חבורת זה לא בשמים

אות הנשיא לנוער מתנדב לשנת תשס"ו

מוענק ל –

חבורת זה לא בשמים

על תרומתה לקבלת השונה בחברה ועל נתינה למען הזולת ולמען יצירת סובלנות, הבנה וקירוב לבבות

בחבורת זה לא בשמים, מבית-הספר עמל בחולון, משתתפים 30 נערות ונערים בני 10 עד 21 – כולם בעלי מגבלויות, לקויות ונכויות. הם מפעילים תיאטרון בובות קהילתי מאז שנת 2000.

במשך שש שנים הנערים והנערות בחבורת התיאטרון מפעילים את הבובות, את התפאורה, את האפקטים המוזיקליים, את קולות הרקע ואת התאורה. הם מוכיחים – לעצמם ולקהילה – שיש להם כישורים ויכולות להציע, והחברה צריכה רק לתת להם את ההזדמנות לממשם. באמצעות תיאטרון הבובות החבורה מציעה לתלמידים במוסדות החינוך חוויה תיאטרלית, שלצידה מפגש הכרות עם המפעילים המיוחדים של התיאטרון – כולם תלמידים כמותם, אך בעלי לקויות ונכויות. ייחודה, קסמה ועוצמתה של החבורה נעוצים ביכולתה לרתום את הקסם ואת הפנטזיה שבתיאטרון לשם הסרת מחיצות, התוודעות ליכולותיו של האדם בעל המוגבלויות והנחלת ערכים תרבותיים וחברתיים.

מדי שנה הציגו חברי החבורה כ-400 הצגות בארבע הפקות – כולן ברמה מקצועית ואומנותית גבוהה תחת שרביטה של המנהלת והיוזמת, שוש דיאמנט. ההופעות נערכות באולם מיוחד שהוקם בבית-הספר עמל בחולון. עד כה צפו בהם יותר מ-30 אלף תלמידים במוסדות חינוך, בבתי-ספר ובגני ילדים. קהל הצופים זכה למבט אחר ולזווית ראייה שונה על האדם בעל המוגבלות, שמתגלה – מעל הבמה ומאחוריה – כבעל יכולות לשעשע ולרגש. ההצגה והמפגש מאפשרים הכרות חווייתית עם ה"אחר" בחברה הישראלית, ומביאים להגברת הסובלנות ולקבלת השונה. המשתתפים בהצגה מפריכים, בדרכם האומנותית, את התפיסה שהחזקים הם התורמים והנותנים, שעה שהחלשים הם הנזקקים. היוזמה של חבורת זה לא בשמים היא להוכיח שגם ה"חלשים" הם חזקים, וגם הם יכולים לתת ל"חזקים".

פעילותו של התיאטרון זכתה בפרסים רבים, בהם: פרס קרן שלם, פרס משרד החינוך מחוז תל-אביב, פרס מינהל החינוך של חולון ומגן ראש העיר חולון על התנדבת בקהילה. הפעילות הזאתהיא חלק מהחזון החינוכי של העיר חולון, "עיר הילדים" ועיר המטפחת מעורבות חברתית, נתינה למען הזולת, אחריות הדדית ואהבת האדם והארץ.

אות הנשיא למתנדב מוענק לחבורת זה לא בשמים על כך שבאמצעות פעילות בימתית היא מאפשרת לבעלי מגבלויות להוכיח שהם שווים בין שווים ויש להם מה לתת.

עבור לתוכן העמוד