יום ירושלים תשע"ח

13/05/2018
יום ירושלים תשע"ח

יום ירושלים תשע"ח

51 שנים חלפו מאז חזרה ירושלים בשלמותה לעם ישראל  וחוברה לה יחדיו ו70 שנה  משחרור חלקה הראשון  ע"י לוחמי תש"ח.

 הנביא זכריה מציין:

 " שבתי לציון  וחזרתי לירושלים ונקראה ירושלים עיר האמת והר ה’ הר הקודש.... כה אמר ה’ צבאות עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים ואיש משענתו בידו מרוב ימים ורחובות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחובותיה. כי יפלא בעיני שארית העם בימים ההם גם בעיני יפלא נאום ה’ צבאות"....

כאשר אני פוסע ברחובות ירושלים ומביט בהשתאות בילדים ובילדות המשחקים ברחובותיה ובזקנים הנושאים על גבם מטען רב שנים של זיכרונות וחוויות , אני נזכר בנבואתו של זכריה, אשר ניתנה לפני אלפי שנים ומביט בשמחה רבה בהתגשמותה ורואה לנגד עיני כיצד היא קורמת עור וגידים .

 איחודה של ירושלים ושחרור הכותל,  מהרגעים המשמעותיים בתולדותינו ,שודר ברדיו בתשכ"ז וכך בא הוא לידי ביטוי בשידורו  המרגש של רפאל אמיר: "השעה עשר ועשרים השבעה ביוני ביחד עם סגן הרמטכ"ל בג’יפ ואלוף הפיקוד אנו עוברים את שער האריות....(ברקע קריאות כיפק הי יריות ותקיעות שופר)

מוטה גור: אני חושב שקשה להביע במילים את ההרגשה שלנו... אנחנו צרודים עכשיו מצעקות ההתלהבות וההתרגשות שנכנסנו פנימה בראש כל השיירה החפ"ק שלנו על זחל פרץ את השער....עלינו ראשונים ובהתלהבות עצומה, ישר הנה אל הרחבה. מושלה סגני רץ מיד עם כמה חברה והניפו את הדגל על הכותל המערבי ועכשיו כל העיר העתיקה בידינו ואנחנו מאד מאד מאושרים"

רפאל אמיר: אני יורד ברגע זה במדרגות אל הכותל. אינני אדם דתי , מעולם לא הייתי , אבל זהו הכותל, ואני נוגע באבני הכותל המערבי." (הרב גורן מברך שהחיינו וכן מנחם ציון ובונה ירושלים התקווה פורצת באופן ספונטני).

ירושלים היא עיר מיוחדת במינה ובה שזור חדש עם ישן, מורשת  עתיקת יומין בת אלפי שנים, מיום שקבע  בה דוד המלך את בירתו, ועוד קודם לכן בהר המוריה , הר הבית מקום בו אברהם ויצחק התמזגו  לאחד בעקידה ,מקום בו חלם יעקב על סולם מוצב ארצה וראשו נוגע בשמיים, בית המקדש הראשון והשני  וכן פנים  צעירות ושוחקות של מדינת ישראל המתחדשת, הטכנולוגית ,היזמית , פורצת הדרך ,מלאת החסד והמתנדבת.

ירושלים מחולקת לכ40  מנהליים קהילתיים ובכל אחד מהם פורחת ההתנדבות והעבודה החברתית- קהילתית . בירושלים עשרות ארגוני מתנדבים  כמו: ג’וינט ישראל ,ערן, לב אחד, עמך , עזר מציון, יד שרה, ידיד לחינוך ועוד. העיר ירושלים מונה כ900,000 איש מתוכם כ40,000 מתנדבים הפעילים בעיר .  היחידה העירונית להתנדבות מפעילה התנדבות בשעת חירום, סיירת הורים,  התנדבות למען ניצולי שואה, "התנדבות בגיל", נאמני שכונה וכרטיס הטבות מיוחד המחולק לאלפי המתנדבים העירוניים בירושלים.  העיר ירושלים זכתה באות "קהילה מתנדבת" על פעילותה ההתנדבותית העניפה ועל הרוח המיוחדת שהיא מביאה בכנפיה שהיא בבחינת "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" שהמקדש האמיתי והחשוב מכל ,מצוי במעשי החסד של כל אחד ואחת מאיתנו ובלב הטוב שלו. עיריית ירושלים אף זכתה בפרס  יזמות עירונית על תוכניתה לחילוץ מעוני.

ע"פ המדרש השם ירושלים הוא צירוף השם בו קרא לה אברהם "הר השם יראה " עם השם שלם בו שם בן נח קרא לה . השם ירושלם מופיע 386 פעמים בתנ"ך ורק בארבעה מקומות  מופיע שמה המלא.

 לעיר 70 שמות עבריים וביניהם: שלום(ע"ש ייעודה העתידי), יראה, יבוס ציון חפציבה, משוש תבל יפה נוף ועיר דוד.

מי ייתן ויתקיים בנו דברי הנביא ישעיהו:" למען ציון לא אבוש ולמען ירושלים לא אחשה עד יצא כנגה צדקה וישועתה כלפיד יבער וראו גויים צדקך וכל מלכים תפארתך וקורא לך שם חדש אשר ה’ יקבנו.... והיית עטרת תפארת ביד ה’ וצניף מלוכה בכף אלוהיך, לא יקרא לך עוד עזובה ולארצך לא יקרא עוד שממה וכמשוש חתן על הכלה ישיש עליך אלוהיך. על חומותייך עיר דוד הפקדתי שומרים..."  כל אותם העושים מעשי חסד והתנדבות הם בוניה ושומריה של העיר. ברוכים תהיו אוהבי החסד אחי המתנדבים. יום ירושלים שמח לכל בית ישראל!

יורם סגי זקס עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד