מדינת ישראל בת 100
הגדל

35 שנים מהיום, נחגוג למדינה 100 שנה. אם אחיה עד אז, אהיה בן 80 ואהיה אולי אחד היחידים שזוכר את יום העצמאות ה25 שלה.

כשישראל תהיה בת 100, תוכנית קהילה מתנדבת תציין 36 שנים בכל 472 הרשויות המקומיות שלה יהיו, מועצות להתנדבות מקומיות שירכזו את 12 מליון המתנדבים(מתוכם כחצי מליון בשנת שירות), יחסית לאוכלוסיה של 24 מליון מתוכם עליה של 8 מליון יהודים מהתפוצות ,עם 50% התנדבות נשמע טוב למדי. לא יודע אם נזכור שהתחלנו עם פחות ממליון מתנדבים.

כשישראל תהיה בת 100 יגיעו מכל העולם לברך אותה ולהביט בפלא, בנס הגדול איך עם הקים מעפר, אוד מוצל מאש, את מדינתו ובתוך מאה שנים היא הפכה מודל לחיקוי ,לחברה עם מעורבות אזרחית פעילה, שוויון זכויות ודמוקרטיה ובעיקר עם ערבות הדדית. יבואו ללמוד איך יצרנו חברה שבה חצי מהאזרחים מתנדבים בקהילה , נסביר בין היתר שהסיבה לכך היא ביטול חובת המילואים וקיצור הסדיר לשנה וחצי(השלום עם השכנים והקמת המיזמים הכלכליים המשותפים וההשלמה עם קיומנו המשותף כאן, נבהיר) שהביא לעליה בהתנדבות והרצון של אזרחי המדינה להשפיע באופן ייחודי בדרך שלהם, להטביע חותם לשנות, להושיט יד טובה של חסד.

כשישראל תהיה בת 100 לא יהיו בה כמעט עניים. מיזמי הגז יכניסו הון עתק למדינה והורדת נטל הבטחון ל8% מהתקציב בלבד,יאפשר לנתבו למקומות אחרים, הכסף הזה יושקע בדיור ציבורי איכותי, בצמצום הפערים החברתיים בחינוך, בתרבות הפנאי ופיתוחה ובספורט ומעל הכל במיזמי התנדבות חברתיים שיצוצו כפטריות אחר הגשם.

לא נראה מראות של ניצולי שואה עניים, אולי כי לא יהיו יותר ניצולים. עשרת הניצולים שהאריכו מעל מאה בשיבה טובה ,יספרו את סיפורם שוב ושוב,לנכדי נכדיהם , ממקור ראשון, כמה שיוכלו והם יוקלטו ויתועדו. תוכנית ב"זכותם" שהייתה ל"דורות", תסיים כבר מזה כעשור לסייע לניצול השלוש מאות אלף, ותתפנה לאתגרים אחרים

כשישראל תהיה בת 100 ,נילי תהיה בת 77 ,גידי יהיה בן 80 הוא בטח יחיה עד אז כי הציל כל כך הרבה חולים ואוריה הבת הקטנה שלי תהיה בת 38, רואי בני יהיה בן 42, רותם בת 45, שחף בת48 ולידור בת 50. אני לא יודע מה הם יעשו , אם הילדים שלי יביטו בפלא של מדינת ישראל בעיניים שאני מביט בה, או יראו אותה כמובנת מאליה ,תמיד הייתה ותמיד תהיה.

האתגרים שלהם יהיו שונים משלנו. הדגש יהיה על הרוח, לא על החומר. לא רק הקיום הפיסי של המדינה אלא הפיתוח הערכי הייעודי של החברה בישראל והמדינה. מה שאנו ממשיכים ונוטעים היום , מיזם ההתנדבות וקהילה מתנדבת, הם והדור שלהם יקצרו יבססו ויטפחו מעלה מעלה ,לקראת ייעודה הערכי והחזון של מדינת ישראל כמדינה מתנדבת . המועצה הלאומית להתנדבות תציין 75 שנים להקמתה ואות הנשיא למתנדב יציין 72 שנים בטקס מרשים בבית הנשיאה קארין אלהרר.

כשישראל תהיה בת 100 יתווספו לצערי, עוד אלפי שמות גיבורים החקוקים על האבן ל23,085 הנופלים. יום הזכרון יהיה שייך לכל חלקי העם, הרבה מחיצות יפלו החיבורים והאחווה בין החלקים השונים חרדים , דתיים, חילוניים ,יתאפיינו בהפריה הדדית טובה עם יותר חיבורים. תהיה הרבה יותר ציונות והרבה פחות ציניות,הרבה יותר תורה עם פירושים חדשים המשתלבים עם מציאות חדשה של עם שחזר לארצו והרבה יותר אמונה בה’ בדרך חופשית וליברלית.

כשישראל תהיה בת 100 יהיו בה הרבה פחות מעצרים והרבה יותר זכויות אדם, הסיוע המשפטי לנזקקים , יהיה לכל דורש (מתמלוגי הגז), הסניגוריה הציבורית תציין יובל של זכויות אדם וייצוג שנתי ברבע מליון הליכים ואף אחד (כמעט)לא יזכור מה היה פה לפניה, הל"ב במשפט יציינו 54 שנים של סיוע לנזקקים במימוש זכויותיהם ויציינו בטקס מרשים את הסיוע המליון שלהם, אחרי ש25,000 סטודנטים התנדבו בה במהלך השנים.

בשביל שכל הדברים האלו יקרו מחר, אנו צריכים לעמול היום, איש איש בחלקת אלהים שלו, על עיצוב דמותה של המדינה והחברה כשהדגלים יעלו מחצי התורן לראשו ,נזכור את הנופלים ונביט קדימה בתקווה וגאווה,אל החלק של כל אחת ואחד מאיתנו בחידוש דמותה של מדינת ישראל המתחדשת.

 

עו"ד יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

 

עבור לתוכן העמוד