ברכה לראש השנה תשע"ט

7/09/2018
ברכה לראש השנה תשע"ט (הגדל)

ברכה לראש השנה תשעט

שנה חדשה בפתח  התחלה חדשה , התחדשות ותקווה מנשבים  בחלל האוויר. מה יהיה עימי שואל כל אחד את עצמו, האם אצליח להגשים את משאלות ליבי, למצוא עבודה מלהיבה, להתחבר עם הנשמה התאומה שלי, להצליח במעשי ידי, לנסוע לטיול עליו חלמתי, לבנות את חיי מחדש, להגיע אל היעד אליו חתרתי כל ימי, להשלים עם אהוביי, לבלות זמן איכות עם משפחתי, לעשות משפט וצדקה, להתנדב , להשפיע ,לעשות חסד?

במישור הארצי, שאצלנו כל אחד קשור בטבורו לכלל ישראל ומרגיש את הצלחתה  עם הצלחתו,  האם נצליח לאחות את הקרעים ביננו ולבנות גשרים של אהבה ואחווה חרף הדיעות השונות, האם נצליח לבנות גשרים  של הבנה כי הדיעות השונות בתוכינו הן ברכה ולא קללה והגיוון המחשבתי ודרכי החיים השונות מעשירות אותנו ומאתגרות אותנו  במרבית המקרים ולא מאיימות עלינו, האם נדע לכבד זה את זו ולראות את הטוב שבכל אחד? האם נשמור על דיבור נקי ולא מתלהם זה עם זו ובמרשתת והאם נמצא את המקום בו אנו אוהבים את המדינה והחברה  כי אין לנו ארץ אחרת חרף שניים או שלשה דברים שיש עוד לתקן?

 הדבר הזה בידינו ממש : "ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך ה’ אלוהיך" בשביל לשמוח בטוב צריך לראות אותו, להביט במציאות על מורכבותה ולראות את הטוב שבה לא מתוך התעלמות מעוול, לא מתוך עצימת עיניים ,אלא מתוך החלטה מושכלת להתמקד בטוב ולבער את הרע לעשות צדק ולהילחם בעוול, לחלום ולבנות וליצור מתוך אמונה בכוחה של החברה הישראלית שהרי : " נצח ישראל לא ישקר", כוחות היצירה והבניין  המצויים בישראל יביאו אותנו חרף הקשיים והמכשולים והמהמורות והאויבים בסופו של יום אל ייעודינו ושליחותינו, כדברי דוד בן גוריון:" בייעודי הצדק החסד והשלום של נביאי ישראל ובשמירת צלם אלוהים שבאדם ובקיום הצו של ואהבת לרעך כמוך, נחנך דורות ונעצב דמות משטרנו וחברתנו".

מה  אם כן נאחל לנו לשנה החדשה כחברה וכעם שכבר היום מצויים בברכה ותנופת צמיחה? נאחל בברכות המצויות בפרשת כי תבוא:

" ברוך אתה בעיר וברוך אתה בשדה...... ברוך פרי אדמתך ופרי בטנך...ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך.... ייתן ה’  את אויבך ניגפים בפניך בדרך אחת יצאו אליך ובשבעה דרכים ינוסו מפניך.... יפתח ה’ לך את אוצרו הטוב מן השמיים לתת מטר ארצך בעתו ולברכך בכל מעשי ידיך.... והיית אך למעלה ולא תהיה למטה... ונתנך ה’ לראש ולא תהיה לזנב". מי ייתן והברכה הזו תתקיים בכל אחד ואחת מאיתנו  הפועל טוב בשנה הבאה עלינו לטובה ומתוך ראיית הטוב  ומתוך עשיית החסד יימשך עלינו עוד טוב וחסד בבחינת דברי דוד :" אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי".

מי ייתן וילוונו דברי הנביא ישעיהו בשנה זו: " קומי אורי כי בא אורך וכבוד ה’ עליך זרח כי הנה חושך יכסה ארץ וערפל לאומים ועליך יזרח ה’ וכבודו עליך יראה... שאי סביב עיניך וראי כולם נקבצו באו לך בנייך מרחוק יבואו ובנותייך על צד תאמנה".

לו יהי.

ברוכים תהיו אוהבי החסד,

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

עבור לתוכן העמוד