ברכה לחג סוכות תשע"ח

3/10/2017
ברכה לחג סוכות תשע"ח (הגדל)

ברכה לחג סוכות תשע"ח

חג הסוכות הממשמש ובא, נחוג לאחר ראש השנה ויום הכיפורים. בעוד ראש השנה הוא יום הדין ויום הכיפורים יום הסליחה ההיטהרות והמחילה,  חג הסוכות  מעביר אותנו אל זמן אחר, מלא בטוב  , "זמן שימחתינו".

כשם שיש זמן ליראה ולחשבון נפש , כך יש מועד בו האדם צריך לכוון את מרצו ופנימיותו לשמחה העולה ויוצאת מעומק הלב.

מה בין שמחה להתנדבות?

 בספר דברי הימים, מתוארות ההכנות לבניין המקדש אשר מכין דוד המלך לבנו שלמה אשר יבנה  אחריו ונאמר שם: " וישמחו העם על התנדבם כי בלב שלם התנדבו לה וגם דוד המלך שמח שמחה גדולה " ובהמשך: "אני ביושר לבבי התנדבתי ראיתי עם לבבי להתנדב לך" שההתנדבות והנתינה והחסד והשמחה הם שני חלקים של אותה מטבע.

הערבות ההדדית, מסמלת  ומגבירה את האחדות כשאנו פועלים כאיש אחד בלב אחד כ"קהילה מתנדבת" (היוצאת לדרך בימים אלו בקריאה לכל 256 הרשויות במדינת ישראל לקחת חלק במפעל המבורך  בסימן 70 שנה לישראל) עם ערבות הדדית ועזרה לזולת, יש ברכה במעשינו וכל חלקי החברה מרגישים שייכים ומקושרים, פועלים כאיש אחד בלב אחד, ברבגוניות עם קולות וצבעים שונים המעשירים את ההוויה,  אולם מאוחדים באהבת ישראל בהתנדבות ובנתינה לכלל ישראל ולמדינת ישראל.

הסוכה  וחלקיה מקבילה לחלקים השונים בעם ישראל:

דפנות הסוכה  המקיפות את הסוכה - מקבילות לאנשי המשפט הכלכלה והחברה הבונים חברה וכלכלה חזקה וצודקת ומניעים את גלגלי החברה והכלכלה , כשם שללא דפנות הסוכה לא ניתן לבנות סוכה, כך בלעדי אנשים אלו לא ניתן לכונן חברה ומדינה.

קישוטי הסוכה שמוסיפים לה חן ויופי מקבילים למי שתורם באמנות בספרות במחול במוסיקה ובתרבות.  אמנם ניתן להקים סוכה גם ללא  קישוטים, אולם זו תהיה דלה ושוממה כך גם  חברה בלי אלו תהיה חסרה את הטוב והיופי, את שאר הרוח והחן שנוסכים בה כל אלו.

סכך הסוכה המגן  ומסוכך על יושביה מאור השמש והסוכה הכשרה  חייבת להיות כזו ש"צילה מרובה מחמתה" ,מקבילה לחיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון   חברינו מכרינו ילדינו ובני משפחתנו שעושים לילות כימים כדי לשמור עלינו ופורשים חסותם על כל אחד ואחת מאיתנו בהקרבה ובנתינה מתמדת לכלל אזרחי ישראל כדי שנוכל לחיות חיים טובים ובטוחים בארץ הזו.

מוטות הסוכה ועמודיה  עליהם עומדת הסוכה הם בבחינת "עולם חסד יבנה" וכן :" אהבת עולם אהבתיך על כן משכתיך חסד" שאומר הנביא ירמיהו על כנסת ישראל ומקבילים למי שתורמים לכלל ישראל באהבה ובהתמדה ,  למתנדבים הפועלים כל העת למען הזולת, לכל מי שפועל באהבה ליצור פה חברה טובה ערכית וצודקת יותר חברה שבה הנתינה והערבות ההדדית הם לחם חוקה וכן מי שלימודם ואהבת החכמה והדעת שלהם מובילה לכלל מעשה שכן גדול לימוד המוביל לכלל מעשה.

בחג הסוכות שנשב כל אחד בסוכתו הפרטית בביתו עם בני משפחתו אוהביו ומכריו נשמח במשפחותינו ובאוהבנו אך נזכור את כלל ישראל ונשים את ליבנו , כולנו נהיה אחודה אחת , נפעל בערבות ההדדית התנדבות וחסד שתהא השעה הזו שעת רחמים ועת רצון מפניך.

 

ברוכים תהיו

 

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד