דברים לפורים תשע"ח

25/02/2018
דברים לפורים תשע"ח (הגדל)

דברים לפורים תשעח

משנכנס אדר מרבין בשמחה  ואכן ,השמחה וההתנדבות כרוכים זה בזה בטבורם. דוד המלך עמד על כך עוד בבניית בית המקדש בספר דברי הימים :

 " וישמחו העם על התנדבם כי בלב שלם התנדבו לה’ ... וגם דוד המלך שמח שמחה גדולה" שההתנדבות והנתינה, ההענקה והתרומה מרבים את השמחה בליבו של האדם.

מדוע הנתינה דווקא מעצימה את השמחה בליבו של האדם? פתגם ידוע ונכון הוא כי: " החברות מכפילה את השמחה ומחלקת את העצבות" ,  קשה  יותר לשמוח לבד, ההתחלקות עם אדם אחר בטוב שיש לך מגבירה את השמחה, הקהילתיות  עוזרת לשאת את  משא הקשיים ומגבירה את השמחה כאשר כולם מצויים כאיש אחד בלב אחד, המחלוקת לעומתה יוצרת פירוד וריחוק ומגבירה את העצב, היפוך השמחה.

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל יזמה  את מפעל "קהילה מתנדבת" אשר מטרתו הגברת האחדות והקהילתיות ההתנדבות והטוב ברשויות ישראל וזאת בשיתוף משרד החינוך, השלטון המקומי ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים.

השנה זכו בקטגוריית קהילה מתנדבת: נס ציונה, רעננה, חיפה ומגדל העמק.

בקטגורית קהילה מתנדבת נוער וצעירים:" שוהם, קריית מוצקין, וחולון.

 אנו מברכים אותם על זכייתם , שבע רשויות כל אחת כנגד עשור למדינת ישראל.

הרשויות הללו הן מופת לעשיית טוב ולעידוד ההתנדבות והנתינה לזולת  לתמיכה בחלשים ולעשיית צדקה וחסד. התמונה שנפרשה לפנינו מרשויות ישראל, היא תמונה נהדרת של עשייה מתמדת לטובת החברה ופעילות בלתי פוסקת של תושבים בתוך הרשויות  ולמען האחר.

 העשייה הזו מגבירה את השמחה והאור של ישראל הולך ומתחזק הולך  ומתגבר. האירוע יתקיים ברעננה  בהיכל התרבות ט באייר תשע"ח 24/4/18  בסימן שמחה ותרומה לקהילה ו70 שנים לעצמאות ישראל.

 

בפורים מצווה לשמוח והסיבה לכך נעוצה במגילת אסתר: "כַּיָּמִים, אֲשֶׁר-נָחוּ בָהֶם הַיְּהוּדִים מֵאֹיְבֵיהֶם, וְהַחֹדֶשׁ אֲשֶׁר נֶהְפַּךְ לָהֶם מִיָּגוֹן לְשִׂמְחָה, וּמֵאֵבֶל לְיוֹם טוֹב; לַעֲשׂוֹת אוֹתָם, יְמֵי מִשְׁתֶּה וְשִׂמְחָה, וּמִשְׁלֹחַ מָנוֹת אִישׁ לְרֵעֵהוּ, וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיֹונִים." (אסתר ט', כ"ב).

בחג פורים אנו שמחים וחוגגים בשמחה, ופעילויות המתרכזות  עם החברים והמשפחה עם הקהילה הנרחבת יותר ובמתן מתנות לאביונים ומשלוח מנות איש לרעהו.

בפורים נוהגים להתחפש, התחפושת מסתירה את האדם האמיתי הניצב מאחוריה,  יש לעיתים  מי שנוהג להתחפש לא רק בפורים.  בפרשת השבוע  "תצווה"  מתוארים 12 אבנים טובות המשובצים על חושן המשפט אותו נושא הכהן הגדול על לוח ליבו לפני ה’, כל אבן טובה המבהיקה ומנצנצת למרחקים מייצגת את אחד משבטי ישראל  : "והאבנים תהיינה על שמות בני ישראל".

 כל אחד מאיתנו, מבהיק ומנצנץ  כאבן טובה , "לכל אדם ואדם יש ייעוד ושליחות ייחודית בעולם, לכל אדם יש משימה מוחשית התובעת מילוי", אומר ויקטור פרנקל, גם אם האדם מחופש בפורים  ולא רק בפורים ,גם אם שכבות עוטות ומסתירות את "האני האמיתי" שלו הרי נדע ונזכור, מתחת לאותן שכבות והסתרות נמצאת אבן טובה ומיוחדת  ייחודית ומיוחדת המשקפת את אורו המיוחד של האדם ומאירה ואורה מבליח למרחקים.

 פורים שמח לכל ישראל!

ברוכים תהיו,

 

יורם סגי זקס עו"ד

 יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד