מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים במערכת הבריאות תשע"ב 2011
הגדל

 

פתח דבר

מידי שנה אנו מתכנסים לארגון טקס זה ודומה כי קשה כבר לרגש אותנו.

אבל הנה שוב אנו רואים עד כמה טעינו. שוב אנו קוראים את ההמלצות, חווים את החוויות עם המועמדים, עדים לקושי של חברי ועדת השיפוט לקבוע מי הזוכה.

כבר השתמשנו בכל המילים ולכן נשאר לנו רק להודות על הזכות שניתנה לנו לעסוק בנושא שכולו התרגשות, נתינה, זכות.

משרד הבריאות משקיע מאמצים רבים בטקס זה ובכל מה שהוא כולל, אך אנו עושים זאת בדחילו ורחימו, כדי לתת את הכבוד הראוי למי שמגיע לו - הזוכים.

תודה למועצה הלאומית להתנדבות, תודה לכל הגורמים במשרד הבריאות שסייעו לנו בנפש חפיצה וברצון טוב.

יי


טבת, התשע״ב צוות ההיגוי

 

דבר סגן שר הבריאות

מתנדבים יקרים, עמיתיי למערכת הבריאות,

כמידי שנה אני נחשף למפעל המבורך והמרגש הזה והתרגשותי גדלה משנה לשנה.

אני מודה לאל שזיכני פעם נוספת להעניק את מגן השר למתנדבים הנותנים את כל אשר להם, בחומר וברוח, לעשרות אלפי ניזקקים.

אין ספק כי המדינה אחראית לבריאותם ולרווחתם של התושבים, אך המצוקה התקציבית אינה מאפשרת זאת. אך לא רק ענין התקציב מהווה גורם. יש דברים שמדינה לא יכולה להעניק, בשום הון שבעולם:

את החיוך, את החמלה, את מילת העידוד שאתם מעניקים לאותם אנשים שכל כך זקוקים לכך.

אתם מאירים את מערכת הבריאות באור האמיתי שלה ועל כך תבואו על הברכה.

אני מבקש להודות לחברי ועדת השיפוט, בראשותו של ד"ר יאיר בירנבאום, על עבודה קשה ותובענית.

תודה לשותפנו, המועצה הלאומית להתנדבות ותודה לוועדת ההיגוי ולכל עובדי משרד הבריאות על מאמציהם הרבים.

־•


ח"כ הרב יעקב ליצמן

 

 

דבר יו״ר המועצה הלאומית להתנדבות

משלמה המלך למדנו בספר משלי שיעור חשוב בדבר השילוב בין החסד לאמת במידות האדם: "חסד ואמת אל יעזבך קשרם על גרגרותיך כתבם על לוח ליבך ומצא חן ושכל טוב בעיני אלוהים ואדם".

ההתנדבות במערכת הבריאות של המתנדבים משלבת בין עשיית החסד שהיא היא לבנת הטוב של בניין העולם, לבין עשייה של אמת, עשייה של ממש שמאירה ומת­קנת את המציאות דווקא במקומות הקשים והחשוכים ביותר ועל כן היא עולה ומשתרגת מעלה מעלה כחסד של אמת,

בשעותיו הקשות ביותר של האדם ובהתמודדותו עם קשיי המחלה מפציע אורו הזוהר של המתנדב, אור החסד והאמת, אור הנתינה והאהבה של מי שנותן לחברו משלו, מנשמתו ומטובו.

השילוב בין הנשמה הרוח והנפש לבין בריאות גופו של האדם הינו כלי רב ערך בחשיבותה של ההתנדבות והנתינה לחולה על ריפוי הגוף שוקד הרופא ואילו המתנדב שוקד על מתן סעד רוחני והושטת יד לחולה, אשר ערכה לא יסולא בפז.

סוד ההתנדבות אינו רק בנתינה לזולת כי סוד הנתינה הוא בהשבת אורה של ההתנדבות חזרה למתנדב.

בנימין פרנקלין היטיב לסכם את קסם ההדדיות בהתנדבות באומרו:"כשאתה טוב לזולתך נמצאת מיטיב בעיקר לעצמך". דייל קארנגי מצטט בספרו את הנרי לינק: "לדעתי אין לך תגלית בפסיכולוגיה החדישה שהיא חשובה יותר מן ההוכחה המדעית של הצורך לאדם בהקרבת עצמו או בדרבון עצמו, כדי שיגלה את עצמו ויבוא לכלל אושר".

ספר הספרים התנ"ך היטיב לגלות סוד רב ערך זה בפרשת תרומה במילים:"איש כנדבת ליבו ייקחו את תרומתי" ייקחו ולא יתנו שכגודל הנתינה של האדם גודל הקבלה שלו.

ברוכים תהיו מתנדבי מערכת הבריאות על האור והטוב שאתם מפיצים לאנשים ולמשפחות הזקוקות לכם יותר מכל בשעתם הקשה ביותר.


יורם סגי זקס עו"ד

 

                        דבר יו"ר הועדה המייעצת

למתנדבים בעם שאו ברכה!

מקדמת הימים ידע עם ישראל התנדבות מה היא, יש שנדבו את זמנם, ויש שנדבו את ממונם, שלא על מנת לקבל פרס.

קשר לתאר את מערכת הבריאות ללא המתנדבים השונים, העושים ימים כלילות, בנסיון להביא מזור לגוף ומנוחה לנפש. בעידן של מצוקה כלכלית ותשתיות שאינן נותנות מענה לדרישה הגוברת והולכת, מסייעים המתנדבים בעם במתן מענה לבאים בשערי מערכת הבריאות, ובכך למלא את החסר.

הוועדה זכתה להיחשף למגוון עצום של פעילות התנדבותית, החל מאנשים בודדים המקדישים את זמנם לרווחתם של המטופלים, בין במגע ישיר ובין בדרך עקיפה המגבירה את המודעת והחינוך למצבי חולי שונים, וכלה בארגונים שמסייעים לקבוצות שונות בבעיות שהמענה עליהם דל, עד לא קיים, במערכת בריאות. יש המסייעים ישירות לחולים, ואילו אחרים מניחים את התשתית עליה תוכל מערכת הבריאות להשתפר ולהעניק שירות כוללני ואיכותי יותר למטופלים.

לא קלה היתה המשימה לחברי הוועדה המייעצת ולי לבחור מבין הרבים מאד את אלו שיזכו במגן שר הבריאות למתנדבים או לאות על מפעל חיים. אני משוכנע כי הן הזוכים בהוקרה, והן אלו שלא זכו, ימשיכו בפעילותם המבורכת.

תודה לשותפיי להליך הבחירה,שהקדישו מזמנם ומרצם כדי להגיע לבחירה המיטבית. תודה לגב' ענת לייכטר, מנהלת תחום ההתנדבות במשרד הבריאות, על הליווי הצמוד של עבודת הוועדה, ולמר אברהם פלורס על ריכוז והכנת החומרים שהיו בסיס לעבודתנו.

ולמתנדבים במערכת הבריאות - שאו ברכה על פעילותכם. מי יתן ורבים נוספים יצטרפו לעשייה התנדבותית וירבו אורה ושמחה לאלו שנמצאים בשעת מצוקה.

דר' יאיר בירנבאום

 

הוועדה המייעצת למתן המגן והאותות

יו"ר הועדה: ד"ר יאיר בירנבאום

חברי הועדה:

ד"ר סובחי אבו עביד מר שמואל הלפרט גב' אריאלה  ורטהיימר עו"ד  חיים מן     גב' דולי נרקיס ד"ר יעקב פרבשטיין גב' נגה קינן

יועצות:

גב' מתי וייל - המועצה הלאומית להתנדבות בישראל גב' ענת לייכטר- מנהלת היחידה להתנדבות והממונה על מעמד האשה במשרד הבריאות


מרכז הועדה: מר אברהם פלורס,המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

 

ועדת ההיגוי, משרד הבריאות

יו"ר הועדה: מר דב פסט-סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש

חברי הועדה:

גב' מירי כהן - מנהלת תחום בכיר הצלה ועזרה ראשונה גב' ענת לייכטר - מנהלת היחידה להתנדבות והממונה על מעמד האשה מר יאיר עמיקם - סמנכ"ל הסברה ויחסים בינלאומיים גב' ריקי שמיר - מנהלת לישכת סגן השר

ואלה מקבלי המגן:

סארה אבו ציאם מרדכי אשרף יורם זפרני עטרה חיימוביץ בערלה (דב) יעקובוביץ עזרא נדב ויפתח רונן טלי פורת גילה סדובסקי

ביה"ס "אורט, חיל האויר בתל נוף ארגון "בוני עולם" עמותת "טנא" בריאות ארגון " יד על הלב" בישראל.

 
                        ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת:

ארינה צנזור שסטופלוב צליל צנזור 

אות  מפעל  לעוסקים כמקצועות הבריאות:  

 


פרופ' לאונרד לני בלידן פרופ' שאול שאשא     

מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים במערכת הבריאות תשע"ב 2011

ואלה מקבלי המגן

 

סארה אבו ציאם, תושבת העיר רהט, סיימה את לימודיה בניהול מערכות בריאות והתמחתה בניהול בריאות עירונית ובריאות ובטיחות ילדים. היא הקימה ומנהלת את תחום בריאות ובטיחות ילדים בעיריית רהט. פעילותה בתחום זה היא רבה ומגוונת ובין השאר היא מדריכה למניעת עישון לנערים ונערות באגודה למלחמה בסרטן. היא מתנדבת בפורומים שונים של בריאות וביניהם פורום ערים בריאות וכן עוסקת בהכשרת עשרות בני נוער במסגרת תכנית עמיתים כדי שישמשו מדריכים לנערים אחרים.סארה אבו ציאם מגלה מחוייבות רבה לקידום הנוער ברהט בתחומי הבריאות והחברה. בשנת 2006 היא התנדבה לפעילות בפרוייקט המדצ"ים של מחלקת הנוער. עיקר פעילותה נעשה במטרה לקדם את תחום הבטיחות והבריאות לילדים ונוער. לשם כך היא מפעילה בהתנדבות פרוייקט הנקרא "אבירי בטיחות" - נוער להגשמת חזון רהט כעיר בטוחה ובריאה לילדים. פרוייקט זה התגבש בשנת 2008 במטרה לפתח ולהעצים את הנוער על ידי הקניית ידע ומודעות לבריאות סביבתית. קהל היעד הוא תלמידים בתיכון העוברים הכשרה להדריך ולחנך קבוצות נוער בנושאים כמו מניעת תאונות בבית ובחצר בית הספר, הליכה בטוחה לבית הספר, חלוקת חומר הסברה, קיום כנסים והרצאות לתלמידים ועוד."מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לסארה אבו ציאם, "אבירת הבטיחות" של רהט, על פעילות מסורה וממושכת ועל רצון לתרום ולסייע ככל אשר ניתן לילדים ולנוער בעיר מגוריה בתחומי הבריאות והבטיחות השונים.   

 

מרדכי אשרף הוא מתנדב בבית החולים לבריאת הנפש "איתנים".את דרכו בביה"ח החל כמאושפז, לאחר תקופת החלמה ושיקום התקבל לביה"ח כעובד מן המניין, כמרכזן.מאז פרש מעבודתו כמרכזן של בית החולים הוא החל את פעילותו ההתנדבותית בביה"ח במסגרת המחלקה הטכנית.מאז הוא עושה זאת בהתמדה, בנאמנות ובמסירות אין קץ - חמישה ימים בשבוע, שמונה שעות בכל יום. פעילותו כוללת את כל נושא התקשורת בביה״ח: מרכזיה, מכשירי קשר, קווי אינטרנט ומכשירי פקסימיליה. כמידת הצורך נשאר מרדכי במקום מעבר לשעות העבודה. בימי שלג וסערה הגורמים לניתוק קווי טלפון או להצפה, הוא אף נשאר במקום עד שהוא בטוח שמערכות התקשורת פועלות ושביה"ח אינו מנותק.גם לפני פרישתו הוכיח מרדכי מסירות רבה לתפקידו ואף זכה בפרס "העובד המצטיין" בשנת 1993. הוא מצטיין לא רק בכישורים טכניים אלא גם ביחסי אנוש ועזרה לזולת.הוא מקפיד תמיד במתן מענה אדיב לפניות הרבות של הצוות והציבור הרחב, מסייע למחלקות השונות במקרים של תקלות, מטפל באופן עצמאי במכשירי הטלפון המשרדיים והציבוריים ואף מגלה נכונות להגיש סיוע לכל הפונה אליו בכל בקשה, החל מרכישת תרופות דחופות עבור מטופלים וכלה בטיפול בהתחייבות עבור מטופלים לבדיקות וטיפולים מחוץ לבית החולים.מרדכי פועל מתוך תחושת מחוייבות עמוקה לביה"ח ולתפקידו. סיפורו האישי מעיד על תעצומות נפש ועל יכולתו של האדם להתגבר על פגעי נפש, מאחר והוא היה בעצמו מטופל במשך שנים רבות בבית החולים."מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למרדכי אשרף על רוח ההתנדבות הפועמת בו, על אהבתו לזולת ועל מסירותו לבית החולים המעניקים השראה הן לצוות בית החולים והן למטופליו. 

יורם זפרני

 

גדל והתחנך בראשון לציון ומגיל צעיר הוא פועל בהתנדבות למען התושבים והנוער בעיר זו. בין שאר פעילויותיו שימש כיו״ר ועד ההורים העירוני. לפני כעשור החל יורם, כאב לילדה החולה בשיתוק מוחין,לפעול כדי לסייע לילדים החולים במחלה זו ולבני משפחותיהם. לצורך כך הוא הקים את עמותת "ניצני ראשון"ומשמש כיושב הראש שלה. מטרת העמותה היא לתת מענה יומי לילדים הנכים ולהוות כתף תומכת למשפחות. במסגרת פעילות זו הוקמו מרכזי לימוד ומועדונית עבור הילדים הנכים, מתקיים ייעוץ וליווי מקצועי מול הביטוח הלאומי לרכישת רכב ואביזרי שיקום, נערכות הסעות לנכים באזור ראשון לציון, ניתן סיוע בייצוג הנכים מול הרשויות ובתי הספר למען שילוב הילדים הנכים בקהילה, מתקיימים ימי כיף, טיולים ואירועים שונים כגון חגיגת בר מצווה ועוד פעילויות שונות.לדברי הורים של ילדים המטופלים בעמותה, הקמתה ופעילותה הביאו לשינוי משמעותי בקרכ הילדים הנכים שזוכים כעת לחיי חברה מגוונים, חוגים, טיולים, ארוחות צהריים וסיוע בלימודים. רבים מהם השתלבו בבתי ספר רגילים והם לומדים בהצטיינות. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק ליורם זפרני על נתינה והתנדבות ללא גכול על היותו קשוב יומם ולילה, שכתות וחגים, לצרכי ההורים והילדים הנכים ועל שהחזיר את התקווה לאוכלוסיית הנכים כראשון לציון.  

עטרה חיימוביץ היא המקימה והיו״ר של עמותת "בית חם"בחיפה המטפלת בילדי sma וילדים מונשמים. העמותה מטפלת ומעניקה בית חם לילדים אשר ננטשו על ידי משפחותיהם מפאת קשיי הטיפול האינטנסיבי בהם מסביב לשעון. הפעילות כוללת הפעלת צוות טיפול נמרץ ואחים סיעודיים, הגשת עזרה וסיוע למשפחות הילדים ועידודן להוציא את ילדיהן מבית החולים ולטפל בהם בבית, דאגה לזכויות הילדים ומשפחותיהם מול משרדי החינוך, הבריאות והרווחה והפעלת צוות מתנדבים."הבית החם" נוסד כשנת 2003, אולם עטרה חיימוכיץ הקדישה את חייה לילדים החולים ככר זמן רב לפני כן, זה כשלושים שנה. אחרי שבעלה נפצע קשה במלחמת יום הכיפורים, היא החליטה שתפקידה הוא לטפל בילדים מונשמים הסובלים מניוון שרירים שננטשו. היא הפכה למשפחה אומנת ובמשך כל השנים הללו טיפלה בביתה בילדים חולים. כסך הכל היא טיפלה באופן אישי בלמעלה משכעים ילדים.הטיפול בילדים המונשמים הוא תובעני וללא הפסקה. עטרה הקדישה למעשה את חייה לילדים שתחת חסותה. היא מעניקה להם טיפול חם ואוהב ומקפידה לא רק על הצרכים הרפואיים שלהם אלא נותנת את כל כולה כדי שגם הסביבה שבה הם מצויים תהיה מטופחת, מסודרת, חמה ונעימה. למרות מצבה הבריאותי עטרה לא נרתעת מהמאמץ הפיסי והנפשי הכרוך בטיפול בילדים המחוברים למכשירי הנשימה. היא משקיעה למענם את כל כחה וזמנה ונמצאת במקום יומם וליל."מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לעטרה חיימוכיץ על עשייה אמיתית ועל כך שהקדישה את חייה לטיפול כילדים אשר גורלם לא שפר עליהם.  

בערלה(דב) יעקובוביץ  הוא חסיד סאטמר המתגורר בבני ברק ומתנדב בלא פחות משלושה ארגונים שונים: זק"א, "לתת תקווה" וארגון "ידידים". בכל אלה הוא פעיל באופן רצוף למעלה משש שנים ואינו מחסיר אף פעילות.פעולות ההתנדבות של בערלה יעקובוביץ כוללות הסעות של חולים, ליווי של חולים ומוגבלים לבתי חולים, שימוש ברכבו הפרטי ללא תמורה להסעות שונות, הפעלת קבוצה של למעלה מעשרים מתנדבים למען ילדים חולים ומוגבלים, גיוס עשרות תלמידים ואברכים מדי שנה לההתנדבות בארגונים שונים ועוד.במסגרת הארגון "לתת תקווה" - מרכז עזרה וסיוע לילדים, עושה בערלה לילות כימים עבור ילדים חולים במחלות קשות המאושפזים בבתי חולים שונים ומשקיע את כל מרצו בתרומתו החשובה לרווחת החולים והנזקקים. פעילות המתנדבים מעלה חיוך על פניהם של ילדים חולים ונצרכים ומעודדת את בני משפחותיהם. אך בערלה לא מסתפק רק בפעילות אישית אלא מפעיל יחד אתו מתנדבים נוספים אשר תורמים מזמנם ומרצם למען הילדים המאושפזים."מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לבערלה דב) יעקובוביץ על היותו זמין בכל עת כדי לעזור לזולת ועל היותו סמל של התנדבות במגזר החרדי.   

עזרא נדב ויפתח רונן  עזרא נדב ויפתח רונן הם מתנדבים ביחידה למכשירי שיקום וניידות במשרד הבריאות במסגרת זו הם מספקים שירות חשוב ביותר למוגבלים בתנועה הנזקקים לכסאות גלגלים ומכשירי שיקום וניידות לצורך התפקוד היומיומי שלהם. מדובר באוכלוסיה בעלת מגבלות קשות ביותר שהכסא הוא "הרגליים" שלהם ולכן ביצוע מהיר של התיקון הוא חיוני בעבורם.בית המלאכה מופעל על ידי טכנאי אחד ושני מתנדבים המגיעים בקביעות במהלך השבוע ומסייעים בביצוע התיקונים, דבר שנמשך לעתים שעות רכות. שני המתנדבים מקבלים את הנכים, מלווים אותם לאורך כל היום ואף משוחחים ומעודדים אותם ככל האפשר. פעילות המתנדבים תורמת רבות לקיצור זמן ההמתנה של הנכים וככך מהווה שירות חשוב מאין כמוהו.

יפתח רונן

יפתח רונן נולד בברלין שנה לפני פרוץ מלחמת העולם ולאחריה עלה ארצה עם קכוצת ילדים. הוא שירת בצה״ל בהנדסה קרבית והיה ביו מקימי העיר ערד. במלחמת ששת הימים נלחם בגזרת עזה - אל עריש וקיבל את עיטור המופת לאחר שהסתער על בונקר של האויב. לאחר שפרש ב-  1997 מעבדתו בתעשייה האווירית ומחברת סופר גז, החליט לפני שש שנים לתרום מזמנו וכישוריו לציבור הנכים. מאז ועד היום מגיע יפתח בקביעות לבית המלאכה. הוא אינו עוזב את המקום אלא לאחר שסיים לתקן את הכסא ורואה את בעליו יושב עליו ומפעיל אותו.

עזרא נדב

עזרא נדב גדל בראשון לציון ולאחר מכן בשכונת התקווה למשפחה יוצאת תימן. בעת מלחמת שלום הגליל כ-1982 הוא גויס ליחידת נ.מ. ובעת הקרבות לקה בהלם קרב. לאחר שפרש לגמלאות כ-2001 הוא חיפש דרך לעזור ולסייע לאנשים הסובלים כמוהו ממצוקה. לאחר שביקר את אחיינו בבית המלאכה הוא החליט להקדיש את זמנו לסיוע לנכים. מאז הוא מגיע מדי יום, מטפל בכסאות הממונעים שניזוקו ומנחה את הנכים כיצד לטפל בהם ולשמור עליהם."מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לעזרא נדב וליפתח רונן על המחוייבות שלהם לציבור הנכים, על הסיוע שהם מעניקים לו מדי יום ועל העידוד והתמיכה שהם מעניקים לפונים אל בית המלאכה. 

טלי פורת היא אשת מחשבים שמקדישה את יכולתה המקצועית ואת משאביה הנפשיים והפיזיים כדי לטפל ולסייע לחולה השוהה כמרכז הרפואי "מעיני ישועה." מדובר באדם חולה בניוון שרירים מתקדם,  המאושפז זה חמש שנים בבית החולים ללא יכולת לזוז ולתקשר עם הסביבה. הוא מצליח להזיז רק את העפעפיים. טלי פורת התאימה לו ציוד ותוכנה למחשב המאפשרים לו לתקשר באמצעות מנורה מיוחדת, לוח צבעים ואותיות. כך הוא מסוגל לחבר אותיות למלים ומלים למשפטים ולהביע את רצונותיו. בהיותו רב הוא גם מצליח לעסוק בחיבור פירוש לגמרא. המאמץ שהשקיעה טלי בהתאמת האביזרים לחולה חסר תנועה לחלוטין הוא עצום. היא מבלה שעות אינספור בתרגול ואימון החולה להשתמש בתוכנה ושוהה לידו כל יום במשך שעות כדי לסייע לו. הפעלת הציוד בעזרת העין בלבד דורשת עבודה אין קץ, סבלנות, דיוק ותחכום, אך הדבר אינו מרתיע את טלי. עשה ההתנדבות של טלי פתח כפני החולה "שלה" פתח לעולם החיצון המאפשר לו לתקשר עם הסביבה ולהביע את בקשותיו ומחשבותיו. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לטלי פורת על הקרבה יוצאת מגדר הרגיל, סבלנות רבה, נחישות והשקעת זמן ומאמץ על מנת לחבר אדם מוכה גורל אל העולם ולאפשר לו לתקשר עם הסובבים אותו. 

גילה סדובסקי עלתה ארצה מדרום אפריקה. היא מורה לאנגלית במקצועה, אמא לשתי בנות וסבתא לחמישה נכדים. לאחר שבנה דורון התאבד עקב סכיזופרניה פראנואידית, החליטה גילה לפעול בהתנדבות למען הורים ומשפחות של פגועי נפש. במהלך התמודדות המשפחה עם מחלת הבן, נחשפה גילה ליחס מנוכר, חוסר הבנה וחוסר כבוד שבהם נתקלים פגועי הנפש ובני משפחותיהם. אחד הקשיים בהתמודדות עם בן משפחה חולה הוא בזמן שיש לו התפרצות אלימה. במקרה כזה אין מנוס מלהזעיק את המשטרה. במקרים אלה מתברר שהשוטרים מתקשים להתמודד עם המצב משום שלא הוכשרו כיצד לנהוג במקרים אלה. על רקע זה גמלה בליבה ההחלטה להפעיל תכנית הכשרה מיוחדת לשוטרים, שבאמצעותה יתוודעו למחלות נפש ויקבלו כלים להתמודד עם מצבים שבהם מעורבים פגועי נפש. כמסגרת עמותת "אנוש" פועלת גילה בהתנדבות מאז 1984 במטרה לשנות את התייחסותה של החברה למחלות ולנפגעי נפש ולהקל עליהם ועל בני משפחותיהם בהתמודדות עם המחלה. לצורך כך הקימה גילה קכוצות תמיכה, נתנה הרצאות רבות, כתבה מאמרים ואף פרסמה ספר. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לגילה סדוכסקי על פעילותה הברוכה ורבת השנים למען פגועי הנפש ובני משפחותיהם ועל המאמצים הבלתי נלאים להעלאת המודעות בקרכ הציבור לסבלם של פגועי הנפש. 

בית הספר התעשייתי למקצועות התעופה אורט שבבסיס חיל האוויר בתל נוף מקיים זה שלוש שנים פעילות התנדבותית במסגרת פרוייקט "חמניות" של ביה״ס בניהולו של אבי כדה. הפרוייקט מבוסס על התנדבות מסורה ואוהבת של התלמידים וצוות ביה"ס למען מחלקת הילדים במרכז הרפואי "אסף הרופא" ותלמידי בית הספר "אסיף" הפועל במסגרת בית החולים עבור ילדים נפגעי מוח ומשותקים בגילאי 3-9. מדי שבוע יוצאים שמונה תלמידים משכבת כתות י' בביה״ס אורט יחד עם מדריך ומורה לבית  החולים. תלמידי השכבה עברו לצורך הפרוייקט הכשרה בליצנות רפואית והם מתמחים בתפעולי מחשב, רובוטיקה, הרכבת לגו והקרנת סרטים בחדר הקולנוע שבבית החולים. הפעילות כוללת הנחייה של הילדים המאושפזים בהפעלת תוכנות מחשב וכגלישה באינטרנט, בסיוע בהכנת שעורי בית, יצירת מלאכות יד ועבודת יצירה ובעיקר תמיכה בין הטיפולים הקשים והמייגעים. במשך הזמן נוצר קשר חם בין התלמידים לבין הילדים הנכים והפרוייקט הפך לכלי חשוב המסייע לילדים להתמודד עם מצבם הבריאותי. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לבית הספר אורט בתל נוף על פעילות מסורה ודבקות במשימה המעלה חיוך על פני ילדים חולים ונכים גם כאשר קשה וכואב להם. 

"בוני עולם" ארגון "בוני עולם" מעניק תמיכה וסיוע לזוגות חשוכי בנים בכל רחבי העולם. העמותה הישראלית של הארגון נוסדה בשנת 2006. מאז ועד היום היא טיפלה בכ-5,000 פניות והודות לכך נולדו בארץ למעלה מאלף ילדים. הפעילות נעשית באמצעות מתנדבים ופעילים הפרושים בכל הארץ ונענית לכל קריאה במשך 24 שעות ביממה. מכלול הפעילות של "בוני עולם" כולל ייעוץ והכוונה רפואית בענייני פריון, גניקולוגיה ומיילדות, אונקולוגיה, גנטיקה, הריון בסיכון גבוה, אמצעי מניעה, גיל המעבר, טיפול סקסולוגי, הפלות חוזרות ורפואת העובר, סיוע כספי לטיפולים, הטסת מומחים מחו"ל בעת הצורך, מחקר רפואי, גמ"ח תרופות, ימי עיון ליועצים, קבוצות תמיכה, הסעות לבתי חולים ועוד. נציגי הארגון פוגשים זוגות בגיל הפוריות המתקשים להביא לעולם ילד ומלווים אותם בייעוץ, עזרה מקצועית ולעתים גם בסיוע כספי למימון הטיפולים הנחוצים. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לארגון "בוני עולם" שאנשיו מסייעים ומלווים תוך תחושת שליחות ובמסירות רבה ברמה מקצועית גבוהה את הזוגות המתקשים להביא ילד לעולם בדרך הארוכה עד ללידה.

עמותת "טנא בריאות" עוסקת בקידום הבריאות בקרב יוצאי אתיופיה. רוב יוצאי אתיופיה בישראל עוברים לאחר עלייתם ארצה תהליך של שינוי באורח חייהם המלווה בעלייה חדה בתחלואה כרונית הכוללת מחלות שלא היו נפוצות בארץ מוצאם ולא היו מוכרות להם. עקב גורמים תרבותיים וחברתיים בני עדה זו אינם מנצלים במלוא האפשרות את שרותי הבריאות. קשיי שפה וקשיים אחרים מביאים לצורך לפתח תכניות המיועדות לאפשר להם להתמודד עם הממסד הבריאותי ולקדם את בריאותם. עמותת "טנא בריאות" קיבלה על עצמה אתגר זה והיא הגוף הוולונטרי היחיד בישראל המתמחה בקידום בריאותם של יוצאי אתיופיה. בלב העמותה עומדים אנשי מקצוע, חלקם יוצאי אתיופיה בעצמם, ובהם רופאים, עובדים סוציאליים ועורכי דין. הפעילות החלה בשנת 1998 בפרוייקט קהילתי ומשנת 2007 "טנא בריאות" פועלת כעמותה עצמאית. פעילות העמותה מתפרשת על מגוון פעילויות בקהילה לצורך הקניית ידע ומיומנויות בנושאי בריאות במסגרות שונות וכהן סמינרים והרצאות, סדנאות בישול ותזונה בריאה, סדנאות לקבוצות מטופלים, תכניות רדיו בשפה האמהרית, שירות מתורגמנות המסייע להתמודד עם פערי שפה ותרבות במפגש עם מערכת הבריאות, פעולות להעלאת קידום הבריאות של יוצאי אתיופיה לסדר היום הציבורי והמדיני. "מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לעמותת "טנא בריאות" על קידום הבריאות של יוצאי אתיופיה מתוך כבוד ורצון לשמר את התרבות והמסורת של בני עדה זו.  

יד על הלב בישראלעמותת "יד על הלב בישראל" תומכת ומסייעת לילדים בעלי תסמונת דאון ובני משפחותיהם. היא הוקמה כשנת 2001 על ידי הורים לילדי תסמונת דאון במטרה להעניק להם ולבני המשפחה את הכלים והאפשרות לחיים טובים יותר. העמותה, בראשות הרב יהודה הבר, מטפלת בכאלף משפחות מרחבי הארץ מזמן הלידה ולאורך כל הדרך.פעילותה של "יד על הלב" כוללת ליווי וייעוץ להורים בתחומי החינוך, הבריאות והזכויות הסוציאליות, קיום פעילות מגוונת לילדים במטרה להעניק להם חוויות ותכניות מעשירות, והפעלת ימי כיף, ערבי גיבוש וקייטנות בערכי חגים.העמותה רואה החשיבות רבה בתמיכה בהורים ובאחים של ילדי תסמונת דאון. ההתמודדות של המשפחות עם ילדים מיוחדים אלה דורשת מהם כוחות גדולים ותשומת לכ אינסופית. בין השאר נערך מדי שנה נופשון בן שלושה ימים לאמהות לילדים אלה. בנופשון הן נהנות מהרצאות מקצועיות, מחוויות ופעילות ספורט. במהלך השנה כולה מתקיימות קבוצות תמיכה והרצאות לאמהות. בנוסף עורכת העמותה ערבי חיזוק ופעילויות חוויתיות גם לאחים ולאחיות של ילדי תסמונת דאון. גם האחים משקיעים אנרגיה רכה בטיפול באחיהם וגם הם זקוקים לעידוד ותמיכה כדי להמשיך ולהתמודד.לצורך התמיכה במשפחות מפעילה העמותה מערך התנדבותי לעזרה בבתים, לקיום קבוצות תמיכה, סדנאות ונופשונים.


"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק ל"יד על הלב בישראל" על היותה נכס חשוב לציבור ההורים של ילדי תסמונת דאון ועל העזרה הרבה שהיא מעניקה להם ומחזקת אותם בטיפול בילדיהן.


 

ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת

צליל צנזור וארינה צנזור שסטופלוב

צליל צנזור, מעצב כמקצועו שעלה ארצה מארה"ב כשנת 1969 ובתו ארינה, תלמידה בת 17, סיכנו את חייהם בעיצומה של התקפת טילי גראד על באר שבע באוגוסט 2011 כדי להציל את חייהם של שניים משכניהם שנפגעו בהתקפה.

לדברי צליל הוא ומשפחתו מיהרו להיכנס למקלט, אך לאחר נפילת הטיל הוא החליט לצאת כדי לטפל בליאור ג׳ורג׳ ובחברו נתי חקצ׳ור שנפגעו קשה מהרסיסים. למרות המחזה הקשה של הפצועים, שאחד היה ללא הכרה והשני דימם קשות, לא איבד צליל את עשתונותיו. הוא הוריד את החולצה שלבש, קרע אותה לרצועות ואלתר חוסם עורקים לרגלו של ליאור. כשלכ זה הצטרפה אליו כתו ארינה כת ה-17. כעזרת חתיכת כד ומקל היא עשתה חוסם עורקים מאולתר לנתי והצליחה לעצור את הדימום.

לדברי עדי ראיה צליל וארינה היו כה מרוכזים כטיפול עד שהתעלמו מהסכנה של ההפגזה ושל מכונית שכערה כסמוך להם. הם המשיכו כטיפול גם לאחר שחוסם העורקים המאולתר נקרע וביקשו מאמה של ארינה להביא מהבית ציוד רפואי וחוסם עורקים מגומי. כסופו של דכר פונו הפצועים לכית החולים וחייהם ניצלו. מנהל בית החולים "סורוקה" , ד"ר מיקי שרף, אמר כי חוסמי העורקים והדרך שכה פעלו צליל וארינה הצילו ללא ספק את חיי הפצועים.

"ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת" מוענק לצליל צנזור ולארינה צנזור שסטופלוב על אומץ הלכ והתושייה שהפגינו עת הגישו עזרה לפצועים תחת הפגזת טילי גראד, ועל מסירות למען הזולת תוך סיכון חייהם.  


אות על מפעל-חיים לעוסקים כמקצועות הבריאות


 

פרופ׳ לאונרד לני בלידן יליד שנת 1938  עלה ארצה מדרום אפריקה עם סיום לימודי הרפואה. הוא היה בין ראשוני הקרדיולוגים של ילדים בארץ והמנהל הראשון של היחידה לקרדיולוגיית ילדים שהפכה כמשך הזמן למכון לב לילדים כמרכז שניידר לרפואת ילדים. תרומתו הייחודית לתחום רפואי זה הציבה את קרדיולוגיית הילדים כישראל ברמה מקצועית מהגבוהות בעולם לרווחת אלפי הילדים שנולדו עם מום בלב או שחלו במחלות לב.תרומתו הרבה של פרופ׳ בלידן מתבטאת גם בחינוך דורות של קרדיולוגים של ילדים, כפעילות להכרה כמקצוע של קרדיולוגיית ילדים כמקצוע התמחות עצמאי, הקמת האיגוד לקרדיולוגיית ילדים, והחשוב מכל - טיפול כאלפי ילדים עם מומי לב או מחלות לב להצלת חייהם ושיפור איכותם לאחר מכן.פרופ' בלידן המשיך בפעילותו הברוכה גם לאחר פרישתו לגמלאות והוא תורם מנסיונו למערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי רבין ובהכשרת רופאים וסטודנטים.פעולתו רבת השנים היא מפעל חיים שעיצב את קרדיולוגיית הילדים בארץ ותרם רכות לרפואה ולחברה בישראל."אות על מפעל חיים" לעוסקים כמקצועות הבריאות מטעם שר הבריאות מוענק לפרופ' לאונרד לני כלידן על היותו מאבות הרפואה המודרנית לילדים בישראל, מורה ומחנך המהווה דוגמא ומופת לכל העוסקים כתחום זה. 

פרופ׳ שאול שאשא מגלם בחייו ובפעילותו כרופא וכאיש ציבור מחויכות לרפואה ולחכרה כישראל.לאחר סיום לימודיו בביה״ס החקלאי כפר גלים התגייס לגודל ויסד עם חכריו את מושכ רם-און כחכל תענך. עם סיום לימודיו בפקולטה לרפואה כירושלים שירת כמילואים כרופא וכמפקד יחידות רפואיות, השתתף כמלחמות ובמבצעים שוגים עד לשחרורו כדרגת סגן אלוף.לאחר שהחליט להשתקע כגליל, התמחה כגפרולוגיה וכרפואה פנימית. כשנים 1987 - 2006 ניהל את כית החולים כגהריה והפך אותו מבי״ח פריפרי קטן למרכז רפואי מתקדם ומשוכלל. כנוסף פרסם עשרות מחקרים, ארגן כנסים מקצועיים רבים וסייע רבות לטיפול בחולים מדרום לבנון במבצע של"ג. על תרומתו לתחום הנפרולוגי זכה במדליית הכבוד של הקרן הלאומית לכליות, המדליה של הnational kidney foundation  בארה"ב. ההיקף הרחב של פעילותו של פרופ' שאשא משתרע גם מעבר לתחום הרפואי גרידא. לאחר שהפעיל בהצלחה שיטות ניהול מתקדמות בבית החולים, פעל להחדרת האיכות והמצויינות במינהל הציבורי כולו. במקביל השקיע מזמנו וממרצו לשיפור איכות החיים בגליל. בין השאר פעל להקמת צוות שיפור ביישובי הגליל המערבי. מאמץ רב השקיע במיגונו של בית החולים בנהריה למען בטחון תושבי האזור. ואכן, בעת מלחמת לבנון השניה טופלו המאושפזים בבטחה במבנים התת-קרקעיים. פעילותו למען בטחונם ובריאותם של התושבים התבטאה גם בהבאת רופאים מחו"ל ובפעולות נוספות ועל כך זכה באות "יקיר הגליל" ו"יקיר ישובי קו העימות." מאז בואו לגליל היה פרופ' שאשא חבר בעמותות וגופים שונים לקידום הרפואה והחברה בחבל ארץ זה. אך בכל אלה לא היה לו די ובעשור האחרון הוא משקיע מאמץ רב בסיוע לניצולי השואה בתחומי הרפואה והרווחה. "אות על מפעל חיים לעוסקים במקצועות הבריאות" מטעם שר הבריאות מוענק לפרופ' שאול שאשא על קידום ופיתוח שרותי הרפואה בגליל, על תרומתו המדעית ועל פעילותו הציונית והחברתית הבלתי נלאית במשך עשרות שנים למען תושבי הגליל ולמען החברה בישראל. 

עבור לתוכן העמוד