דברים לט’ באב תשע"ח

22/07/2018
דברים לט’ באב תשע"ח (הגדל)

דברים לט’ באב תשע"ח

"אין עוד דור בתולדותינו שנע בין שני קטבים כה עזים, כה הפוכים, איימי השואה מזה וחידוש עצמאותנו מזה . ונדרשו לו לדורנו כל תעצומות הנפש כדי  לרפא את פצעיו ,להאמין בעצמו ולהקים את מדינתו. הישגיה הגדולים של מדינת ישראל לא החלו עם הקמתה קדמו לה דורות של חולמים ולוחמים".(יצחק נבון נאום ההכתרה לנשיא תשל"ח )

 

הכל מתחיל מחלום. חלום של אדם יחיד ובודד. אט אט  כבמטה קסם מצטרפים אליו עוד חולמים. והחלום שנראה ערטילאי רחוק ובלתי מושג לובש לפתע קווים ממשיים. קורם עור וגידים מגלה צורה וממשות ומתהווה אט אט בכח הרצון ובכח החזון והמעשה והחיבור שביניהם.

מדינת ישראל קמה מתוך חלום של מיליוני חולמים שחלמו יום אחד לחזור לירושלים לחזור לארץ ישראל לחדש ימינו כקדם.  1978 שנים חלמנו על קיבוץ הגלויות חלמנו על  הגשמת חזון יחזקאל:" ולקחתי אתכם מן הגויים  וקיבצתי אתכם מכל הארצות  והבאתי אתכם אל אדמתכם ....ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם... והושבתי את הערים ונבנו החרבות : והארץ הנשמה תעבד תחת אשר הייתה שממה לעיני כל עובר ואמרו הארץ הלזו הנשמה כגן עדן הייתה והערים החרבות והנהרסות בצורות ישבו... כה אמר אדני  ה’ , ארבה אתכם כצאן אדם כצאן קדושים כצאן ירושלים במועדיה תהיינה הערים החרבות מלאות צאן אדם וידעו כי אני ה’ . שאלתו של יחזקאל "התחיינה העצמות

האלו ? "נענתה. העצמות האלו בית ישראל, הפכו אכן לחיל גדול מאד. הערים שוקקות ותוססות בניין וברכה בכל מקום.

70 השנים של בניין ישראל חשובות מאד אולם הן מקטע קצר מאד בהיסטוריה של אלפי שנים בהם סבלנו רדיפות וגלות ממושכת וקשה מאד, רבת חללים ואסונות. האם נדע לשמור על ייחודינו כחברה וכעם? האם נדע לשמור את המתנה הגדולה שהוענקה לנו , מדינת ישראל להכיר בחשיבותה ובמרכזיותה לעם היהודי כולו, האם נדע לשמור על זכותו של כל אדם במדינתו באשר הוא אדם למשפט צדק ללא הבדל דת צבע ומין, האם נדע להושיט יד חומלת לדל ולחלש, האם נדע להתנדב ולהוסיף מעגלי טוב וחסד ונבנה יחד קומות של אור וטוב במדינתנו מדינת ישראל המתחדשת?

התשובות לשאלות אלו יגדירו את  מהותינו ועתידנו.

 כמה דברים אירעו בט’ באב  הן חורבן הבית , בית המקדש הראשון והשני, נחרשה בית"ר(מדובר על מאות אלפי חללים) וכן נגזרה הגזירה הראשונה שלא יכנס דור המדבר לארץ ישראל. אם כן היום הזה מסמל פירוד שהיה (זמנית) בין ארץ ישראל לעם ישראל. פירוד ששלח אותנו לגלות ממושכת בגלל שנאת חינם , בגלל ראיית הרע  בזולת ובשל היכולת לראות את השלילי בכל דבר.

 האם התנתקנו ממנטליות זו?  מהיכולת לראות טוב ולדון את המציאות לכף זכות? היכולת לראות את הטוב הינה חיונית בבניין של מדינה חברה וארץ. לא מתוך עיוורון , לא מתוך עצימת עיניים , אלא  כעם התאב חיים כחברה המקדשת חיים ובניין.  בלי אופטימיות לימדני הנשיא שמעון פרס ז"ל , לא ניתן ללמוד דבר ולקדם שום חלום. כדי לחלום צריך להציב מטרות גבוהות ומי שמגביה עוף הוא החולם למרחוק ומי שמרחיק ראות הוא החוזה למרחקים, כדברי דוד בן גוריון: " באין חזון יפרע עם ודווקא מפני גודל החזון ועומסו הרב עלינו להאציל מגודל החזון על כל המעשה שאנו עושים רק עם מצפן החזון בידינו נוכל להתגבר על הגלים הסוערים של תקופתינו המסוכסכת".

המפתח לעתיד שלנו  ליכולת שלנו להפוך לחברת מופת , טמון בחזון בראיית הטוב  בזולת ובעשיית הטוב בהתנדבות באמונה ובחסד. לדון כל אדם לכף זכות להימנע מדיבור רע מביקורת קטלנית שאינה לשם בניין לראות ולבנות את החלקים הטובים בחיינו  לראות את התום במעשי הזולת ,להוסיף ולהתנדב באהבת חינם שהרי התנדבות הינה ההיפך משנאת חינם  היא היא אהבת חינם.

כאשר נעשה את כל אלו נבנה קומות של אור וטוב במדינת ישראל המתחדשת ונבנה את בתינו  על יסודות איתנים באהבה לדורי דורות.

 

 

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד