שלמה (מומו) נקוה

אות הנשיא למתנדב תשס"ו

מוענק ל-

שלמה (מומו) נקוה

על פעילות מסורה ומגוּונת למען נכים ואוכלוסיות חלשות בישראל

שלמה (מומו) נקוה, דור חמישי בארץ, נולד ב-1954. הוא נשוי לדבורה, אב לשלושה וסב לשני נכדים. הוא נכה בעקבות מגפת הפוליו (שיתוק ילדים) שפרצה בארץ בשנות ה-50 של המאה העשרים. הוא בוגר ביה"ס תקומה (מוסד אברמס), בית-ספר מיוחד לילדים נכי פוליו.

מומו נקווה משמש דוגמה ומופת לאדם מוגבל שהצליח להתגבר על המגבלה הפיזית שלו. זאת ועוד: במרוצת השנים היה לאחד מנושאי הדגל במאבק למען יישום זכויות לאנשים עם מוגבלויות בישראל.

על פי תפיסת עולמו אסור לציבור המוגבלים בישראל רק "לקבל", אלא חובתו גם "לתת" לחברה הישראלית. התפיסה הזאת היא מקור קריאתו החוזרת ונשנית לפעילות התנדבותית של ציבור הנכים במסגרת הצבא, המשטרה, בתי חולים וכו'.

במסגרת תפקידו כיושב-ראש ארגון נכי ישראל בשנים 2001-1999, הוביל את מאבק הנכים למען יישום זכויותיהם. המאבק הציבורי המוצלח שיפר את מצב הנכים והעלה לסדר היום הציבורי את בעיותיה של אוכלוסיית המוגבלים בישראל. בזכות המאבק שהוביל נפתח "דף חדש" ביחסיהם של הציבור הרחב והממסד המשלתי לציבור הנכים בישראל ולבני משפחותיהם.

פעילותו הציבורית בקרב ציבור הנכים והאוכלוסיות החלשות בחברה נעשית בהתנדבות מלאה, מתוך תחושת שליחות ומתוך אמונה מלאה בחשיבותה. העשייה שלו רבה ומקיפה ומתבצעת תמיד ברגישות גדולה ובמאור פנים.

בין היתר, הוא נוהג לפקוד בתי חולים ומרכזי שיקום ומביא את עצמו כדוגמה למי שהצליח להתגבר על המגבלה הפיזית ולחיות חיים מלאים ומוצלחים.

כמי שהיה בעבר חבר בנבחרת ישראל בכדורסל לנכים, שבה זכה במדליית זהב אולימפית באולימפיאדת לוס-אנגל'ס, וכמי שמכהן בתפקיד יושב-ראש הפורום הלאומי לקידום ספורט הנכים מטעם הנציבות לשוויון לאנשים עם מוגבלויות, הוא ממריץ נכים לצאת ולעסוק בספורט ומעודד אותם לכך. בעיסוק הזה הוא רואה שלב חשוב בשיקום האישי של הנכה.

הוא משתתף באופן קבוע בוועדות השונות של הכנסת ומסייע ומייעץ במציאת פתרונות בנושאי בריאות, תחבורה, דיור ורווחה לאוכלוסיות במצוקה בכלל ולציבור המוגבלים בפרט. תרומתו רבה גם בקידום חוק השוויון לאנשים עם מוגבלויות וחוק השילוב לילדים עם מוגבלויות – חוקים שהכנסת קיבלה אך לאחרונה.

נוסף על סיוע לילדים במצוקה, לחיילים בודדים ולמשפחות חד-הוריות, הוא משקיע שעות ארוכות בפעילות למען הגברת המוּדעוּת הציבורית בנושא נגישות הנכים. בעקבות הפעילות הזאת נרתמו רשויות ומוסדות – ציבוריים ופרטיים – לקדם את הנושא הזה בתחום אחריותם.

לצד הפעילות הזו, הוא עוסק בחלוקתם של אלפי סלי מזון במשך ימות השנה ומרצה לפני סטודנטים מתוך מטרה להעמיק את המוּדעוּת לנכים. בעבור רבים מהנכים הוא משמש אוזן קשבת ולעיתים גם "מפלט אחרון". כמו כן הוא טורח לארגן אירוח, של משפחות נזקקות בבתי מלון בארץ – חינם אין-כסף. מדי שנה, ערב חג הפסח, הוא מתאם את ביקוריהם של סטודנטים בבתיהן של משפחות הנמצאות במצוקה קשה, ויחד הם מסייעים בעבודות צביעה ותיקון.

אות הנשיא למתנדב מוענק לשלמה (מומו) נקווה על פעילותו התומכת והמסייעת ועל חינוך והגברת המוּדעות לקבלת השונה והמוגבל.

 

עבור לתוכן העמוד