לזכרו של דוד כנפו ז"ל

דוד נולד עם הקמת המדינה בשנת 1948 במוגדור שבמרוקו. הוא קרוי על שם סבו, רבי דוד, הדיין המצוין אב"ד במוגדור, שעליו נאמר שבכל שנות כהונתו לא היה שום גט בקהילה, כי רגיל היה להשכין שלום בין בני זוג.
סבתו הצדקת דונה ז"ל הייתה מחזרת על פתחי העשירים כדי להתרימם כסף ומצרכים לעניי הקהילה.

אביו, רבי שלמה-חי היה בעל השכלה רחבה והיה אוהב ספר מובהק. הוא נשא לאישה את אסתר ויחד איתה הקים משפחה וזכה וגדל 13 ילדים. דוד הוא הבן ה-12. רבי שלמה-חי שימש כחזן וכמנהיג הקהילה היהודית. טרם הקמת המדינה החל בפעילות ציונית אינטנסיבית וארגן את עליית יהודי מוגדור לארץ.

בשנת 1956, באמצע מבצע סיני, כשאר נסגרו דלתות העלייה ממרוקו, עלה עם משפחתו לארץ. דוד גדל ורכש ערכים של אהבת הבריות, של שלום, צדק וצדקה, ועשייה למען הכלל. בזמן מלחמת ששת הימים היו ארבעה מלדיהם של שלמה-חי ואסתר בשרות פעיל. אמו של גוג ז"ל החליטה לעשות מעשה והקימה את תנועת אח"י, אימהות חיילי ישראל, שמטרתה הייתה לאסוף כספים ולעזור לצה"ל. אח"י הייתה גירסא הראשונה של שב"י שהוקמה כמה שנים מאוחר יותר.

דוד למד בישיבת כפר הרא"ה ואחר כך באוניברסיטת בר-אילן, שם היה רכז תרבות. בתפקידו זה קידם את רמת התרבות באוניברסיטה לרמה שלא הייתה מוכרת עד אז. בעת לימודיו בבר-אילן נחשף לפעילות ציבורית, וכמו בכל תחום בו פעל, הצטיים אף בעשייה מבורכת זו. יחד עם חברים אחרים החלו לארגן שיעורי עזר לילדים משכבות חלשות. אחר כך היה בין מקימי תנועת "עודד" ששמה לה למטרה לקדם את בני הנוער מהשכבות החלשות ולהעלותם על דרך המלך. בזמן שהיה מנכ"ל "עודד", פעילות התנועה התפתחה למימדים ארציים והיוותה גורם רציני שחבר אחר כך להקמת ד"ש.

במשך כמה שנים שימש כעוזר השר במשרד הדתות ואחר כך במשרד העבודה בו מילא מספר תפקידים בכירים. בשנים 1999/2000 לימד באלכ"א, בית הספר הגבוה למנהל ציבורי ובמכללה לביטוח לאומי. כיו"ר הוועדה הארצית לקידום הידברות, יישוב סכסוכים וגישור בקהילה, מיום היווסדה ולאורך 10 שנים, יכול היה ליישם את תפיסת העולם שינק מאביו ומסבו בדבר פיוס, השכנת שלום ויישוב מחלוקות. לפני כשנה וחצי קבלה הוועדה הארצית אחריות של ליווי תוכנית גישורים מיסודו של מסד קליטה. מסד קליטה הינו שיתוף פעולה ביןג'וינט ישראל, המשרד לקליטת עלייה, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד החינוך ומשרד הבינוי והשיכון. הוועדה הארצית הראשותו שלדוד ז"ל הדגישה את התכנים של גישור ודיאלוג בקהילה ברחבי הארץ, וקידמה במיוחד את העבודה בסביבה רב תרבותית, הנגשת שירותים והתאמתם וזהויות השונות.

דוד שירת כעובד ציבור במשרד הרווחה והשירותים החברתיים במשך 26 שנה. במשך 20 שנה שימש בתפקיד מנהל האגף לתפקידים מיוחדים. במסגרת תפקיד זה היה אחראי על מחלקות שונות, בניהן שי"ל – שירות לייעוץ לאזרח, יחידת ההתנדבות, מוסדות ציבור, יחסים בינאומיים, וועדות ערר על המחלקות לשירותים חברתיים, מוקד 188 והשירות הלאומי. בנוסף, לקח על עצמו דוד לשמש כיו"ר של וועדות וצוותים שונים העוסקים בסיוע למשפחות ויחידים נזקקים.

למרות מחלתו הקשה המשיך דוד לעבוד במשרד במסירותו הרגילה, לחם במחלה בכל כוחו, אך לצערנו הרב הוכרע בסוף על ידה.

עם הסתלקותו נלקח מאיתנו חבר וידיד, אדם יקר, אוהב ונוח לבריות.

זכרו נצור בליבנו לעד.

עבור לתוכן העמוד