התנדבות בעמותת מסל"ן
הגדל

בשנה זו התקבלו לקו החירום של מסל"ן 6,705 פניות מנשים ונערות אשר חוו אלימות באזור הנגב בלבד.
עפ"י נתוני משטרת ישראל בשנת 2007 (ינואר – אוקטובר) נפתחו 12,155 תיקים בגין תלונות על אלימות נגד נשים ו-2,846 תיקים נפתחו בגין עבירות מין.
לצערנו הדיווחים על אלימות מינית בישראל רבים מאוד ומידי יום אנו שומעות על מקרים נוספים המעידים כי מימדי התופעה רק הולכים וגוברים.
יחד עם זאת אנו במסל"ן ממשיכות לעשות הכול על מנת להיאבק בתופעה במספר מישורים: סיוע וליווי לנפגעות, מתן טיפולים נפשיים וקבוצות תמיכה לנפגעות וקיום מערך של חינוך והסברה לכלל אוכלוסיית הנגב.

כל הישגינו בשנה זו, התאפשרו הודות לתמיכתכם. אנו מודות מקרב לב המעורבות ונדיבות הלב שלכם.  על מנת להמשיך ולפעול אנו זקוקות לתמיכתכם גם בשנה זו.

בשם כל צוות מסל"ן, המתנדבות והנשים להם סייענו: תודה!                                                                          
                                                                                                             

סיכום פעילות שנתית מסל"ן - מרכז סיוע לנפגעות אלימות ותקיפה מינית, נגב:
ינואר- דצמבר 2007

1. פרויקט קו חירום בשפות (#1202) לנפגעות תקיפה מינית, אונס ואלימות במשפחה:
סיכום הפניות שהגיעו ל"קו החירום" של מסל"ן בשנת 2007:
• 746 פניות חדשות על רקע אלימות מינית.
• 3,432  פניות חוזרות על רקע אלימות מינית.
• 872  פניות חדשות על רקע אלימות במשפחה.
• 1201 פניות חוזרות על רקע אלימות במשפחה.
• 454  פניות בנושא מידע או על רקע מצוקה אחרת.
    סה"כ:  6,705 פניות.


2. סיוע לעולים חדשים :
עו"ס דינה שפירא – רכזת עולים חדשים
אזור הנגב והערבה ידוע באוכלוסיה המגוונת שחיה בו, אנו במסל"ן מנסים לעמוד לרשותן של הנשים מכל מגוון האוכלוסייה. במהלך השנים האחרונות הרחבנו את היכולת של מסל"ן לספק מענה וסיוע למגזרים נוספים ובשפות שונות.
כיום אנו ממשיכות לספק שירותי מענה וליווי ע"י מתנדבות בשפות: רוסית, אמהרית, טיגרית, ספרדית אנגלית וערבית.
רכזת העולים שלנו מקיימת פעילויות רבות המותאמות לאוכלוסיית העולים החדשים, הפעילויות כוללת: שיחות תמיכתיות לנפגעות, סיוע, ליווי, קבוצות תמיכה לנפגעות דוברות רוסית, קבוצות העשרה למתנדבות עולות חדשות, קבוצות חינוכיות לבני נוער עולים ולמשפחות החיות בסביבה אלימה וקיום מערך הסברתי בקרב העולים דוברי רוסית, ספרדית ואמהרית. בשנת 2007 הועברו 5 קבוצות תמיכה לדוברי רוסית ע"י עו"ס דינה שפירא בהנחייה משותפת עם אנשי מקצוע בתחום: ד"ר אולגה לויטנסקי- רופאה פסיכיאטרת, ד"ר אלכס רזניק- פסיכולוג, ד"ר יפים גרמטוב ועו"ס לב וישניאק.ו- 6 קבוצות תמיכה לדוברי אמהרית וטיגרית, על ידי מתנדבות מסל"ן בנות הקהילה האתיופית מיכאל מלכה ויאסו אסתר.
 

3. פרויקט החינוך וההסברה - נגב נגד אלימות:
אפרת רוזן- רכזת מחלקת חינוך, עינת אלמוזנינו, אלמוג פורת , חיים פלישמן, קרן סדן – רכזי חינוך
מטרת הפרויקט הינה צמצום מימדי תופעת האלימות על ידי שינוי חברתי וחינוכי באמצעות העברת סדנאות והרצאות בבתי ספר, מוסדות ציבוריים, בסיסי צה"ל ובכלל הקהילה. הסדנאות וההרצאות המועברות במסל"ן מותאמות לגיל השומעים, הרקע התרבותי שלהם ולשפתם. חשוב לנו כי השינוי החברתי יתבצע דרך דיון פתוח ומונחה בנושאי האלימות לסוגיה, תוך התמודדות עם התכנים המורכבים העולים מהם.

סדנאות והרצאות:
בשנת  2007  העברנו 803 סדנאות , למגוון קהלים:
ילדים, נוער, חיילים ואנשי צבא קבע, אוכלוסייה בוגרת, סטודנטים, עובדים, עולים חדשים, אסירים, שוטרים, נוער בסיכון, תושבי קיבוצים,  תושבי עיירות פיתוח ותנועות נוער.
סה"כ נחשפנו בפני כ- 10,605 משתתפים.

הנושאים בהם עוסקות הסדנאות והרצאות:
מיתוסים בחברה לגבי אלימות מינית, גבולות במגע, תקיפה מינית וה"תחום האפור" ביחסים בין המינים, דימוי עצמי ולחץ חברתי, חיזור אלים ו"נורות אדומות" במערכות יחסים, תקיפה מינית בקיבוצים, דימוי עצמי ולחץ חברתי, מניעת אלימות בקרב חברות מסורתיות, הטרדה מינית במקום העבודה ותגובות של נפגעי/ות תקיפה מינית, זוגיות בריאה, פגיעה מינית בילדים – סימני איתור וחובת דיווח, הפרקליטות והחוק, אנטומיה ומיניות האישה, טראומה וטראומה משנית  ודיסוציאציה.


תכנית התערבות בקיבוצים:
תכנית זו החלה בשנת 2006 מתוך צורך ייחודי שעלה מאוכלוסייה ספציפית זו. הסדנאות מועברות לאנשי חינוך, הורים ונוער. מתחילת השנה הועברה התכנית ב 10 קיבוצים וישנה התעניינות מכמה קיבוצים נוספים.
ההתערבות בקיבוץ נעשית בצורה הדרגתית ומועברת לצוות החינוכי, להורים ולילדי הקיבוץ בכיתות א' –י"ב, כך שלמעשה כל אדם בקיבוצים בהם עברה התכנית נחשף לתכנים של מסל"ן.
מטרת העל של התכנית הינה לסייע לצוות החינוכי בקיבוץ לאתר ולטפל במקרים של תקיפה מינית.
התכנית כוללת תכנים של הכרות עם מרכז מסל"ן, הבנת מורכבויות בתקיפה מינית, למי ניתן לפנות, סימני זיהוי בפגיעה מינית, ניהול שיחה ראשונית עם נפגעת, הגדרות של פגיעה מינית, שכיחות התופעה והקושי לספר על הפגיעה.

4. פרויקט "שגרירים צעירים" - נוער נגד אלימות:
פאינה ליפשיץ ויקה ויינשטיין- רכזות שגרירים צעירים
קורס אינטנסיבי פסיכו – חינוכי, המועבר לנוער המוגדר ע"י רשויות הרווחה כ"נוער בסיכון" אשר מטרתו להפוך את הנערים והנערות ל"סוכנים" נגד אלימות, בקרב בני גילם.
במהלך שנת  2007 התקיימו במסל"ן 24 קורסים של "שגרירים צעירים", כ-341 שגרירים סיימו את הקורס בהצלחה. אורך כל קורס: בין 23- 13 מפגשים (כולל מפגש עם ההורים). בפרויקט מיוחד זה ישנה הקפדה יתרה שבני הנוער יעברו בנוסף לקבלת התכנים החינוכיים גם תהליך התפתחותי עצמאי, אשר מוביל להעצמת בני הנוער הלוקחים חלק בפרויקט.  בעקבות הצלחת הפרויקט הרחבנו את קהל היעד והוספנו גם קבוצות נוער נורמטיבי במטרה לבצע פעילות של תרומה לקהילה מיוזמות אשר יעלו מהקבוצה עצמה.
בשנת 2007 סיימו קבוצות "שגרירים" ממגוון קהלים: עולים חדשים מחבר העמים לשעבר, קבוצות של עולים חדשים מאתיופיה וקבוצות של ישראלים וותיקים מבתי ספר בעיר. גם בשנה זו אנו עובדים בשיתוף פעולה עם גופים נוספים, כגון מרכז הקליטה, החברה למתנסי"ם ובתי ספר תיכוניים בעיר.
בשנת 2007 חל גידול של 62% בכמות קבוצות השגרירים הצעירים שהועברו שנת 2006

5.  פרויקט "סיוע וליווי בהליך הפלילי":
מיכל מזרחי- רכזת פרוייקט
הסיוע במסגרת הפרוייקט נעשה בעיקר באמצעות ליווי נפגעות במסגרת ההליך הפלילי החל משלב הגשת התלונה ועד למתן גזר הדין או סגירת התיק. הפרויקט קיים גם עבור אנשי מקצוע ופיתוח קשרי עבודה עם גורמים שונים בפרקליטות מחוז דרום ובמשטרת מרחב הנגב.
רכזת הפרויקט והמתנדבות נדרשות לא פעם לגשר בין עולם התוכן המשפטי לעולם התוכן של הנפגעת הכולל היבטים פסיכולוגיים, רגשיים, חברתיים ומגדריים. הישגי הפרויקט בשנת  2007 :נעזרו בפרויקט 172 נשים,  102 נשים הגישו תלונה במשטרה, ו-441 חוקרים, שוטרים, תובעים ופרקליטים עברו הכשרה על ידי מסל"ן.
בשנה זו ערכנו את יום העיון השנתי של מסל"ן בנושא " עבירות מין- חברה, תרבות ומשפט" בו לקחו חלק מומחים בתחום המשפט הפלילי והאזרחי לצד חוקרים, שוטרים, ופרקליטים מרחבי הנגב.
בשנת 2007 חלה עלייה של 10% בכמות המתלוננות אשר הגישו תלונה במשטרה  ובנוסף חלה עליה של 52% בכמות החוקרים והפרקליטים שעברו הכשרה של מסל"ן בהשוואה לשנת 2006


6. יחידה טיפולית לנפגעות אלימות מינית:
עו"ס אסתר מרכוס, עו"ס נירית בר
היחידה הטיפולית החלה את פעילותה באופן רשמי החל מינואר 2007 ולאחר מחקר של בירור צרכים שנערך במשך השנתיים שקדמו לפתיחת היחידה. במסגרת הפרויקט אנו מציעים טיפול נפשי מקצועי פרטני ,ארוך או קצר טווח לנשים נפגעות אלימות מינית, בין אם מדובר בפגיעה חד פעמית או מתמשכת. הטיפול ניתן על ידי אנשי מקצוע מתמחים בתחום הטיפול בפגיעות מיניות.
 בשנת  2007 ביצעו העובדות הסוציאליות שלנו ואנשי טיפול חיצוניים 1384  מפגשים טיפוליים ל 92 נפגעות אלימות מינית מאזור הנגב והערבה בלבד!
הצלחת היחידה הטיפולית אינה מוטלת בספק, שכן ישנה רשימת המתנה ארוכה ולצערנו איננו יכולות לספק את המענה הטיפולי לכל מי שזקוקה לכך. הייחוד הגדול שמציעה מסל"ן הינה בשילוב של טיפול נפשי מקצועי וליווי "מאישה לאישה" על ידי מתנדבות מסל"ן.
מודל ייחודי זה מעורר עניין בארץ ובעולם וזכינו לביקורים על ידי מספר אוניברסיטאות מארה"ב, אוסטרליה, גרמניה וישראל, אשר רצו ללמוד, לחקור ולשתף פעולה עם צוות מסל"ן. בנוסף בשנת 2007 קיימנו קבוצות תמיכה מסוגים שונים: לנפגעות אלימות מינית, לנפגעות גילוי עריות , למשפחות נפגעות וקבוצות טיפול באמנות לנפגעות תקיפה מינית. הקבוצות מונחות ע"י עובדות-סוציאליות ומנחי קבוצות מקצועיים עם התמחות בטיפול בנפגעות אלימות מינית. הקבוצות מועברות במרכז מסל"ן ותדירות המפגשים אחת בשבוע. כמו כן אנו עובדות בשת"פ עם ארגונים נוספים : מרכז טיפולי ענב"ל , המרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה ובית החולים הפסיכיאטרי – מחלקת פוסט טראומה.
בשנת 2007 חל גידול של 47% בכמות המפגשים הטיפוליים שנערכו במסל"ן לעומת שנת 2006

7.  מתנדבות מסל"ן:
עו"ס נירית וולק- רכזת מתנדבות
במסל"ן פועלות כיום 150 מתנדבות בתחומים שונים:
• 64  מתנדבות בקו החירום.
• 25  מתנדבות בתחום החינוך וההסברה.
• 39 מתנדבות בתחום ליווי בהליך הפלילי.
• 4 עורכי דין מתנדבים.
• 2 מתנדבת בתחום גיוס המשאבים.
• 16 מתנדבות בתחומים שונים.

ברצוננו להודות מעומק ליבנו למתנדבות מסל"ן הנפלאות אשר נותנות מכל הלב והנשמה

תודה ! 
 

8. אירועים בהם מסל"ן לקחה חלק במהלך שנת 2007
במהלך 2007 לקחנו חלק באירועים שונים ומשמעותיים הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית. השתתפנו בארגון ההפגנה של ארגוני הנשים נגד עסקת הטיעון של קצב, ארגנו הסעות לכאלף איש ואישה מרחבי הנגב. השתתפנו בימי עיון משותפים עם עירית באר שבע בנושאים: סחר בנשים, אלימות כלפי נשים והטרדות מיניות במקום העבודה. קיימנו את יום העיון השנתי של מסל"ן בנושא "עבירות מין- חברה, תרבות ומשפט" בהשתתפות מומחים מתחום החקיקה, המשפט הפלילי, המשפט האזרחי ואנשי אקדמיה מכל רחבי הארץ. השתתפנו בישיבות וועדות הכנסת : הוועדה לקידום מעמד האישה  וועדת חוקה חוק ומשפט.
 
מתוך יום העיון השנתי של מסל"ן נובמבר 2007
9. מסל"ן בתקשורת :
אלמוג פורת- רכזת הסברה
מתוך אמונה כי חשיפה שוטפת בתקשורת המקומית והארצית תוביל לשיווק פעילויות העמותה וקידום הנושא על ידי שמירתו בסדר היום הציבורי, פעלנו רבות בכיוון זה גם בשנת 2007. הנוכחות התקשורתית שלנו נועדה ליצור שיח ציבורי שמטרתו העלאת המודעות לתופעת האלימות כלפי נשים בחברה ולעודד נפגעות לפנות לסיוע. כמו גם תרומה לשיווק והעצמת פעילות מסל"ן, גיוס מתנדבות, גיוס משאבים וקידום חקיקה ולובי.
במהלך שנת 2007 אירעו מספר מקרים אשר העלו את נושא הפגיעות המיניות לכותרות (לדוג': עסקת הטיעון עם פרקליטיו של הנשיא קצב ומשפטו של חיים רמון) בעקבותיהם השתתפנו בעשרות תכניות טלוויזיה ורדיו מקומי וארצי ובכתבות בעיתונים המקומיים.
קיימנו קמפיין "ברדיו דרום" (הפקת התשדיר וזמני השידור ניתנו בתרומה) ערכנו פרסום מקיף בעיתונות המקומית ובפריפריה. הודות לנוכחות המתמשכת שלנו באמצעי התקשורת,אנו עדים לעלייה משמעותית לפניות המתקבלות בקו החירום של מסל"ן.
 

10. פיתוח משאבים :
ענת חליבה – רכזת פיתוח פרויקטים
על פי נתוני ממשלת ישראל 30% מהמשפחות אשר מתגוררות באזור הנגב חיות מתחת לקו העוני. מסל"ן מתקיימת בצילה של קהילה קשת יום ומשוללת משאבים, דבר המקשה עלינו בגיוס משאבים מהקהילה. המאמץ לגייס משאבים אשר יאפשרו את קיום עמותת מסל"ן והמשך פעילותה, אינו קל. יחד עם זאת תומכים וחברים יקרים מהארץ והעולם מבטיחים את קיומה ההכרחי של מסל"ן.
בשנת 2007 הרחבנו את רשימת התומכים שלנו מקרב תושבי הנגב. נוספו לרשימת חברינו מפעלים ועסקים הפועלים מהאזור ותורמים נוספים מחו"ל הצטרפו לרשימת תומכינו הנאמנים. כמו כן שמרנו על קשרים עם התורמים הוותיקים מהארץ ומהעולם.  למותר לציין כי על אף הישגינו בתחום זה אנו נמצאות עדיין בחיפוש מתמיד אחר מקורות מימון נוספים.

11. הועד המנהל וועדת ביקורת :
בוועד המנהל של מסל"ן פעילים 5 חברים הנפגשים אחת לחודש, בוועדת ביקורת פעילות 3 חברות. עבודתם של ועדת הביקורת ושל הוועד המנהל נעשית בהתנדבות, תוך אמונה והתמדה מעוררת הערצה.
חברי הוועד המנהל וועדת הביקורת :
 שם  תפקיד
1 מירה לונקר יו"ר הועד
2 ד"ר לאה שקדיאל חברת ועד
3 אריקה לאוב חברת ועד
4 עו"ס משה טוביה חבר ועד
5 יעל אייל חברת ועד
6 אסתר בר לב יו"ר ועדת ביקורת
7 שרה אלטשולר חברת ועדת ביקורת
8 חנה ברין חברת ועדת ביקורת


תודות:
תודות חמות לכל שותפינו ותומכינו, בארץ ובעולם, אשר אפשרו את קיומינו והמשך פעילותינו בשנה זו:
משרד העבודה והרווחה
פדרציית יהודי מונטריאול ומגבית קנדה
פדרציית יהודי ארקנסו
הסוכנות היהודית-פרויקט "שותפות 2000"
קרן משפחת פרת
מתן- הדרך שלך לתת
קרן משפחת מאירהוף
 קרן יוסף וקריסטינה קסירר
קרן משפחת  שטיינהרדט 
קרן סמואל סיבה
קרן ברכה
קרן קתרין איימס
קרן משפחת ברטון
קרן משפחת נובק
קרן מ.א.ה
מכתשים
כימיקלים לישראל
טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ
מפעלי ים המלח
צ'קפוינט
קיבוץ בארי
קיבוץ חצרים
אריק איזקסון - קיבוץ עלומים
קרן נברתה- קיבוץ מענית
הרוח הישראלית
PEF 
פריגו -אגיס
 חברת מגדל
סופר-פארם
עיריית באר שבע
  ארגון נשות הדסה
תיאטרון חולון
חברת כיוונים
קופת חולים כללית
עיתון שבע
בנק לאומי
נחי לייזר – אמנות הגלויה
גב' איה פוגל, מירב מיכאלי ונשות "עזרת- נשים"
עו"ד לימור פנקר עמית
גב' ג'ני כהן –קלס
אוניברסיטת בן גוריון בנגב
מודן הוצאת ספרים
בבל הוצאת ספרים
א.ד. מטלון
תורמים פרטים בארץ ובחו"ל.

עבור לתוכן העמוד