מגן שר הבריאות
2/01/2013
הגדל

 

 

 פתח דבר

מדי שנה, החל מחודשי הקיץ המאוחרים, אנו חווים התרגשות חדשה - עבודה על טקס חלוקת המגנים והאותות על ידי סגן שר הבריאוח״

שוב אנו קוראים את ההמלצות, חווים את החוויות עם המועמדים, עדים לקושי של חברי ועדת השיפוט לקבוע מי הזוכה.

שוב פעם אנחנו דנים, מתווכחים, מנסים לשכנע וזאת נוכח המספר הגדול של הזכאים, אל מול מגבלות המקום.

אנו מודים לכל מי שסייע לנו ומקווים שגם אלה שלא זכו - יזכו בשנים הבאות.

אנו משקיעים מאמצים רבים בטקס זה ובכל מה שהוא כולל, ואנו עושים זאת בדחילו ורחימו, כדי לתת את הכבוד הראוי למי שמגיע לו - הזוכים.

תודה למועצה הלאומית להתנדבות, תודה לכל הגורמים במשרד הבריאות שסייעו לנו.

טבת, התשע״ג צוות ההיגוי 

 

 

 דבר סגן שר הבריאות

מתנדבים יקרים, עמיתיי למערכת הבריאות,

השנה, אולי יותר משנים קודמות, אנו נחשפים שוב לעבודת הקודש שעושים המתנדבים במערכת הבריאות. רק לפני מספר שבועות עמדה המדינה תחת אש ושוב אנו חוזים במחזות המרגשים של המתנדבים. ולכן אני מודה לאל, שזיכני פעם נוספת להעניק את מגן השר למתנדבים במערכת הבריאות.

השעה הזו היא שעתם היפה של המתנדכים, שגם בימי חירום וגם בשגרה, מניחים הכל הצידה ומקדישים את כל מה שלהם לטובת אנשים נזקקים.

אתם מאירים את מערכת הבריאות באור האמיתי שלה ועל כך תכואו על הברכה.

אני מכקש להודות לחברי ועדת השיפוט, כראשותו של ד"ר יאיר בירנבאום, על עבודה קשה ותובענית.

תודה לשותפנו, צוות המועצה הלאומית להתנדבות ,תודה לוועדת ההיגוי ולעובדי משרד הבריאות על מאמציהם הרבים.

ח"כ הרב יעקב ליצמן

  

 

דבר יו׳׳ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

"ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה"

הכל מתחיל בחלום. חלום של מי שמביט במציאות ולא משלים איתה. חלום של מי שמאמין שאפשר לתקן, שאפשר לשנות, שניתן להוסיף קומות של טוב, חסד ואור לעולם, שניתן לתקן את העולם, אדם שכמו הסולם בחלום יעקב, רגליו נטועות בקרקע אך ראשו עולה אל על ומפליג מעלה מעלה עד השמיים.

חתני וכלות הפרס הם אותם חולמים. אותם חוזים בעלי חזון. אותם אנשים המאמינים בכוחם לתקן. אותם אנשים, מיוחדים ואמיצים שהציניות והיאוש אינם מצליחים לחדור את מעטה האומץ והתקווה שלהם. אותם יחידי סגולה אשר אינם רק פועלים בד' אמותיהם אלא טורחים ועמלים לזכות את הרבים בהתנדבות ובנתינה.

היום אנו מוקירים להם תודה מעומק הלב, מעניקים טפיחת עידוד על השכם, למי שמורגל בנתינה ובעידוד אין סופי לזולת, למי שהפך את ההתנדבות והנתינה לדרך חיים ולמפעל חיים.

יגאל אלון ב79 19 מזכיר לנו את הכח לבצע את מה שנראה כבלתי אפשרי באומרו: "המתגדרים בבקעת הראליזים סופם לשקוע בה עד צוואר ומה שחמור יותר בעיני, על ברכיהם גדל דור קונפרמיסטי נטול יצרי העפלה ובז לפסגות. דור הרואה למקרוב ואץ ללכוד את מה שבהישג יד. הפרגמטיסטים והריאליסטים האלו נוטים לשכוח כי דווקא החתירה אל מה שנראה כבלתי אפשרי היא ההופכת את האדם לראוי לתוארו זה ויותר מכך, היא ההופכת את הבלתי אפשרי לאפשרי".

אלו הם חתני וכלות הפרס הזוכים לעיטור מבין המועמדים הרבים.

אנו מודים מקרב לב לסגן שר הבריאות, מר יעקב ליצמן ולאנשי משרדו ובראשם לגב' ענת לייכטר, על השותפות והמסורת הנרקמת של חיזוק ההתנדבות במשרד הבריאות כערך ועל הוצאת הטוב הגנוז בישראל מן הכח אל הפועל.

זכינו במועצה הלאומית להתנדבות בישראל, לחבור עימם בשותפות איתנה של חסד ונתינה ולציין השנה חגיגית, ארבעים שנות פעילות של המועצה הלאומית להתנדבות בישראל בבריאות ובתחומים נוספים.

ברוכים תהיו!

יורם סגי זקס עו״ד

יו״ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל   

 

 

 

דבר יו״ר הועדה המייעצת

למתנדבים בעם שאו ברכה!

מקדמת הימים ידע עם ישראל התנדכות מה היא, יש שנידכו את זמנם, ויש שנידכו את ממונם, שלא על מנת לקכל פרס.

קשה לתאר את מערכת הכריאות ללא המתנדכים השונים ימים כלילות, כניסיון להכיא מזור לגוף ומנוחה לנפש. כעידו של מצוקה כלכלית ותשתיות שאינן נותנות מענה לדרישה הגוכרת והולכת, מסייעים המתנדכים כעם כמתן מענה לכאים כשערי מערכת הכריאות, וככך למלא את החסר.

הוועדה זכתה להיחשף למגוון עצום של פעילות התנדכותית, החל מאנשים כודדים המקדישים את זמנם לרווחתם של המטופלים, כין כמגע ישיר וכין כדרך עקיפה המגכירה את המודעת והחינוך למצכי חולי שונים, וכלה כארגונים שמסייעים לקכוצות שונות ככעיות שהמענה עליהם דל, עד לא קיים, כמערכת כריאות, יש המסייעים ישירות לחולים, ואילו אחרים מניחים את התשתית עליה תוכל מערכת הכריאות להשתפר ולהעניק שירות כוללני ואיכותי יותר למטופלים.

כסמוך לעכודת הוועדה המייעצת נפתח מכצע "עמוד ענן" כו נחשפנו שוכ לפעילות החשוכה ורכת הגוונים של המתנדכים כמערכת הכריאות על שלל מכאוכה.

לא קלה הייתה המשימה לחכרי הוועדה המייעצת ולי לכחור מכין הרכים מאוד את אלו שיזכו כמגן שר הכריאות למתנדכים או לאות על מפעל חיים. אני משוכנע כי הן הזוכים כהוקרה, והן אלו שלא זכו, ימשיכו כפעילותם המכורכת.

תודה לשותפיי להליך הכחירה, שהקדישו משמנם ומרצם כדי להגיע לכחירה המיטכית. תודה לגכ' ענת לייכטר, מנהלת תחום ההתנדכות כמשרד הכריאות, על הליווי הצמוד של עכודת הוועדה, ולמר אכרהם פלורס על ריכוז והכנת החומרים שהיו כסיס לעכודתנו.

ולמתנדכים כמערכת הכריאות - שאו כרכה על פעילותכם. מי ייתן ורכים נוספים יצטרפו לעשייה התנדכותית וירכו אורה ושמחה לאלו שנמצאים כשעת מצוקה.

ד״ר יאיר בירנבאום  

 

 

 

 

הוועדה המייעצת למתן המגן והאותות

יו״ר הועדה: ד"ר יאיר בירנבאום חברי הועדה:

ח"כ לשעבר הרב שמואל הלפרט גב' נגה קינן עו״ד מיכל הרצוג מר צבי פלג עו״ד חיים מן ד"ר יעקב פרבשטיין גב' ברכה זילברברג

גב' ענת לייכטר - מנהלת היחידה להתנדבות והממונה על מעמד האשה במשרד הבריאות

גב' מתי וייל - המועצה הלאומית להתנדבות בישראל גב' תמי פרדו - המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

  מרכז הועדה: מר אברהם פלורס, המועצה הלאומית להתנדבות בישראל  

 

ואלה מקבלי המגן

 

 

רחל פריש

 

על אף שהיא רק בת 18, רחל פריש היא דוגמה ומופת לנתינה ארוכת שנים. כבר מילדותה היא ממלאה את שעות הפנאי שלה בתרומה לקהילה ולחברה. רחל מתגוררת בחיפה ומתנדבת היום במסגרת השירות הלאומי בפנימיית ילדים במירון.

 

בהיותה תלמידת אולפנת "צביה", חנכה רחל במסגרת עמותת "קו לחיים", במשך יותר משנתיים וחצי, את נועם, ילדה נכה שנולדה עם שיתוק מוחין המלווה בפיגור שכלי. רחל הגיעה לביתה של נועם מדי שבוע ובילתה איתה שעות במשחק, בדיבור ובטיולים בגינת משחקים. מלבד ביקורה השבועי הקבוע, רחל גם אירחה את נועם בביתה וליוותה אותה לפעילויות מחוץ לבית שמארגנת עמותת "קו לחיים", גם כאלה הנמשכות יותר מיום אחד. בהיותה ילדה סיעודית, הזקוקה לטיפול צמוד, טיפלה רחל בנועם כאחות גדולה, או בעצם כאמא קטנה - האכילה אותה, השכיבה אותה לישון וסעדה את כל צרכיה ביום ובלילה.

 

החונכות של נועם דרשה מרחל סבלנות רבה והכלה של השונות. היא התמודדה איתן בגבורה נפשית ובהתמדה ראויה להערכה והתפעלות למרות גילה הצעיר, ותמיד בחיוך ובשמחה על פניה ובלב חם ואוהב.

 

מלבד חניכתה של נועם, רחל גם התנדבה מטעם פרויקט "שגרירים", המופעל על ידי נציגי כיתות י"א-י"ב מכל רחבי הארץ, שמטרתו לאחד את העם ולהפיץ ערכים קולקטיביים.

 

במסגרת פעילות זו, השתתפה רחל בכמה פרויקטים, בהם ארגון משלוחי מנות למשפחות הגבורה בשיתוף ארגון אלמנות ויתומי צה"ל ופרויקט "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד", שמטרתו הייתה להעלות את המודעות לשחרורו של ג'ונתן פולארד. בביצוע פרויקטים אלה סחפה רחל את חברותיה באולפנה וגייסה אותן להשתתף בפעילויות ההתנדבות.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למתנדבת רחל פריש על היותה דוגמה ומופת להתנדבות אישית למען החברה והקהילה ועל פעילותה ללא ליאות מתוך שאיפה טהורה להמשיך לצמוח ולהיות אדם תורם, יוזם ומתקן עוולות חברתיות בענווה, בנועם ובחיוך.

 


 

מרב מנדלבאום

 

מרב מנדלבאום, בת 55, מתנדבת בעמותת "רעות" מזה 33 שנים, מתוכן שלוש שנים כיושבת ראש העמותה במשרה מלאה בהתנדבות.

 

עוד בהיותה אישה צעירה ונמרצת חשה צורך לעשות גם למען אחרים, ובחרה דווקא באלה שמציאות חייהם הפוכה משלה - אנשים חולים, קשישים ובודדים. יותר מכול הבינה מרב, כי האנשים הללו זקוקים לאדם שאכפת לו. מישהו שיבוא, יבקר, יחייך, יקשיב ויפיג את הבדידות הכואבת, והפכה למוטו מוביל בחייה את האמרה "ככלות כוחנו אל תעזבנו".

 

באישיותה המקסימה והלבבית חברה מרב לחולים, לרופאים ולאנשי הצוות. היא בונה קשר אישי עם אלפי מטופלים, דואגת לבריאותם גם לאחר שחרורם מבית החולים, מטפלת במוסדות בתי האבות של "רעות" ובדיור למאות חסרי דיור. פעילותה המסורה הפכה את בית החולים "רעות" לבית החולים השיקומי הגדול ביותר והטוב ביותר בישראל.

 

במקביל לפעילותה ההתנדבותית, הייתה מרב במשך 20 שנה גם חלק מהוועד המנהל של העמותה, ובשלוש השנים האחרונות, כאמור, היא מקדישה את לבה ועתותיה במלואם לפעילות המקודשת בעיניה כיושבת ראש העמותה. בתפקידה זה היא תורמת את ניסיונה ואמונתה, מובילה אחריה את הארגון כולו ומנחילה לצוות הצעיר בעמותה את חזונה האישי - כבוד לחולה, לזקן ולחסר הדיור המבוגר ותמיכה בכל מי שזקוק לסיוע. מרב מקדמת יוזמות של עשייה ומעורבות בעמותה בכלל ובמרכז הרפואי שיקומי "רעות" בפרט. היא מציגה תפיסת חזון מעוררת השראה ועושה את התנדבותה מתוך יושרה פנימית ובמקצועיות רבה - מתוקף כישוריה וניסיונה הרב.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למרב מנדלבאום, המקדישה את חייה לתועלת הציבור, על היותה מתנדבת בכל רמ"ח אבריה ושס"ה גידיה, על אהבת האדם, על התמדתה ומסירותה במשך יותר מ-33 שנים למען אנשים חולים, קשישים ובודדים ועל תרומתה המיוחדת והייחודית לבריאותו של הציבור בישראל ולרווחתו.

 


 

הרב יעקב רוז'ה

 

הרב יעקב רוז'ה, בן 68, מתגורר בבת ים ומתנדב כמעט ארבעה עשורים. כיום הוא מכהן בהתנדבות כרב כל יחידות זק"א וכמתנדב ביחידת זק"א תל-אביב בדרגת פקד, במקביל לתפקידים רבים נוספים: רב חברה "קדישא" תל-אביבי-יפו, רב השכונות בבת ים, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, נציג הרבנות הראשית במכון לרפואה משפטית, יועץ הרב הראשי לצה"ל לענייני זיהוי (בדרגת סא"ל, מיל') ויועץ מרכז רבני אירופה לענייני קבורה.

 

במשך כמה עשרות שנים לא חדל הרב רוז'ה מהתנדבותו אף לא ליום אחד, והוא נכון וזמין בכל עת ובכל שעה עד כי הפך לדמות מוכרת, ידועה ואהובה בקרב כלל ארגוני החסד, ובפרט אצל ארגוני "חסד של אמת", העוסקים עם חללי ישראל.

 

למרות גילו, הרב רוז'ה אינו בוחל בשום משימה ומתייצב בשעת צורך - במסגרת זק"א, או חברה "קדישא" או יחידות הזיהוי בצבא - נכון לפתור כל בעיה.

 

מלבד פעילותו בשטח, מקדיש הרב רוז'ה את חייו להדרכה, להפעלה ולקידום ארגוני החסד והעזרה השונים, בעיקר בתחום "חסד של אמת". כרב ופוסק הוא מכשיר את המתנדבים הרבים בזק"א ומשמש גם כרב ומדריך בארגוני ההצלה השונים בתחום הנפטרים, ואף נוסע בהתנדבות וללא תמורה לכל מקום בארץ או בעולם שהוא נקרא אליהם למסור הדרכות והשתלמויות. מאות מתנדבים בארגוני ההצלה וזק"א גדלו על ברכיו בהדרכתו וספגו את רוח ההתנדבות שהחדיר בהם, שאין מצווה גדולה מזו.

 

בפעילותו בתחומי המכון לרפואה משפטית מתמסר הרב רוז'ה לזיהוי ההלכתי והסופי של הנפטר ודואג להביאו לקבר ישראל בהקדם האפשרי, מתוך דאגה לכבוד המת ושמירה על בריאות הציבור כמתחייב על פי חוק פקודת העם.

 

הרב יעקב רוז'ה הוא דמות הלכתית, שהביאה למהפכה בתחומי ההתנדבות בארגוני ההצלה וחברות "קדישא", ועל שמו נרשם רעיון הקבורה הרוויה והגיבוי ההלכתי לכך, שכיום אומץ על ידי כל הרשויות העוסקות בתחום בארץ.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לרב יעקב רוז'ה על דבקותו במשימה הקשה של טיפול בנפטרים ובחללים, הדורשת תעצומות נפש שאין רבים היכולים לעמוד בהן, שהוא מקיימה מתוך שליחות ומסירות עד אין קץ.

 


 

שרה גולדמן

 

שרה גולדמן, בת 60, היא עיוורת מלידה, ובמקביל לעבודתה בעיריית אילת כמרכזנית, שממנה פרשה לפני זמן קצר, היא מתנדבת מזה כשש שנים במחלקה הסיעודית של "בית בלב" באילת.

 

למרות הקשיים הנובעים מנכותה, שרה אינה מוותרת ומגיעה לעבודת ההתנדבות בכל מזג אוויר ובכל תנאי, והיא עצמה הינה עדות לניצחון הרוח על הגוף, המהווה סמל של אופטימיות ונתינה.

 

מדי שבוע מגיעה שרה למחלקה הסיעודית, שחוסים בה קשישים התלויים בזולת באופן מלא ושחלקם גם עריריים וללא בני משפחה שמגיעים לבקרם. כששרה מגיעה למחלקה מתמלא האוויר בצלילי קסם, בחום אנושי ובאהבה שהיא מפיצה סביבה.

 

מלבד שיחותיה עם הקשישים, חולקת איתם שרה את אהבתה למוסיקה ומנגנת בפניהם מדי שבוע בחליל ובאורגן, ואף נוטלת חלק בתוכנית האמנותית בערבי חג ומנעימה לקשישים ולמשפחותיהם את שהותם במחלקה. בזמנה הפנוי היא גם מלמדת את הקשישים סריגה וציור, ותמונותיה מעטרות את קירות המחלקה.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למתנדבת שרה גולדמן על מסירותה, על האהבה והנתינה שהיא מפיצה סביבה ועל תרומתה לקהילת הקשישים התלויים בזולת שהיא מפיגה את בדידותם ומשמחת את לבם.

 


 

ויקטור בן נעים

 

מאז 1997, ולאחר שהקים את הקרן לפיתוח מרכז רפואי העמק, משמש בהתנדבות ויקטור בן נעים, אב לילדים וסב לנכדים ולנינים, כמנכ"ל עמותת "ידידי מרכז רפואי העמק".

 

במקביל לפעילותו זו, הקים ויקטור, יחד עם קבוצת אנשים, את עמותת הילדים חולי הסרטן בבית החולים, ובזכות התרומות והתמיכה שגייס הוקם בבית החולים מרכז לטיפולי יום לילדים חולי סרטן.

 

מאז הקמת העמותה פועל ויקטור בנחישות מתמדת, במקצועיות רבה ובאחריות ללא גבול לפתח את קשרי העמותה עם גופים רבים על מנת לקדם את צורכי מרכז רפואי "העמק". הוא יוזם מפעלי התרמה עממיים למען בית החולים, מגייס תרומות מאנשי עסקים, מחברות וממפעלים ומקדם את פיתוחו של בית החולים, לרבות היחידה לטיפול יום בילדים חולי סרטן. 

 

ויקטור מצליח לייצר עניין ולקרב למרכז רפואי "העמק" תורמים רבים שמסייעים בפיתוחו, ובזכות דאגתו ליחידה לטיפול יום בילדים חולי סרטן זוכים הילדים החולים לטיפול רפואי המשולב בעזרים מיוחדים, פרי עמלו של ויקטור, שמנעימים להם את הימים הרבים של הטיפולים הקשים.

 

את כל המשא הזה נושא ויקטור על כתפיו בנות ה-80 בקלות ובחינניות, תוך שהוא מעודד, מאתגר ומפיח רוח גבית בעבודתם של כל הצעירים הסובבים אותו למען משימות העמותה.

 

מלבד כל אלה, לוויקטור עבר עשיר ומפואר של פעילויות ציבוריות התנדבותיות, בהן נזכיר רק כמה: יו"ר עמותות וקרנות ציבוריות, שסייעו לאנשים רבים בהשגת משאבים לביצוע השתלות; יו"ר האגודה למלחמה בסרטן של מגדל העמק; נציג שר העבודה והרווחה במועצה הציבורית לגישור הפערים והמלחמה בעוני; הקים וייסד עמותה ציבורית לגישור קהילתי בעמקים בחסות בית המשפט.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לוויקטור בן נעים, הידוע בכינויו "מר התנדבות", על פעילותו רבת השנים למען בריאות הציבור ועל מסירותו הרבה למען רתימת תורמים ושותפים למרכז הרפואי "העמק" על מנת לקדם את צורכי בית החולים ולהביאם לתודעה הציבורית הן בארץ הן בחו"ל.

 


 

אסתר גרינברג

 

אסתר גרינברג, בת 78, פועלת ללא ליאות, בהתמדה, במסירות ובהרגשת שליחות ציבורית בתחנה לבדיקת השד בקריית טבעון.

 

אסתר עלתה לארץ מהולנד בשנות ה-60, והיא בת למשפחה הולנדית שבניה הוכרו כחסידי אומות עולם, לאחר שהצילו אלפי יהודים בתקופת השואה. היא עבדה כאחות קהילה ואונקולוגיה בכירה במרכז הרפואי "העמק".

 

מזה יותר מעשר שנים, מאז יציאתה לגמלאות, מתנדבת אסתר בתחנה לבדיקת השד בקריית טבעון למען מטרת-העל החשובה של גילוי מוקדם וטיפול בזמן בסרטן השד. אין ספק שתרומתה זו מתבטאת בנתוני משרד הבריאות, המצביעים על כך, ששני שלישים מהחולות החדשות מאובחנות כבר בשלבים המוקדמים של המחלה - מה שמשפר באופן דרמטי את סיכויי ההחלמה ממנה.

 

פעילותה של אסתר מצטיינת ביוזמה ובהתמדה בהפעלת התחנה לנבדקות מכל קופות החולים, המתגוררות בקריית טבעון ובסביבתה.בזכות יחסה האדיב והרציני וזמינותה בכל ימות השבוע לשיחות טלפון אל ביתה מתממשים תיאומי התורים, וההיענות לבדיקה שיכולה להציל חיים היא גבוהה מאוד, ומגיעות אליה אלפי נשים - סבתות, בנותיהן ונכדותיהן.

 

עשייתה של אסתר מצטיינת בשמירה על דיסקרטיות וסודיות רפואית, בנועם הליכות, בצניעות ובדבקות בשליחות העשייה. מדי יום היא משיבה לשיחות טלפון בביתה, מתאמת תורים, מסייעת, מבררת, תומכת ומדריכה את הנשים המגיעות לבדיקה וגם את אלה שלרוע המזל התגלה ממצא מדאיג בבדיקתן והן זקוקות לבירור נוסף.

 

נוסף לפעילות זו, יזמה אסתר העסקת עובדים עם קשיי קוגניציה בבית קפה ברמת ישי, והיא מלווה אותם ותומכת בעבודתם.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למתנדבת אסתר גרינברג, המשקיעה ממרצה ומזמנה ופועלת בדבקות, בצניעות ובנועם למען המטרה של גילוי מוקדם וטיפול בזמן בסרטן השד, המחלה האונקולוגית השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל.

 

 


 

אברהם יהודה רוט

 

אברהם יהודה רוט, בן 93, יזם והקים לפני כ-34 שנים את חברת "ביקור חולים אחיסמך", ששמה לה למטרה לתת עזרה, סעד ותמיכה לחולים מחוסרי אמצעים ולקיים פעילות רוחנית בבתי חולים ובמוסדות מרפא בתחומי העיר חיפה. בנוסף, פועל אברהם יהודה בסיוע לילדים בתחומים שונים.

 

"ביקור חולים אחיסמך" מפעילה מתנדבים הפוקדים חולים ופצועים באופן קבוע ובתכיפות גדולה, תוך עידודם של החולים ומשפחותיהם. פעילותם המבורכת מגיעה לשיאה בתקופת החגים, כאשר הם יוצרים אווירה ייחודית המקלה על בדידותם של החולים בתקופות קשות של חייהם. הם סועדים את לבם ונפשם של הנזקקים לכך, ובייחוד את הבודדים, הצמאים לכך יותר מכול. התייחסותם של מתנדבי "ביקור חולים אחיסמך" אל החולים המאושפזים גורמת להם תמיד שמחה בלב ואור בעיניים. מן הראוי לציין גם את יחסם המיוחד ותרומתם הנכבדת לקשישים ניצולי השואה, המתרגשים בכל פעם מחדש מביקורם של המתנדבים.

 

מלבד פעילותם היומיומית בקרב מאושפזים וחולים ומוכי גורל בודדים, פועלים אברהם יהודה רוט ומתנדבי החברה שהקים למען ארגון אירועים מיוחדים, כמו בר מצווה לילדים נכים הלומדים בבית הספר "אילן", או חלוקת משלוחי מנות בפורים בקרב ילדים ומאושפזים.

 

בנוסף, הקימה חברת "ביקור חולים אחיסמך" בתי כנסת בבתי החולים ודואגת לאחזקתם השוטפת ולשימורם.

 

לאחרונה עבר מר אברהם רוט להתגורר בבית אבות, וגם ממקום מושבו הוא עדיין פועל לגיוס מתנדבים, כאשר לנגד עיניהם עומדת הדוגמה האישית של פעילותו ההתנדבותית הברוכה, שנעשית בנפש חפצה, מתוך הרגשת שליחות עמוקה, תוך שיתוף פעולה מלא עם הנהלות בתי החולים והצוות הרפואי.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לאברהם יהודה רוט על פעילותו רבת השנים והתגייסותו הנעלה למען החולים והפצועים בכל בתי החולים בחיפה וסביבתה, על התמיכה והעידוד שהוא מציע לחולים מחוסרי אמצעים, קשישים ובודדים, בהם ניצולי שואה, המשמחת את לבם ומקלה על בדידותם.

 


 

מלכה וצבי רוזנבאום

 

בני הזוג מלכה וצבי רוזנבאום, החובקים כבר תשעה נינים, הם מתנדבים ותיקים בבית החולים לוינשטיין. מלכה, בת 87, מתנדבת מזה 33 שנים במחלקה האורתופדית, וצבי, בן 93, מתנדב מזה 26 שנים, בתחילה בקפטריה ואחר כך במעבדת השינה, שם הוא מתנדב עד עצם היום הזה.

 

על אף האירועים הקשים שעברו בחייהם, מגיעים מלכה וצבי לבית החולים במשך שנים רבות, מסייעים ותורמים למטופלים מתוך רוח התנדבות אדירה וצורך עמוק לאזור כוחות ולהתגייס למען הזולת.

 

למרות שאותות הזמן ניכרים בהם ולפעמים יש להם קשיים אישיים ובריאותיים -הם אינם מוותרים, ומיד כשהם מרגישים טוב יותר מתייצבים בני הזוג למשימות ההתנדבות, שהם מתייחסים אליהן כאל עבודה רצינית ומחייבת.

 

מלכה מגיעה השכם בבוקר למחלקה ומסדרת את חדר האוכל לקראת ארוחת הבוקר ואף חותכת סלט ירקות עבור המאושפזים, ממש כמו בבית. היא עוזרת למתקשים לאכול בכוחות עצמם, כל מטופל זוכה ליחס אישי, והיא ומשדלת בחביבות ובשלווה את כל המאושפזים לאכול ולשתות ומאירה בחיוכה השקט את המחלקה באור של חסד ואהבה. מלכה מוסיפה לארוחות תוספת פרי ידיה - היא קוטפת לימונים מן העץ שבחצר ביתה ומכינה לימונדה טרייה ורעננה המוגשת במחלקה לכל המעוניין.

 

צבי מגיע למעבדת השינה מדי יום שני ומסייע להכין את התיקים הרפואיים לקראת קליטת הלקוחות המוזמנים לבדיקות באותו היום. הוא מקבל כל אחד מהמוזמנים, בודק מה חסר בתיקו מה יש להשלים לקראת הבדיקה, ובשעת לחץ ומצבים של חוסר סבלנות מצד קהל הלקוחות, מצליח בנועם הליכותיו להאזין, להרגיע ולהשיב בסבלנות ובחיוך טוב.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לבני הזוג מלכה וצבי רוזנבאום, המתנדבים במשך שנים רבות במסירות, בהתמדה ובגישה אופטימית ומחויכת בבית החולים לוינשטיין - מרכז שיקום. התנדבותם של בני הזוג אינה מתחשבת בגבולות של גיל ושל קשיים גופניים, והיא חיונית ומוערכת מאוד על ידי המאושפזים בבית החולים ועל ידי צוות העובדים.

 


 

ניזאר ג'ונתן אלחורי

 

ניזאר ג'ונתן אלחורי, בן 20, התנדב במסגרת שירות לאומי בבית החולים "רמב"ם".

 

משפחתו של ג'ונתן נאלצה לברוח מלבנון בעת נסיגת צה"ל מדרום לבנון, ומאז שהגיעה לארץ ב-2002, חווה המשפחה קשיים כלכליים, וג'ונתן ואחיו עובדים מגיל 16 כדי לעזור בפרנסת המשפחה. למרות זאת לא ויתר ג'ונתן על זכותו לבצע שירות לאומי והתגייס לשירות בבית החולים רמב"ם.

 

במשך שנתיים שירת ג'ונתן במסירות אין קץ, והיה בתקופה זו דמות תומכת ומרכזית בקבוצה הגדולה והמגוונת של כל משרתי השירות הלאומי ב"רמב"ם" - ערבים ויהודים, בנים ובנות, דתיים וחילוניים, ובמיוחד משרתים עם צרכים מיוחדים.

 

תפקידו העיקרי של ניזאר ג'ונתן היה עבודה במרפאה התעסוקתית, שמטרתה שמירה על בריאות ציבור העובדים בבית החולים. הוא למד במהירות את עבודת המרפאה ותרם רבות לביצועה היעיל ולשירות הניתן לעובדי בית החולים, תוך שמירה על כללי אתיקה, סודיות רפואית ומתן יחס לבבי וחם לכל הפונים.הוא השתלב במרפאה כאיש צוות מן המניין והוערך מאוד על ידי הצוות. בנוסף לתפקיד זה עבד ניזאר ג'ונתן במודיעין בית החולים, ובזכות שליטתו בשפות ערבית, ערבית ואנגלית נתן שירות ומענה לבאי בית החולים וסייע בהתמצאות והנגשה של בית החולים למטופלים ולמבקרים. לאור כישוריו הבולטים, הורחב תפקידו בשנה השנייה לשירותו, והוא שולב גם לעבודה בהנהלת הסיעוד.

 

במהלך השירות שותף ניזאר ג'ונתן בתפקידים ובמשימות לקידום נושא ההתנדבות והעבודה הקהילתית כעזר למרכזת השירות הלאומי ובלט בנכונותו לבצע כל משימה בשלמות, תוך דאגה לפרטי-פרטיה. במהלך שירותו אף נענה כמה פעמים והתראיין בכלי התקשורת, כולל התקשורת הערבית, כדי לנסות לעודד בני נוער אחרים מן המגזר הערבי לבצע שירות לאומי.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לניזאר ג'ונתן אלחורי, שביצע את עבודת ההתנדבות שלו בשירות לאומי תוך הפגנת שילוב נדיר של יכולת ביצוע עם מוטיבציה גבוהה ונתינה מכל הלב, יחד עם תמיכה במשרתי השירות הלאומי ב"רמב"ם" ונכונות לסחוף אחריו בני נוער נוספים מן המגזר הערבי לבצע שירות לאומי.

 

 

 

 

 

 

 


 

עמותת "חסדי שבתאי"

 

עמותת "חסדי שבתאי" פועלת מזה 15 שנים בתחומי המועצה האזורית מרום הגליל בסיוע לבריאות הציבור, והיא הגוף היחיד המגיש שירותים מעין אלה באזור כולו. העמותה מנוהלת מאז היווסדה על ידי מקימיה, יוסי זליקוביץ ושגיב אליסף, ועד היום אין שום מקבלי שכר בעמותה, וכל פעיליה פועלים על טהרת ההתנדבות.

 

העמותה מפעילה מרכז אזורי להשאלת ציוד רפואי מגוון ומשוכלל לטובת תושבי האזור. במחסני העמותה פועל גם גמ"ח המשאיל ציוד לסיוע לאחר לידה, כמו עריסות ומשאבות חלב ידניות וחשמליות. כמו כן, מפעילה העמותה אמבולנס קהילתי להובלת חולים ומוגבלים לרווחת התושבים הנזקקים לכך. שירות נוסף של העמותה הוא השאלת תרופות בשעת צורך, בשל העדר בתי מרקחת באזור (בית המרקחת היחיד באזור הוא בעיר צפת). מתנדבי העמותה מאיישים גם סניף אזורי של ארגון זק"א, הנותן מענה למקרי מוות לא טבעיים ומסייע למשטרת ישראל באיתור נעדרים.

 

מתנדבי עמותת "חסדי שבתאי" הם כולם מתנדבים פעילים מן המניין ופועלים כנהגי אמבולנס וכונני חירום של מד"א. כונני החירום מצוידים בביפר ובמכשיר קשר, וכשהם מקבלים קריאות חירום מאזור סמוך למקום הימצאם הם מגיעים ומגישים עזרה ראשונה עד לבוא האמבולנס של מד"א.

 

מחסני העמותה ממוקמים מאחורי בית משפחת זליקוביץ, שהקצתה לכך שטח פרטי ללא תמורה, ובזכות כך יכולה העמותה לתת שירות בכל עת, ללא תלות בשעות היממה, כולל בשבתות ובחגים.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לעמותת "חסדי שבתאי" על פעילות רצופה במשך 15 שנים, 24 שעות ביממה, המהווה סיוע חשוב לתושבי המועצה האזורית מרום הגליל, שידם אינה משגת לרכוש ציוד רפואי שהם נזקקים לו, או לחולים ומוגבלים הזקוקים להסעה לטיפולים או לאירועים מיוחדים.

                                                                               

 

 


 

מרכז טנ"א - לטיפול בנפגעי אלימות מינית

 

מרכז טנ"א לטיפול בנפגעי אלימות מינית פועל מזה עשור במרכז הרפואי על שם ברוך פדה, "פוריה", ומעניק לתושבי הצפון שירות חיוני בזמינות של 24 שעות ביממה. צוות המרכז כולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ומזכירה, והמרכז מטפל בכ-100 מקרים בשנה של אלימות מינית.

 

מעצם טבעו, דורש מרכז מעין זה היערכות מיוחדת מבחינה תפעולית, ומלבד כוח האדם הפועל בו מצוות בית החולים, מבוסס המענה שהוא נותן בעיקר על פעילות התנדבותית ענפה.

 

במרכז טנ"א 10 מתנדבות, שארבע מהן מתנדבות ותיקות, הפועלות שנים רבות ברציפות, וחלקן אף היו שותפות בהקמת המרכז ולוקחות חלק בפעילותו מאז הקמתו.

 

המתנדבות פועלות לקידום פעילות המרכז ללא לאות, מתוך מחויבות ומסירות מוחלטת. תפקידן לקבל את המשפחות המגיעות לאחר תקיפה מינית באופן אמפתי ודיסקרטי, עם רגישות ויחס אישי. הן מסדירות עבור המטופלים את כל הרישום האדמיניסטרטיבי ודואגות לצורכיהם המיידיים. כמו כן, הן מקשרות את הצוות עם גורמי הקהילה, המשטרה, בתי המעצר, הפרקליטות והמעבדות השונות כדי לייעל את העבודה.

 

רבות מן המתנדבות נכונות וזמינות להגיע למרכז בכל שעה, ובמקרים דחופים הן מגיעות בלילות, בשבתות ובחגים כדי לקבל את הנפגעים ובני משפחותיהם. מעבר לעשייה היומיומית בשטח, תרומתן ניכרת באנושיות ובחמלה כלפי המטופלים, המקלה על המצוקה הרבה שבה נמצאים הנפגעים ובני משפחותיהם.

 

נוסף על הטיפול הפרטני המוענק למטופלים, פועלות המתנדבות בגיוס והכשרה של מתנדבות חדשות, בקידום המחקר והסטטיסטיקה על פגיעות מיניות ובקידום נושא מניעת אלימות מינית באזור.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק למתנדבות מרכז טנ"א על טיפולן המסור בנפגעי אלימות מינית ובני משפחותיהם בדיסקרטיות, בחמלה ובזמינות של 24 שעות ביממה, על סיוען המקצועי לאנשי הצוות של המרכז ועל פעילותן לקידום המחקר בנושא.

 


 

עמותת "רכאן" לחולי סרטן

 

עמותת "רכאן" לטיפול ותמיכה בחולים במחלות ממאירות פועלת בבאקה אל-גרבייה מזה כמה שנים, ומסייעת, בין היתר, לקידום הטיפול בילדים חולי סרטן ולעידוד תרומת מוח עצם.

 

עמותת "רכאן" פועלת בשיתוף פעולה עם מחלקות האונקולוגיה בבתי החולים בארץ ושוקדת על מתן מענה לרווחת ילדים חולים ומשפחותיהם על ידי הפעלת סדנאות ופעילויות משמחות, סיוע חומרי למשפחה וארגון וסיוע במימוש משאלות של ילדים חולים. במסגרת זו תרמה לאחרונה העמותה מחשבים ניידים לילדים החולים.

 

ניכרים מאמציה של העמותה בחיפוש דרכים להתחדש, לפתח ולשכלל את השיטות לגיוס הכספים ואיתור מקורות המימון להמשך פעילותה בסיוע וקידום רווחת המשפחות של חולי הסרטן.

 

עיריית באקה אל-גרביה גאה בקיומה של עמותת "רכאן" בעיר. לדברי פרנסי העיר,  אין ספק כי העמותה השרישה את מושג התרומה והנתינה בחברה.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לעמותת "רכאן", ששמה לה למטרה לקדם את הטיפול בחולים במחלות ממאירות, בעיקר ילדים, להקל עליהם ולסייע לבני משפחותיהם בהתמודדות הקשה.

 

 

 

 

 

 


 

מועדונית "יום טוב" שעל יד "קרן עזרה לזולת קריית גת"

 

 

מועדונית "יום טוב" שעל יד "קרן עזרה לזולת קריית גת" הוקמה לפני חמש שנים על ידי בני הזוג אילה וישראל גובנר, לזכרו של ילדם פנחס מנחם ז"ל, שטבע בצורה טרגית בביצה שנוצרה ממי שופכין של נחל במקום לא מגודר בקריית גת.

 

במועדונית "יום טוב" לילד המיוחד שוהים יותר מ-70 ילדים בעלי צרכים מיוחדים במשך שלושה ימים בשבוע בשעות אחר הצהריים. הילדים מקבלים בה טיפולים מקצועיים, וכמובן טיפול סיעודי ככל הדרוש. השהות במועדונית ניתנת להורים מתוך מטרה לאפשר להורי הילדים להתפנות לטיפול בשאר בני המשפחה.

 

לקראת סיום הפעילות מקבלים הילדים ארוחת ערב חמה ומזינה וחוזרים לביתם רגועים ושמחים, וכל זאת מבלי לדרוש מההורים תשלום ולו של שקל.

 

צוות המועדונית כולל כ-30 אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, המתמחים בקידום ילדים עם צרכים מיוחדים בפן השפתי, המוטורי והרגשי. בין אנשי הצוות מורות לחינוך מיוחד, קלינאית תקשורת, מורה לשפה, מורה לקריאה, מרפאה רגשית באמצעות בעלי חיים, מרפאה במוסיקה וכן מרפאה בעיסוק המטפלת בילדים בשיטת M.D.K  - המביאה לתוצאות מדהימות ומיידיות בקרב הילדים המוגבלים.

 

מבנה המועדונית רחב ומחולק לכ-20 חדרים ייעודיים, המאובזרים במיטב האביזרים המשוכללים והמתקדמים ביותר, בהם: חדר ג'ימבורי - לטיפול פיזיותרפי; חדר סנוזלן - המספק סביבה לגירוי רב חושי מבוקר; ביתן השמחה - חדר מסיקה; פינת חי טיפולית - שמוחזקים בו בעלי חיים שונים ובעזרתם מקבלים הילדים טיפול רגשי אישי; חדר סיוע התפתחותי - המספק תגבור לכל הטיפולים על ידי סייעת שיקומית; תוכנת הגריד - המאפשרת תקשורת מבוססת סמלים עם ילדים המתקשים בהבעה.

 

המועדונית משמשת גם כמרכז התפתחות הילד, שבו מקבלים ילדים מכל אזור קריית גת טיפולים פרא-רפואיים מקצועיים.

 

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" מוענק לישראל ואילה גובנר על פעילותם הנרחבת ותרומתם הגדולה למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים בקריית גת והסביבה, הנעשית בהתנדבות ומתוך אהבת אדם שאינה תלויה בדבר.


 

ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת

 

בן ציון אריה חפץ

 

 

בן ציון אריה, תלמיד בן 16 ממודיעין עלית, לא חשב פעמיים לפני שמשה בידיו ממי הירקון את התינוק הטובע בן השנתיים שמחל'ה וידרמן ובכך הציל את חייו.

 

אסתר וידרמן מכוכב יעקב ושלושת ילדיה יצאו לבילוי על גדות הירקון ביום קיץ חם, ה-1 באוגוסט 2012. לפתע נעלם מעיניהם התינוק הקטן שבחבורה, שמחל'ה בן השנתיים. בדיעבד הסתבר, שהתינוק אוהב מים, החליט לבדוק אותם ונפל למימי הירקון, כפי שסיפרה אמו.

 

בדקות אלה, בעוד בני משפחת וידרמן מחפשים אחר שמחל'ה בין השיחים וליד המים, שט להנאתו בן ציון אריה בסירה במימי הירקון יחד עם ארבעה מאחייניו. לפתע הסב אחד האחיינים את תשומת לבו למשהו שנראה לו כמו "תרנגול מים". בן ציון אריה הביט, ונדהם לגלות שאלה הם ידיים של תינוק טובע. הוא חתר אליו במהירות ושלף אותו מתוך המים ממש ברגע האחרון. שמחל'ה כבר היה אפאטי ולא הגיב. בתושייה רבה הפך אותו בן ציון אריה, וכמות גדולה של מים שכבר בלע נפלטה ממנו מיד. בעודו מטפל בתינוק אף הזעיק בן ציון אריה את צוות מד"א למקום, שהעניק טיפול ראשוני לשמחל'ה ופינה אותו לבית החולים לילדים "דנה" במצב בינוני. שמחל'ה שוחרר מבית החולים לאחר יממה וחצי במצב טוב, כאילו כל זה לא קרה לו...

 

אילו לא היה במקום האדם הנכון, ברגע הנכון, שהיה קשוב להערה קטנה של ילד שבילה איתו והתעקש לבדוק את ההערה לעומקה - לא היה מבחין בן ציון אריה בתינוק הטובע במימי הנחל הדלוחים, והאירוע היה עלול להסתיים אחרת לגמרי.

 

"ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת" מוענק לבן ציון אריה חפץ, נער צעיר, שתשומת לבו, תושייתו המיידית ומהירות פעולתו הובילו אותו להציל, ממש ברגע האחרון, תינוק מטביעה, ובזכותו נחלץ התינוק ללא פגע.

 

 


 

ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת

 

שרון ניסן

 

שרון ניסן, בן 27 מפתח תקווה, רק יצא לבלות בנמל תל-אביב ב-12 ביולי 2012, ולא ידע שבזכות ערנותו ותושייתו ומה שלמד בצבא בהיותו לוחם בגדוד 890 של הצנחנים - יציל את חייו של החייל בן ה-21 אוֹרי בלילי.

 

גם אורי רק יצא לבלות באותו יום חמישי. בסיום הבילוי הוא ניגש לחניה כדי לשוב הביתה, ולפתע התנפלו עליו שמונה נערים, חבטו בו, הכו בו עם אבנים בראשו ובנוסף דקרו אותו בצווארו ופגעו בקנה הנשימה שלו. בעוד הוא מתבוסס בדמו ומאבד אוויר, הפקירו אותו הנערים האלימים ונטשו את המקום בריצה.

 

בדקות אלה בדיוק יצא שרון בסיום הבילוי, והבחין בקבוצה של נערים שרצים עם אבנים בידיהם בצורה אלימה. שרון, שהבין כי הם מהווים סכנה, צפה בהם בערנות ושמע אותם מתפארים בפגיעה באדם תוך כדי בריחה מן המקום. הוא מיד רץ למקום הפגיעה, שבינתיים התעוררה בו המולה, וראה את אורי הפצוע כשהוא שותת דם וסובל מפגיעה חמורה בצוואר.

 

שרון מספר: "הורדתי את החולצה שלי ושמתי לו אותה על מקום הפגיעה, כדי לנסות להפסיק את הדימום. הבאתי מהאוטו שלי תיק עזרה ראשונה, אך לא מצאתי שום דבר שיוכל לעזור לי, אז עשיתי לו חסימת עורקים שלמדתי בצבא. כשהגיע האמבולנס, הפרמדיק הסתכל עלי בתדהמה. לאט-לאט הוצאתי את האגרוף שלי, והוא הכניס את האגרוף שלו והמשיך בטיפול באורי". מה ששרון היה כנראה נרגש מכדי לספר הוא, שבמהלך הטיפול הראשוני שהעניק לאורי הוא לא הפסיק לשוחח איתו על מנת שלא יאבד את ההכרה, ובמקביל גם הזמין את האמבולנס שהגיע במהירות.

 

אורי פונה לבית החולים "איכילוב", שם עבר ניתוח שארך שבע שעות על מנת לאחות את קנה הנשימה. לדברי הרופא שיצא מחדר הניתוח, אורי עדיין חי בדרך נס רק בזכות שרון, שעזר לחסום את האוויר והדם בתחילת האירוע.

 

אורי ניצל.

 

"ציון לשבח על מעשה מופת למען הזולת" מוענק לשרון ניסן, שהציל את חייו של אדם בזכות ערנות, תושייה ותגובה מיידית, שהשתמש בידע שלו ברגע הנכון ובזמן הנכון ללא היסוס, לפני שיהיה מאוחר מדי.

 


 

אות על מפעל חיים לעוסקים במקצוע הבריאות

 

יחיאל שרשבסקי

 

יחיאל שרשבסקי פרש בשנה שעברה מניהול אגף השיקום של שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות במשך כמעט 20 שנה. הוא למד באוניברסיטה העברית פסיכולוגיה ופילוסופיה לתואר ראשון ופסיכולוגיה קלינית לתואר שני, ואף השלים לימודי פסיכותרפיה במכון הפסיכואנליטי בירושלים.

 

במשך כל שנות עבודתו המקצועית במרכזים שונים לבריאות הנפש העמיקה בו יותר ויותר ההכרה כי מערכת בריאות הנפש מחטיאה את המטרה בדרך טיפולה בנכי הנפש בכך שהיא מצמצמת עצמה להיבטים הרפואיים בלבד. יחיאל החליט להתרכז במאמץ לשנות את מדיניות משרד הבריאות ולהרחיב את התייחסות המערכת הממשלתית לכל תחומי חיי המטופל.

 

כבר ב-1979 היה מעורב בייעוץ להקמת עמותת "אנוש", שהחלה מיד עם הקמתה לפתח מועדונים חברתיים ודיור מוגן לנפגעי הנפש. באותה שנה הקים את המחלקה השיקומית הראשונה בישראל בבית החולים הפסיכיאטרי "איתנים" ועמד בראשה ארבע שנים. ב-1983 העתיק את מקום עבודתו לכפר שאול, שאפשר לו נגישות גדולה יותר למשרד הבריאות - בעזרתה קיווה להגשים את רעיונותיו ולחולל את השינוי.

 

במשך עשר שנים, שמתוכן כיהן כשבע שנים כפסיכולוג ראשי בכפר שאול ובמקביל היה אחראי גם על "מעון ירושלים"- מסגרת מעבר מבית החולים לקהילה - לא נח ולא פסק ממגעים עם הנהלת מערכת בריאות הנפש במשרד הבריאות וניסה לשכנע בצורך להקים מערכת שיקום בקהילה. ב-1993 נשאו מאמציו פרי, ויחיאל הוזמן להצטרף למשרד הבריאות ולהקים מערך שירותי שיקום ארצי.

 

לאחר כמעט 20 שנה עזב את תפקידו במשרד הבריאות, כאשר במדינת ישראל פועל אחד ממערכי השיקום המגוונים והרחבים ביותר בעולם, המאפשר לנפגעי נפש לא רק לחזור לקהילה, אלא גם קיום חיים ראויים ומיצוי יכולותיהם. מערך השיקום שהקים יחיאל שרשבסקי. כולל שירותי תמך רבים, בהם שירותי דיור מוגן, שירותי שיקום תעסוקתי, מסגרות לאמנים, שירותי חונכות לתמיכה חברתית, שירותי חברה ופנאי, מתן אפשרות לרכישת השכלה, שירותי ייעוץ ותמיכה למשפחות הנפגעים - וכל אלה, תוך בניית תקנים מקצועיים מחייבים.

 

"אות על מפעל חיים" מטעם משרד הבריאות מוענק ליחיאל שרשבסקי על שהגה, תכנן, הקים והנהיג את מערך השיקום של שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, ועל אשר יצר מהפכה תודעתית, מקצועית, חברתית וממשלתית ביחס אל נפגעי הנפש בחברה הישראלית על כל מגזריה.

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד