מהדי דעבוס

אות הנשיא למתנדב לשנת תשס"ו

מוענק ל –

מהדי דעבוס

על סיוע לחולים ולנזקקים לשירותים רפואיים מבני המיעוטים ברמת הגולן

מהדי דעבוס נולד ב-1962 בכפר עין קנייא שברמת הגולן. בעקבות מחלה שלקה בה בהיותו בן 10 איבד את ראייתו. את לימודיו בתיכון סיים בכיתה רגילה, כשהוא לומד משמיעה בלבד.

הוא נשוי ואב לארבעה ילדים.

מהדי דעבוס מתנדב במשך 21 שנים רצופות במרפאה של שירותי בריאות כללית בכפרו, עין קנייא. הוא מתקיים מקצבת נכות, ובוחר להגיע מדי יום ביומו למרפאה כדי לסייע בעבודת המזכירות ובתפעול המשרד. בין היתר, הוא עוזר לחולים שהשפה העברית אינה שגורה בפיהם. על אף עיוורונו, הוא מסייע לעובדי המרפאה כמעט בלי כל מגבלה וללא אבזרי עזר. הוא גם מושיט את עזרתו לרופאים להגיע לביקורי בית ומוביל אותם, כמורה דרך, בין השבילים, הסמטאות והבתים בכפר.

בשל עיוורונו הוא ניחן בזיכרון נדיר, וזוכר מספרי טלפון, מספרי תעודת זהות ופרטים נוספים. זיכרונו הייחודי חוסך זמן ניכר בעבודת המשרד ומקל על הנזקקים לשירותי המרפאה. בזכות התקשורת הבין-אישית הטובה שלו ובזכות ידיעת השפה העברית על בוריה הוא מצליח לפתור בעיות מול מוסדות וארגונים, לתרגם מסמכים והנחיות ולהזמין תורים. בנועם הליכותיו, בצניעותו וברגישותו הוא מסייע לחולים להתגבר על בעיות מנהליות ולהקל עליהם בשעות של מחלה, כאב ומשבר. במשך שנות העבודה ההתנדבותית במרפאה למד להכיר את נבכי מערכת הבריאות בישראל ובקי בכל הנהלים, החוקים והתקנות – בין היתר, גם בתקנות הביטוח הלאומי, בחוקי עבודה, בנושאים של אפוטרופסות ועוד. העזרה שהוא מושיט לחולים רבה עוד יותר בשל היות היישוב שבו הוא מתגורר – ובו הוא מתנדב – מרוחק מן הערים הגדולות וממרפאות מקצועיות ובתי-חולים.

רבים מהלקוחות מעריכים אותו על מאמציו ואומרים שבזכותו אין בעיה שאין לה פתרון ואין מומחה שמהדי לא יצליח להשיגו. נאמנותו ארוכת-השנים ורגישותו לצרכי המבקרים במרפאה הפכו אותו לחלק מהמשפחה הגדולה של העובדים בשירותי בריאות כללית.

אות הנשיא למתנדב מוענק למהדי דעבוס מהדי על העזרה לחולים ועל כך שהוא מאפשר להם לראות עולם יפה יותר וטוב יותר.

עבור לתוכן העמוד