תורמים מזמנם ללא תמורה כספית.
במטרה לעודד צירוף חברים חדשים לעמותת כמוך ,יוצאת עמותת כמוך בפרויקט חשיפה לציבור , באמצעות הרצאה פרונטאלית לקהל הרחב, עפ"י תאום וביצוע אצל הגורם המזמין, זאת בנוסף להעמקת החשיפה הקיימת באינטרנט באמצעות אתרי אינטרנט המזדהים עם העמותה.
ההרצאה מתמקדת  בתחומים הבאים -

  • ערכים, אינטרנט, יישום
  • רתימת פלטפורמת האינטרנט לניהול ולפעילות לוגיסטית להשגת מטרות העמותה.
  • מתן מידע וכלים המאפשרים לכל אחד להתחבר לעולם ההתנדבות והתרומה לקהילה באופן ששומר על פרטיותו, על עקרון מתן בסתר ויכולת הזדהות והשתתפות בפעילות אזרחית/חברתית המשרתת את האינטרס של כלל האוכלוסייה.
  • נתינה ומשמעותה לנותן ולמקבל.


דרושים מתנדבים, מכל הגילים ומכל אזורי הארץ, לסייע לאוכלוסיות מצוקה. בואו הירשמו לעמותת כמוך, סייעו לאוכלוסיות מצוקה  ותחוו את חווית הנתינה: www.kamocha.org

עבור לתוכן העמוד