התנדבות בהתרחבות
ב-44 מרכזי הזכויות של 'שכר מצוה' מתנדבים עורכי דין רבים למען אנשים שידם אינה משגת. לאחרונה נפתחו עוד 11 סניפים ברחבי הארץ
הגדל

פונה שפנה למרכז הזכויות של תוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין - למתן סיוע וייצוג משפטי למעוטי אמצעים בהתנדבות (פרו בונו), במחוז ירושלים - בעקבות פקודות מאסר, שהוצאו נגדו בגין תיקים שנפתחו לו בהוצאה לפועל, זכה לייצוג בהתנדבות במסגרת התוכנית על-ידי עו"ד איילת דוידוב. מקרה זה הוא אחד מיני מקרים רבים של פונים ופונות, שזכו לייצוג משפטי פרו בונו באמצעות "שכר מצווה".

המדובר בפונה, שנפתחו נגדו 10 תיקים בהוצאה לפועל בגין חובות שצבר בסך של למעלה מ-100 אלף ₪. חובות אלה נצברו לו בעקבות עסק ששגשג במרכז ירושלים עד לפרוץ מלחמת לבנון השניה. העסק נחל הפסדים רבים, אשר הביאו לסגירתו. במסגרת הייצוג המשפטי פרו בונו הגישה עו"ד דוידוב בשם הפונה בקשה לאיחוד תיקים לראש ההוצאה לפועל ובקשה לביטול פקודות המאסר. ראש ההוצאה לפועל אישר את הבקשה, הורה על איחוד התיקים, ואף ביטל את כל פקודות המאסר נגדו. במכתב התודה, ששיגר הפונה למנהלת התוכנית, עו"ד שירי דביר, ציין הפונה לשבח את פועלה של עו"ד דוידוב ואת חשיבות התוכנית.

תוכנית "שכר מצווה", הפועלת מזה כ-6 שנים, מעניקה סיוע וייעוץ משפטי ב-44 מרכזי זכויות ברחבי הארץ. התוכנית פתחה לאחרונה 11 מרכזי זכויות חדשים. בצפון הארץ - נפתחו בשיתוף פעולה עם העיריות מרכזי זכויות בטבריה ובנהריה. במחוז הדרום - הורחבה פעילות התוכנית ומוענק סיוע משפטי באופקים, ירוחם וכן בשבעה יישובים במגזר הבדואי.

מרכז זכויות נוסף ייפתח בשכונת פלורנטין בתל אביב בראשית חודש יוני ויפעל בשיתוף עם "עמותת אנוש". במרכז יוענק סיוע משפטי בהתנדבות לנכי נפש ולמשפחותיהם.

לדברי עו"ד יוסי תוסיה-כהן, יו"ר (משותף) של התוכנית, המטרה היא להגדיל את מספר מרכזי הזכויות של תוכנית "שכר מצווה" ברחבי הארץ, על-מנת להרחיב את היקף הסיוע המשפטי שניתן למעוטי יכולת, אשר נגישותם לבתי המשפט מוגבלת.

כיום, מתנדבים בתוכנית למעלה מ-2,000 עורכות ועורכי דין, אשר מעניקים בהתנדבות סיוע וייעוץ משפטי ראשוני. ייצוג משפטי בהליכים משפטיים ניתן לזכאים על-פי קריטריונים.
 

עבור לתוכן העמוד