"לצדך" – פרויקט ליווי התנדבותי
הגדל

"אני צריכה לשאוב כוחות ממשהי שעברה את זה, רוצה לראות שיש לזה סוף" (ג' בת ה- 31 חלתה לפני חצי שנה)  "אין לי עם מי לדבר, החברות שלי מאוד רוצות לעזור אבל אני מרגישה שהן לא מבינות אותי. לא רוצה להעמיס עליהן יותר מדי "( פ' גרושה  בת ה-58 ).

כמו בכל יום שישי ישבה ג' עם ערימת העיתונים של סוף השבוע שלפתע הבחינה בידיעה המספרת אודות פרויקט חדש של "אחת מתשע", "פרויקט ליווי", המיועד עבור חולות סרטן שד. כל פרסום אודות המחלה מיד תופס את עיניה- ג' היתה שם, היא החלימה לפני כ-4 שנים.

הפרויקט המדובר אודותיו קראה סיפר על הצורך של נשים שמתמודדות בימים אלו עם המחלה במפגשים עם נשים שחוו בעצמן סרטן שד, שנאלצו לעבור ניתוח או טיפולים כימותרפיים, נשים שחוו על בשרן את הקושי העצום, את החששות והבהלה מהלא-ידוע. פרויקט הליווי שם לו למטרה לפוגג את תחושת הבידוד, להקל ולו במעט על אותן נשים שנאבקות את המאבק החשוב מכל, המאבק לחיים בריאים. על אף שהיתה מוקפת בני משפחה, קרובים וחברים, ג' זכרה איך בזמן הטיפולים ייחלה לדבר עם מישהי שעברה את מי שהיא חווה, מישהי שתוכל להחזיק את ידה ולמר לה אני מבינה מה עובר עליך עכשיו, והיא באמת מתכוונת לכך, מישהי שתהיה לה הוכחה שאפשר לנהל חיים טובים גם אחרי סרטן שד.

בפרויקט "לצידך" שמנהיגה עמותת "אחת מתשע" התמיכה בנשים חולות מבוססת על הקשר האישי והייחודי בין אישה חולה לבין אישה ש"הייתה שם". המפתח לתמיכה הוא הניסיון המשותף שלהן. התמיכה במסגרת "לצידך" נערכת במפגשים אישיים בסביבת חייה של האישה לאורך תקופה משמעותית. הרעיון הוא שהמתנדבת תחלוק את הידע והניסיון שלה, וכך יתאפשר להתלבט יחד בהיבטים השונים של ניהול המחלה, החל מקבלת האבחון ודרך שלבי הטיפול השונים.

את הידיעה שחלתה בסרטן שד קיבלה מ' כרעם ביום בהיר. לפני כן היא היתה אישה בריאה, נהגה להתעמל, לאכול נכון, אישה אנרגטית עם חיים מלאים.  המחלה עבור מ' חידדה את תחושת בדידות. הטיפולים הקשים חייבו אותה לצמצם בשעות העבודה. על מיטת הטיפולים חשבה כמה היה עוזר לה לספר למישהי על שגרת חייה הכה אהובה שהופרה במפתיע, מישהי שתוכל לשאול אותה האם אותה שגרה תשוב?

המפגש הראשון בין השתיים התרחש בביתה של מ'. בלחיצת יד חמה הן הכירו. במשך כשעה שוחחו היתה התרגשות רבה. בסופה החליפו טלפונים וקבעו לדבר.  מאז נפגשו כבר חמש פעמים, פעם בבית החולים בשעת טיפול, פעם בבית-קפה ליד הבית,וגם בטלפון.

להבעת רגשות יש השפעה חיובית על מהלכה של מחלת סרטן השד -  כך סבורים מדענים ממכון הסרטן הלאומי של ארצות הברית. מחקרם שפורסם לאחרונה בכתב העת "American Journa of Epidemiology"   קובע כי נשים חולות, אשר חלקו את תחושותיהן עם סביבתן התומכת וזכו לתמיכה רגשית, החלימו ממחלתן בשיעור גבוה יותר. החוקרים מדגישים כי חשוב לחלוק רגשות באשר הם, גם אם הם שליליים, עם הסביבה.

בפגישות ההדרכה בעמותה (פגישות קבוצתיות של כל הנשים המתנדבות בפרויקט בליווי עו"ס)  ג' המתנדבת סיפרה כי בתחילה מ. התעניינה לשמוע  מה יקרה לה במהלך הטיפולים אותם היא עומדת לעבור, מה יהיו תופעות הלוואי.  כשהתקרבו יותר שיתפה מ' את ג' בדבר חברים שניתקו קשר מאז גילוי המחלה ועד כמה נחלה מהם ומקרובים אחרים אכזבה ובעיקר כמה היא מודאגת מה"לבד". ג' ציינה שהיא מרגישה  שהיא עוזרת לפרוק רגשות חרדה וכאב. באמצעות הקשר הרציף היא מאפשרת לה לראות את " האור בקצה המנהרה" ומשתדלת להעביר את המסר שהיא לא לבד במהלך התמודדותה עם סרטן השד. במהלך השיחה בקבוצה עלה שמצד אחד נוצר קשר הטומן בחובו מורכבות רגשית גדולה  ומאידך קיימת תחושת סיפוק עצומה.

חשוב להבהיר שגם המתנדבות שסיימו קורס הכשרה לתפקיד שכלל מיומנויות וכלים לסיוע, בדיקת עמדות ומידע עדכני על סרטן השד, זקוקות ליד מכוונת, הן לעולם לא לבד, תמיד יזכו לליווי מקצועי וזמין שיסייע בהתמודדות שלהן שוב עם המחלה ועם האישה שמתמודדת עימה עתה. רכזת התוכנית מלווה באופן אישי וצמוד את המתנדבות, היא זמינה למתן ליווי טלפוני למתנדבת בכל יום וכן עורכת מפגש הדרכה דו חודשי למתנדבות. במפגשים אלו נבנה מרחב להתבוננות בתפקיד המתנדבת, בדרך של שיתוף בתכנים וברגשות, בקבלה ובנתינה של תמיכה, העשרה מקצועית ופיתוח ולמידה של מיומנויות סיוע.  

מתוך עלון אחת מתשע, קיץ 2009

עמותת אחת מתשע - נשים למען נפגעות סרטן שד - פותחת קורס הכשרה מיוחד שמטרתו להכשיר נשים שהחלימו מסרטן שד ומעוניינות להתנדב ולתמוך בנשים המתמודדות עם סרטן השד בליווי טלפוני או בליווי אישי.

הקורס ייפתח באפריל 2010 ויכלול כ-16 מפגשים בשעות אחה"צ, במשרדי העמותה בתל-אביב. מספר המקומות מוגבל !!!

לפרטים:
נורית אנקשטיין, רכזת ליווי ותמיכה, 052-5307553
nurita@onein9.org.il
מיכל
כהן, רכזת מתנדבות וקו סיוע, 052-5442104
michal@onein9.org.il

עבור לתוכן העמוד