דברים לראש השנה ויום הכיפורים תשע"ז

26/09/2016
דברים לראש השנה ויום הכיפורים תשע"ז (הגדל)

דברים לראש השנה ויום הכיפורים תשע"ז

האוויר של חודש אלול נושא בכנפיו רוח של התרחשות והתחדשות. הקיץ נמוג לאיטו ומתחלף באוויר הסתווי והנעים של חודש אלול. שנה חדשה בפתח.

ראש השנה הוא הזדמנות טובה לחשבון נפש , לבחון מה עשינו ומה עוד מוטל עלינו לעשות. בפרקי אבות נאמר כי:..." ימי שנותינו בהם 70 שנה ואם בגבורות 80 שנה".. הכוונה לכך כי ימינו קצובים וכי הדבר היחיד אשר אוזל מבלי שוב, הוא הזמן.

האדם צריך להיות נכון ,אם כן להתייחס לזמנו בחרדת קודש ולמלא אותו בייעודי חייו במטרות טובות אשר עם תכליתן הוא מזדהה ולאורם הוא מצעיד את מעשי ידיו ואורחות חייו. אחד האמצעים החשובים לבחינת מימד הזמן בחיינו, הוא מבט לאחור וסיכום.

הסיכום טוב שיהיה יומי, שבועי ואף שנתי . ראש השנה טומן בחובו אפשרות טובה לעריכת סיכום ביניים משמעותי שכזה .

פרשת כי תבוא,הנקראת שבועיים לפני ראש השנה , מדברת על המצווה הראשונה עם ההגעה לארץ ישראל, מצוות הבאת הביכורים, בסופה האדם צריך לסקור את תולדות עם ישראל מיום ירידת ישראל למצרים ועד לרגע ההגעה לארץ ישראל ותוך מתן מקום להכרת הטוב, לפרי שיכל לגדל באדמתו ולהביאו כאדם חופשי לבית המקדש. סקירת המסכת הזאת האישית והלאומית מסתיימת במילים:" ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך ה אלהיך".

הכוונה היא שאנו נאמץ מבט עמוק מקיף ורחב על חיינו, לא לקבל את הטוב בחיינו כמובן מאליו, להעריך אותו ולשמוח עליו ולהוסיף עליו כל העת ,לא רק לי אלא לסובבים אותי במעגל הקרוב ובמעגל הרחב יותר, למשפחתי לעירי לכלל ישראל ולעולם כולו להשפיע טוב ולהיות טובים יותר כל יום, כל שעה, לחפש את החסד,את התרומה לזולת,את הצדקה והנתינה , את הדיבור הטוב את ההשפעה הייחודית שלי במעגלי החיים, להתלהב ולראות את הדרך בה צעדתי עד הלום.

כל העת לחפש את הייעוד המיוחד שלי ולהשתמש במתנה המיוחדת שניתנה לי כדי להיות אדם טוב יותר, אדיב יותר, מועיל יותר , תורם יותר לחברה, תר אחר הצדק והחסד, אוהב אדם וה , שמח וטוב לב ולדעת שדברים יכולים להשתנות בחיים כהרף עין.

בחרתי בהקשר זה לשתף את סיפורו המרגש של הרב יחיאל וסרמן ממלחמת יום הכיפורים:

"ביום הכיפורים תשל"ד, הייתי תלמיד ב"ישיבת הכותל". התפללתי בישיבה יחד עם חברי, מורי ורבותי והאורחים הרבים, שהגיעו להתפלל בהיכל הישיבה ביום הקדוש. תפילת "ונתנה תוקף" הייתה אחד מרגעי השיא. מאות בחורי ישיבה, הרבנים והאורחים הרבים, התפללו בדבקות. המילים נאמרו על ידם בכוונה ובהתלהבות. חלקם געה בבכי, כשברקע הדהד קולו של שליח הציבור: "מי יחיה ומי ימות, מי בקצו ומי לא בקיצו מי באש ומי במים". אף אחד מהמתפללים לא העלה על דעתו, כי מילים אלו יקבלו משמעות מעשית כעבור מספר שעות.

בשעות הצהרים נשמעה האזעקה. השמועות רחשו. אחה"צ החלו ראשוני התלמידים לעזוב את הישיבה ליחידותיהם. במוצאי יוהכ"פ, מרבית בחורי הישיבה כבר היו בדרכם להצטרף לכוחות הנלחמים ואני בתוכם....ארבעים שנה חלפו ואני עדיין נושא על גופי את צלקות המלחמה. יצאתי מהקרבות פגוע בגופי, אך שלם בנפשי וברוחי. מראות המלחמה האיומה וזוועותיה חוזרים אלי שוב ושוב.  טנקים שרופים, כלי רכב מפויחים, הרוגים ופצועים זועקים לעזרה. מאז אותה מלחמה יש לתפילת "ונתנה תוקף" משמעות מיוחדת עבורי.  המילים  קבלו משמעות מעשית. חמישה מחברי לישיבה, אשר עמדו לידי באותה תפילה ביום הכיפורים תשל"ד, נפלו בקרב הרב שמואל  אורלן וישעיהו הולץ הי"ד נהרגו  בטנק הבוער מפגיעה ישירה של טיל. אלי ליברמן ויעקב פרידמן הי"ד נספו כשהטנק בו נסעו נפל למים בעת חציית התעלה. סגן אלי פייג (שגיא) הי"ד נהרג במדבר סיני .המתפלל עומד חסר אונים מול בורא עולם הכול יכול. הוא חש את זמניותו אל מול הנצחיות."

 

אל מול הארעיות ההתמודדויות האתגרים וההפתעות אשר החיים מזמנים לנו, היכולת להיות שלמים עם דרכנו ומעשינו נותנת לאדם שלווה ושלמות, תמיד יש עוד מה לעשות לתקן ולשפר תמיד אפשר להוסיף ולעמול, אך הליכה המתמדת בדרך התואמת את העקרונות והערכים שלנו, הבטה לאחור בשמחה ולפנים בתקווה ובהתלהבות, כל אלו בשילוב התנדבות תרומה ונתינה לזולת , הם אלו היוצקים חיוניות אור וטוב אל חיינו .

 

דוד בן גוריון אומר כי : " כל אחד מאיתנו נדרש ליוזמה חלוצית ולהתנדבות מתמדת על מנת שנהיה ראויים לשעה הגדולה בתולדות עמנו" ואלברט פוקו אומר כי : " מה שעשינו למען עצמנו מת עמנו ומה שעשינו למען אחרים ולמען העולם חי לנצח"..

צו החיים תן וקח. כך נברא העולם; שכל אדם יהיה משפיע ומקבל- רבי יצחק מזידיטשוב

נביט אל השנה שחלפה וניצוק ממנה תקווה והתחדשות לשנה הבאה להיות טובים יותר ותורמים יותר מחוברים יותר לכלל ישראל ולעולם כולו בהתנדבות ונתינה.

שנה טובה שנת עשייה ברוכה.

 

יורם סגי זקס עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. בלהה ניצן (2/10/2016 07:13:49)
עבור לתוכן העמוד