יום ההתנדבות הבינלאומי וקהילה מתנדבת תשע"ח

4/12/2017
יום ההתנדבות הבינלאומי וקהילה מתנדבת תשע"ח (הגדל)

יום ההתנדבות הבינלאומי וקהילה מתנדבת תשע"ח

 

 יום ההתנדבות החל מידי שנה ב5 בדצמבר , חל השנה בי"ז בכסליו תשע"ח ,  צוין ע"י ארגון האומות המאוחדות  החל מ 1985 כאשר המטרות המוצהרות של יום זה הן: הוקרת הקהילה הבינלאומית לתרומת המתנדבים באשר הם, העלאת המודעות הציבורית לתרומתם ולהשפעתם של המתנדבים על החברה והקהילה, מתן הזדמנות למתנדבים, קהילות וארגונים לקדם ולהציג את תרומתם לפיתוח החברה ברמה מוניציפלית, ארצית ובינלאומית.

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל , בחרה לציין יום חשוב זה בכינון הוועדה הבוחרת של "אות קהילה מתנדבת וקהילה מתנדבת נוער וצעירים". וועדה המורכבת מנציגי השותפים, בראש ובראשונה משרד החינוך, וכן כנסת ישראל ,השלטון המקומי ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים. הוועדה תתכנס בראשות השופטת דליה דורנר שופטת ביהמ"ש העליון בדימוס.

אות קהילה מתנדבת , הינו אות הקשור בטבורו ליום ההתנדבות הבינ"ל. באות זה אנו מעודדים את הקהילתיות והאחווה בין חברי הרשות המקומית ובין חברי הקהילה לבין עצמם, את המעורבות של התושבים במעשי ההתנדבות ברשות ואת התרומה שלהם לזולת, את האחריות החברתית ואת הסיוע  המתמיד לשכבות המוחלשות, את הגיוון בפעילויות ההתנדבות ואת העשייה החברתית המקומית.  הוועדה אף בוחנת את שיעור השיפור בקהילתיות ובהתנדבות ברשות מאז החל האות בשנת תשע"א וכן חשוב לציין מה המעורבות והתרומה של ראש הרשות וכן מנהל/ת ההתנדבות ברשות ,מנהל/ת הרווחה, מנהל/ת אגף החינוך  ובעלי תפקידים נוספים ותרומתם להעצמת ההתנדבות והקהילתיות ברשות.

סקר של קמיל פוקס הראה עלייה בשיעורי ההתנדבות בישראל לכדי 28% מהתושבים במדינה הנוטלים חלק במעשי ההתנדבות.  37 רשויות !  הגישו מועמדות לקהילה מתנדבת השנה ובמהלך  שבע השנים מאז החלת האות למעלה מ100 רשויות נטלו בו חלק , דהיינו  מספר עצום של רשויות בישראל הרואות בהתנדבות ובנתינה, באחריות החברתית ובסיוע לאזרחים המוחלשים בחברה ייעוד ומטרה  ומגשימים חזונם זה במעשים טובים יום יום ושעה שעה.

ביום מעשים טובים האחרון  שיזמה עמותת "רוח טובה "התנדבו למעלה מ1.3 מיליון אזרחים. סקר הלשכה המרכזית  לסטטיסטיקה  מורה כי למעלה ממיליון אזרחים מתנדבים מידי שנה 42% באופן פרטי ו45% באמצעות ארגונים ועמותות ו13% גם באופן פרטי וגם באמצעות ארגונים ועמותות.

 מבין המתנדבים הרוב המכריע מתנדב בקביעות וכדרך חיים:  40% מתנדבים מעל 10 שעות בשבוע ו39% עד 9 שעות בשבוע כאשר 14% אינם מתנדבים בשעות קבועות ו7% מהמתנדבים בלבד מתנדבים באופן חד פעמי.

 המתנדבים מרוצים מחייהם ההתנדבות נוסכת חן וטוב על עושיה  ועל כך נאמר בפרשת תרומה :"איש כנדבת ליבו יקחו את תרומתי " שכגודל הנתינה של האדם כך אף גודל הקבלה שלו.  94% מהמתנדבים מרוצים מחייהם ו51% מתוכם מרוצים מאד מחייהם(לעומת 32% בלבד מאלו שאינם מתנדבים) 60% שרויים באופטימיות ומעריכים שחייהם יהיו טובים יותר ו82% מתוכם חשים בדידות  רק לעיתים נדירות  בהיותם מוקפים בעשייה טובה ובתרומה לחברה ולקהילה.

ארגון הבריאות האמריקאי התייחס לנושא וחקר אלפי אנשים שעסקו בפעילות התנדבותית במשך שנה ויותר, במטרה לבדוק את ההשפעה שיש להתנדבות על משתני בריאות שונים. גם ממצאי מחקר זה העצימו את חשיבותה של ההתנדבות לבריאות המתנדב, שבאה לביטוי בהפחתה ניכרת בתחושות של חרדה ומועקה נפשית, עלייה ניכרת בדימוי העצמי ושיפור בתחושת הכללית של סיפוק מהחיים.

 

מחקר נוסף שפורסם מצא שהתנדבות מתמשכת לא רק שמשפרת בריאות, אלא גם מאריכה את חיי המתנדב ומספקת תחושה עמוקה של סיפוק מהעשייה למען החברה.

 

 

-Harvard Women's Health Watch תחת הכותרת "ההתנדבות טובה לנפש ולגוף", במאמר שהופיע  ריכזה סטפני ווטסון, עורכת כתב העת היוצא לאור בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, חלק מהמחקרים האחרונים המציינים את סגולותיה של ההתנדבות כפעילות המועילה לרווחתו הנפשית והרפואית של המתנדב.

 

  Psychology and Aging מחקר שפורסם ב

 מצא כי אנשים שמתנדבים על בסיס מתמשך זוכים לבריאות טובה יותר מאלה שאינם מתנדבים, וסובלים פחות ממחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת וכדומה. באותו מחקר נמצא גם כי עבודה התנדבותית מפחיתה סטרס ותסמיני דיכאון ומשפיעה לטובה על התחושה הגופנית הכללית, כמו גם על הרווחה הנפשית של המתנדב.

 

בסופו של יום ההתנדבות, לבד ממעלותיה הרבים שצוינו לעיל,  מחזקת את הקשר בין  בני האדם, היא הופכת את העולם למקום טוב יותר לחיות בו ,היא מחזקת את הזולתיות, התרומה והנתינה בחברה והיא נותנת למתנדב עצמו לא פחות מאשר למושא התנדבותו.

 

בסופו של יום ההתנדבות נובעת ומתחברת לשורשים העמוקים ביותר בחיינו  בבחינת דברי הנביא ישעיהו :"איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק" ודבריו על ישראל:"  קומי עורי כי בא אורך וכבוד ה’ עליך זרח"

 

בפרשת השבוע פרשת וישלח מופיע סיפור מאבקו של יעקב בסיומו נאמר :" לא יקרא עוד שמך יעקב כי אם ישראל כי שרית עם אנשים ועם אלהים ותוכל" , שמו של יעקב בגדלות הוא ישראל : שרוי עם אל, ישר עם אל. המידות התרומיות הללו עומדות לנו כאשר אנו מצויים במלוא כוחנו כאשר אנו שרויים בעשייה ובנתינה לטובת הזולת! או אז, אנו בגדלות ,או אז כולנו ישראל!

 

 יום התנדבות שמח ופורה לכל ישראל!

 

 

 

יורם סגי זקס עו"ד

 יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד