הוועד למלחמה באיידס

אות הנשיא למתנדב לשנת תשס"ו

מוענק ל –

הוועד למלחמה באיידס

על פעילות תומכת – מעשית ונפשית – בחולים במחלת האיידס, בנשאים, ובקרוביהם ועל פעילות הסברתית למניעת התפשטות המחלה.

הוועד למלחמה באיידס הוקם בשנת 1985 בידי קבוצה של פעילים מתנדבים בתחום הבריאות, כדי לפעול למען צמצום התפשטותה של מחלת האיידס, קידום בריאות הציבור וקידום זכויותיהם של החולים והנשאים. הוועד פועל באמצעות משרד ראשי בתל-אביב וסניף בבאר-שבע ומפעיל מערך תמיכה הפועל לשיפור איכות חייהם של אנשים שלמגינת ליבם הינם חולי איידס אונשאים של הנגיף האיידסובני משפחותיהם. כמו כן מופעל מערך הסברה, אשר פועל למניעת הפצת הנגיף, כדי ש"הבריאים יישארו בריאים" .

מאז הקמתו לפני 20 שנה היה הוועד למלחמה באיידס לארגון מקצועי מובילבמתן תמיכה לחולים ונשאים ובתחומי ההסברה למניעת התפשטות נגיף האיידס. במסגרת מערך התמיכה, הוועד למלחמה באיידס משמש מקור סיוע אינסופי לאנשים החיים עם איידס, בין היתר במתן סיוע ראשוני, ייעוץ בתחומים שונים, תמיכה חברתית ונפשית וטיפול בזכויות החולים ובתלונות רבות כנגד הממסד. צוות התמיכה מקיים פגישות פרטניות עם חולים ובני משפחותיהם, מסייע לעובדים זרים ולילדים החיים עם איידס ופועל לפתיחת קבוצות תמיכה רבות בקהילות השונות. העמותה מסייעת לכולם בלי הבדל בין דת, גזע, מין, לאום או נטייה מינית.

פעילות ההסברה המונעת של הוועד למלחמה באיידס מתמקדת בקרב קהלי יעד רלבנטיים, אך מופנית גם לכלל הציבור באמצעות סדנאות הסברה, מתן עדויות אישיות, קו סיוע טלפוני, אתר אינטרנט ומרכזי בדיקות אנונימיות. במשך 15 שנים הוועד למלחמה באיידס עורך אלפי סדנאות הסברה לעשרות אלפי משתתפים (בשנת 2004 השתתפו בסדנאות כ-20 אלף איש). בקו הפתוח מתאפשרות פניות אנונימית לבקשת מידע ולקבלת תמיכה ראשונית. צוות מתנדבים מסור, שעובר הכשרה מקצועית, מסייע לפונים. מתנדבים אחרים מקיימים, במרכזי הבדיקות האנונימיות של הוועד למלחמה באיידס, שיחות ייעוץ ועורכים בדיקות דם אנונימיות לגילוי נגיף האיידס.

מתנדבי הוועד עוסקים בדבקות הן בהסברה והן בתמיכה. אפשר למצוא את המתנדבים המסורים האלו במוקדי הפעילות החברתית של הקהילה ההומו-לסבית ובמוקדי בילוי, שבהם הם מחלקים חומרי הסברה וקונדומים. במרכזי האיידס ובהוספיס הם עוזרים בקבלת טיפול או בהושטת יד וכתף, ובמשרדי העמותה הם מסייעים ומייעצים בסיוע משפטי, בייעוץ בנוגע לזכויות חברתיות ותעסוקתיות ועוד.

הוועד הוא עמותה התנדבותית קהילתית. יותר מ-150 מתנדבים, כולם בעלי מקצועות שונים, מעבירים סדנאות והכשרות מקצועיות, מפעילים את הקו הפתוח, את מרכזי הבדיקות האנונימיות ופעילים בשגרה היום-יומית של העמותה. מדובר באנשים שהם מלח הארץ, אשר נקראים בהתראה קצרה ומיידית לכל משימה או שירות שנדרש.

אות הנשיא למתנדב מוענק לוועד למלחמה באיידס על היותו מקור של תמיכה לחולים, לנשאים ולבני משפחותיהם ועל היותו מוקד הסברה עבור הציבור כולו למניעת התפשטותה של המחלה בישראל.

עבור לתוכן העמוד