ברכה לחג השבועות תשע"ח

17/05/2018
ברכה לחג השבועות תשע"ח (הגדל)

ברכה לחג השבועות תשע"ח

"ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך ה’´אלוהיך"-   "ושמחת בחגיך והיית אך שמח". מהי אותה שמחה עליה מדברת התורה? כיצד מגיעים לאותה שמחה? לאותה שלמות פנימית וחיצונית. כיצד ניתן לשמוח בעולם מורכב שיש בו גם קשיים ומהמורות, סבל , אתגרים ובעיות רבות ?

השמחה הזו היא ראיית הטוב והכרת הטוב- לא לקבל דברים כמובן מאליו , להכיר תודה לשמוח בהם ולהביט במציאות בעין טובה עין שדנה אותה לכף זכות, עין שדנה לכף זכות גם את עצמך וגם את הזולת חבריך אוהביך ומכריך, את הקהילה שלך, את המדינה שלך וגם את מנהיגיה.

ההסתכלות הזו אינה העמדת פנים אלא היא דרך חיים. כיצד הייתי רוצה שיביטו בי ובמעשי. באותו האופן הבט בזולת ובמעשיו. האם הייתי רוצה שישפטו אותי ואת מעשי לכף זכות? אם כן במידה שאדם מודד מודדים לו, דון את מעשיו של רעך גם כן לכף הזכות.  התפיסה הזו מסבה לנו יותר אושר ופחות שיפוטיות וזאת מבלי לאבד את חוש הצדק שלנו, אך תוך שמירה על תום ליבנו כדברי הרש"ר הירש:" אהבת אין סוף מקשרת ומחברת את הנבראים כולם ואין אדם מקבל לעצמו בלבד , כולם פועלים יחד. כל אחד פועל בתוך הכלל ולמען הכלל ,כל אחד מקבל ונותן משפיע ומושפע לשם מילוי ייעודו".

אנו מסיימים שבעה שבועות של ספירת העומר ,  היום ה49 הוא יום שע"פ המסורת היהודית הוא יום מלכות דמלכות. הפסגה הזו היא פסגת "הלב הטוב" "שלא ניתנו המצוות אלא כדי לצרוף בהן את הבריות" ומניין לב טוב  בגימטריה עולה כדי 49 כמניין הימים של ספירת העומר. עלינו לטפס במדרגות המידות ולחתור להגיע בסופו של יום אל הלב הטוב אל ואהבת לרעך כמוך, אל הנתינה, אל ההתנדבות ,אל החסד והצדקה ,אל האהבה.

ימי הספירה שבין פסח לשבועות קיבלו משמעות מיוחדת בימינו אנו, משמעות שלא הייתה בהן  עד הקמת מדינת ישראל.  שילוב המורשת היהודית בת 4000 השנים עם מדינת ישראל המתחדשת. בין פסח לשבועות, החגים היהודיים שנחגגים אלפי שנים, מזדקף ועולה מחזור חגים ישראלי חדש: יום הזיכרון לשואה ולגבורה ,יום הזיכרון לחללי צה"ל ,יום העצמאות ה70 אותו חגגנו, ל"ג בעומר בו נמסרו סודות התורה כולם באור גדול ,יום ירושלים בו שבנו אל פנימיות ליבנו באיחודה ושחרורה ופסגת הפסגות  מלכות דמלכות , פסגת הלב הטוב, יום מתן תורה בגמר מניין שבעת השבועות יום שצריך לחבר אותנו אל הטוב שבנו ולחבר אותנו אל העולם באהבה ונתינה שבסופו של דבר גדול המעשה.

מי ייתן ונתחבר כולנו אל הלב הטוב שלנו  ואל הלב הטוב של רענו נחשוב טוב, נראה טוב , נדבר טוב, נפעל ונעשה טוב. ניצור פה מציאות טובה יותר. כולנו כאיש אחד בלב אחד .

או אז יתקיימו בנו דברי הנביא ישעיהו:" קומי אורי כי בא אורך וכבוד ה’ עליך זרח. כי הנה חושך יכסה ארץ וערפל לאומים ועלייך יזרח ה’ וכבודו עליך יראה . והלכו גויים לאורך ומלכים לנגה זרחך. שאי סביב ענייך וראי כולם נקבצו באו לך. בנייך מרחוק יבואו ובנותייך על צד תאמנה" .

וכן במקום אחר:" ברגע קטן עזבתיך וברחמים גדולים אקבצך... בשצף קצף הסתרתי פני רגע ממך ובחסד עולם ריחמתיך אמר גואלך ה’ "

 

חג שבועות שמח,

ברוכים תהיו

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד