ג'טה ראוך

אות הנשיא למתנדב לשנת תשס"ו

מוענק ל –

ג'טה ראוך

על יותר מיובל שנים של פעילות יצירתית ותרומה ייחודית לחינוך מבוגרים, לקליטת עלייה ולסיוע לנכים בישראל

ג'טה ראוך נולדה באיסטנבול שבתורכיה בשנת 1921. לאחר מות אמה חזר איתה אביה לרומניה, שבה נולד. בעת מלחמת העולם השנייה נאלצה להפסיק את לימודיה בפקולטה לכימיה ופיזיקה, בין היתר בשל היותה יהודייה ואישה יחידה בין עשרות תלמידי המגמה. ב-1950 היא עלתה לארץ ושנה אחר-כך קבעה את ביתה בבת-ים. היא הקימה מערכת לחינוך מבוגרים, ועסקה בעבודה הזאת עד צאתה לגמלאות בת 79. לצד העבודה הזאת מילאה תפקידים ציבוריים והתנדבותיים בכל תחומי החיים בעיר.

אם לבת ולבן וסבתא לחמישה נכדים.

את ערכי ההתנדבות והעזרה לזולת, אהבת האדם והחינוך לציונות ספגה בבית אביה. היא חרטה על דגלהּ לסייע לזולת, וכבר ב-1951 – והיא בארץ שנה אחת בלבד – הקימה בבת-ים מערך לחינוך מבוגרים. במסגרת המערך הזה דאגה להשכלתם של תושבי העיר, רבים מהם עולים חדשים, ובאמצעות הדגם החינוכי הייחודי שהקימה ביקשה לאפשר למבוגרים להרחיב אופקים. ארבע שנים לאחר השקת הפרויקט הוענק לה פרס ארצי על פעילותה שאפשרה למבוגרים לרכוש השכלת יסוד. לצד עבודתה ניהלה בהתנדבות מלאה מערך שלם של איש אחד, שעסק – יומם וליל – בקליטת עלייה, במיזוג גלויות ובסיוע בכל תחומי החיים.

במרוצת השנים ליוותה את כל גלי העליות שהגיעו לארץ. כך, למשל, סייעה לעולים ממצרים ומפולין שהגיעו באותם הימים (1957) ולעלייה ממדינות חבר העמים (מ-1989 ואילך). כאשר פרצה מגיפת שיתוק הילדים, נרתמה לסייע לאיל"ן, ומאז שנת 1953, שבה החלה לפעול בארגון, היא קשורה לארגון ולפעילותו. בסיוע המועצה העירונית של הנוער בעיר העמידה דורות חדשים, הממשיכים בסיוע לנכים. גם כאן היא יצרה דגם ייחודי של פעילות רב-גונית, הכוללת מועדונית לילדי הנָכים, קורסים והרצאות למבוגרים ועוד. במשך 30 שנה עמדה בראש הסניף של איל"ן בבת-ים. על כך הוענק לה בשנת 2003 פרס יקיר איל"ן. נוסף על הפעילות הקשה הזאת הייתה פעילה בארגון אמהות עובדות (לימים ארגון נעמ"ת), וב-1953 נבחרה לחברה בהנהלה של הארגון.

ב-1965 הפנתה את פעילותה לאפיק נוסף: טיפוח יחסי תרבות וידידות בין ישראל לאיטליה. כצעד ראשון לחיזוק הקשר בין העמים כרתה ברית ידידות בין בתי-ספר בבת-ים לבין בתי-ספר בליוורנו שבאיטליה. הברית הזאת הייתה ראשיתה של ברית ערים תאומות בין שתי הערים. בעקבות הפעילות הזאת החל בית-הספר התיכון רמות ללמד איטלקית, והמצטיינים שבין תלמידיו זוכים למלגת לימודים של השפה באיטליה. על הפעילות הזאת, שכללה גם חילופי משלחות של נוער, העניק לה משרד החוץ האיטלקי מדליות כסף וארד. ב-1971 ביקר בבת-ים ראש ממשלת איטליה, אלדו מורו, והעניק לה את אות מסדר האבירים של ממשלתו.

לצד כל אלה פעלה במשך 20 שנה בוועד למען השוטר ובאגודה למלחמה בסרטן. במשך 50 שנה היא פעילה באגודה למען החייל. בחגיגות ה-50 למדינת ישראל העניק לה משרד החינוך פרס על מפעל חיים. הפרס ניתן לה על 42 שנים של פעילות יצירתית, על יוזמה אישית ועל תרומתה ללומד המבוגר ולחברה בישראל.

אות הנשיא למתנדב מוענק לג'טה ראוך על היוזמות שסללו את הדרך לפעילות התנדבותית של רבים אחרים בארגונים ובאגודות שונות בישראל.

עבור לתוכן העמוד