דברים ליום הזכרון וליום העצמאות התשע"ה
הגדל

דברים ליום הזכרון וליום העצמאות התשע"ה

מספר הנופלים במערכות  ישראל  עומד השנה על 23,320 המספר הזה עצום מכדי שנוכל להשיגו. יש לו פנים ושמות ועשרות אלפי מעגלים מקיפים: חברים , חברות ,נשים, הורים, ילדים אוהבים. לכן אתמקד בדברים כאן בסיפורם של כמה נופלים בלבד ומתוכם נאיר  בזעיר אנפין, את דמותם של כל אותם יקרים שמסרו נפשם להגנתה ולבינינה של מדינת ישראל . ביום הזה נזכור את דמותו של שמואל עזר ז"ל שהיה ראש רשת הריגול של ישראל במצרים הוא הועמד לדין על פעולות חבלה וריגול לטובת ישראל והועלה לגרדום כשהיה בן 25  עם משה מרזוק (ראש תא הריגול בקהיר), אבי המנוח  שהיה חברו הטוב ביותר ,סיפר עליו שהייתה בו עדינות נפש מיוחדת ואצילות נפש טובה ועל שמו אני קרוי.

ביום הזה נזכור את דמותו של אייל עזורי ז"ל שנפל בקרב בחומת מגן להגנתה של מדינת ישראל שסבלה שורה של פיגועים עד אז בהם נהרגו כ1000 ישראלים ושיאה בפיגוע במלון פארק בנתניה בו נהרגו 30 איש ונפצעו 160 בני אדם, מבצע חומת מגן עצר את רצף הפיגועים הקשה הזה אייל מסר את חייו כדי שאחרים  בפשטות יוכלו לחיות.

ביום זה נזכור את שמואל גורן(מוקי) ז"ל חברי לתנועה ולקורס הקצינים אוהב חיים, שנון ופיקח שהגיע אלינו מקורס הטיס שנפל בעת שירותו  והוא בן 20 ואת ירון יוגב ז"ל  מקדרון  שהיה בעיני ארץ ישראל במיטבה התנדב לשנת שירות להדריך בני נוער בבת-ים לפני השירות ,מפקד צוות בסיירת צנחנים, ערכי, טוב לב מלא שמחת חיים והוא נהרג בהיתקלות עם מחבלים בלבנון כשעמד בראש חייליו.

אל הנופלים הללו הצטרפו השנה לדאבון הלב עוד נופלים  ביניהם 72 חללי צוק איתן  ומתוכם בחרתי לציין השנה את בניה שראל ז"ל מפקד סיירת גבעתי שנהרג זמן קצר לפני חתונתו לבחירת ליבו. השילוב בין הדתיות לחילוניות בין היהדות לישראליות , אהבת הארץ המופלאה שהייתה בו ואופיו המיוחד השאירו חותם בליבי הגם שלא הכרתיו, הוא היווה גשר בחייו ובמותו בין חלקי ישראל ושמעתי את אביו אומר כי הגשים את ייעודו ואין מעלה גדולה יותר ושבח גדול יותר לאדם.

כל אחד מהנופלים הוא  קורבן עצום.  סיפור של רעות ,אומץ ואהבה ,סיפור חיים מופלא שנגדע באחת.  הוא נגדע כדי להבטיח לנו את החיים. אנו נוהגים לומר כי במותם ציוו לנו את החיים . מבלי לפגוע בקדושת חייו של כל אדם באשר הוא, אין הכוונה  לסתם חיים, אדם שחייו עוברים כצל חולף, אלא חיים ייעודיים חיים עם משמעות ושליחות חיים שיש  בהם ערך וטעם חיים של התנדבות ונתינה וערבות הדדית .

מדינת ישראל צועדת אל שנתה ה67 עם הישגים רבים: בבריאות בחינוך  בתחבורה  במדע באקדמיה בכתיבה בלימודי קודש וחול  בטכנולוגיה ועוד . הצלחנו לפרוץ גבולות ולחתור ולהגיע  להישגים נפלאים ומופלאים תוך זמן קצר. אנו זוכים להגשים פה את חזון וחלום הדורות כולם אנו חופשיים ויוצרים בארצנו, דבר שלא זכינו לו אלפי שנים.

אולם לא די בקיום הפיסי, לא די בבנין הגשמי של ארץ ישראל. הגם שהוא חשוב מאין כמותו עלינו לבנות עליו עוד טפח, עוד מסד ,עוד קומה. קומה של ערבות הדדית, קומה של חסד ,קומה של תקווה,קומה של אמונה  ואחווה ורעות ואהבה בין אדם לחברו ובין אדם למקום. ההתנדבות בישראל הולכת ומתעצמת והאור הטוב המופץ ממנה הולך ומתגבר.

הנביא זכריה מתאר את ימינו אנו :" "כה אמר ה' צ-באות: עֹד ישבו זקנים וזקנות ברחבות ירושלָם, ואיש משענתו בידו מרֹב ימים. ורחֹבות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחֹבֹתֶיהָ" לכאורה נבואה של חיים פשוטים, בפועל , שגרת היום יום שלנו היא הגשמת חלום הדורות כולם  ויש לדבר משמעות אדירה ולתוך השגרה המבורכת הזו צריך ליצוק תוכן ערכי של חיים בעלי תוכן, חיים בעלי משמעות.

ביום העצמאות הזה נזכור את כל  אותם עשרות האלפים שמסרו נפשם על קדושת ובנין ישראל נזכור ונזכיר אותם ונשתדל ללכת  לאור חזונם מידותיהם ומעשיהם, נהיה טובים יותר ערכיים יותר חבריים יותר איש לאחיו. שדגלי הכחול לבן  עם סמל מגן הדוד יעלו ויונפו  מחצי התורן אל ראשו נזכור גם אנחנו את החובה והזכות שלנו להתרומם ולהתנשא אל על מכוחם ולזכרם.

יום זכרון משמעותי וחג עצמאות שמח לכל  ישראל

יורם(שמואל) סגי זקס

עבור לתוכן העמוד