מתנדבי של"מ מחבקים את תושבי הצפון
הגדל

 עם תחילת המערכה בגבול הצפון, נערכו מתנדבי של"מ בישובי הצפון ובמרכז לסייע לאוכלוסיות נזקקות בישובים שעליהם נפלו מטחים של קטיושות. כבר בימים הראשונים למערכה החלו חברי הנהלת של"מ לקיים קשר טלפוני רצוף עם הרכזים שלנו, שהתנהל לא פעם בעיצומה של אזעקה או הפגזה, קשר שנמשך במהלך כל ימי המערכה והוגדר לא פעם על ידי הרכזים בצפון כ"חיבוק שחימם את הלב".
 
באזור הצפון זכתה לשבחים רבים פעילותם של חברינו בנהריה. רכזת של"מ בעיר, ביחד עם מתנדבים נוספים, איישו את המוקד העירוני וסייעו רבות לתושבים שנפגעו קשות במהלך ההרעשות. המתנדבים פעלו בשיתוף עם מחלקת הרווחה, השרות הפסיכולוגי ואגף החינוך בעירייה.
במסגרת פעילותם, שהתקיימה בצל ההרעשות ונפילות הטילים, סייעו המתנדבים בייעוץ לתושבים שנתקפו חרדה וכן דאגו לספק מזון ותרופות בכל המקלטים הציבוריים למשפחות במצוקה וכן לאמהות צעירות שנותרו בלא מזון עבור התינוקות שלהן.
פעילות רבה נעשתה גם בקרב בני הנוער שנותרו בעיר, הן בתוך המקלטים וכן בארגון טיולים עבורם במרכז הארץ. חברי של"מ, שעברו למרכז במהלך ימי הלחימה, פגשו את הילדים במרכז הארץ וסייעו למדריכים שנלוו אליהם. כמו כן סייעו לאנשי צד"ל (צבא דרום לבנון) לשעבר, המתגוררים בנהרייה ואשר רבים מהם נקלעו למצוקה בעקבות הקרבות בלבנון.
 
קשר חם ולבבי נוצר עם רכזת של"מ בקדימה–צורן, שעסקה בין השאר בקליטת משפחות מן הצפון. המתנדבים מקדימה –צורן פעלו רבות בנווה הדסה, שם אוכסנו משפחות מן הצפון. רכזת של"מ אירגנה עבורם באחד הערבים סדנת רייקי, בה נטלו חלק 50 איש, וכן העבירה תרגילים בדינמיקה קבוצתית  ויוגה בהשתתפות האורחים, כדי שישתחררו לשעה קלה מן המתחים שפקדו אותם. מתנדבי של"מ בקדימה  נחלצו גם לעזרתם של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, שהגיעו לקדימה ולכפר הנוער הדסים ,  אם בארגון אירועים מיוחדים ואם בהתקנת מאחזים מיוחדים בשירותים. 
 
שיתוף הפעולה בין סניפי של"מ במרכז ובצפון בא לידי ביטוי גם במקומות אחרים, למשל כאשר רכזת של"מ בהרצליה בדקה כיצד נקלטו בקייטנות ילדים ובני נוער שהגיעו להרצליה מטבריה, וזאת לפי בקשתה של רכזת של"מ בטבריה. גם בין סניפים באזור המרכז הוחלף מידע בקשר לאירוח משפחות מן הצפון, דבר שסייע לקליטתן המוצלחת בקרב המשפחות המארחות. בהרצליה  סייעו מתנדבי של"מ לכ-100 משפחות מעכו שהתארחו בעיר במשך שבועיים .
 
פעולה מבורכת ומוצלחת ביותר בתחום זה, התנהלה ברמת השרון. רכזת של"מ בישוב, פעלה במסגרת מחלקת ההתנדבות בעיר, יחד עם רכזת ההתנדבות ברמת השרון, רכזת "זהב בגן" ומתנדבים נוספים, הם עסקו במשך כל ימי הלחימה באירוח משפחות מן הצפון ברמת השרון ובישובים סמוכים. למוקד, שהוקם במרכז ההתנדבות על שם כרמלה אבן עזרא, שבמתנ"ס קריית הצעירים, הגיעו פניות רבות של תושבים שביקשו לארח בביתן ובמקביל נאספו  במוקד רשימות של משפחות מן הצפון, שחיפשו משפחה מארחת. ליאור, ועמיתיה למשימה,  הצליחו לארגן אירוח ליותר ממאתיים משפחות. בין המשפחות המארחות היו גם משפחות  מקריית אונו, ששמותיהן הועברו לרמת השרון במסגרת שיתוף פעולה עם רכזת של"מ בקריה. בנוסף לאירוח, ארגנו המתנדבים ברמת השרון פעולות שונות עבור האורחים, בעיקר בני הנוער וכן דאגו לאספקת מזון לחלק מן האורחים שהגיעו מן הצפון. במוקד יודעים גם לספר על משפחות מן הצפון שנרשמו פעם שנייה ושלישית לאירוח ברמת השרון וסביבתה. אגב, בקריית אונו סייעו מתנדבי של"מ באירוח 13 משפחות מן הצפון, כאשר ילדיהן  שולבו בחינם בקייטנות המקומיות.

 • 120 בני נוער מן הצפון זכו לקבלת פנים לבבית גם בראשון לציון. רכזת של"מ בשכונת רמת אליהו,יחד עם מתנדבים נוספים ועובדי המתנ"ס המקומי, סייעו בארגון נופשונים לבני הנוער שהגיעו ממשגב שבצפון, לשהייה של יומיים בראשון לציון.  הילדים בילו בבריכה המקומית ולאחר מכן אף ביקרו בסופרלנד, בליווי המתנדבים.  
 • ילדי טבריה זכו באזור המרכז לאירוח מהנה ולימים של רגיעה. כבר עם תחילת ירי הקטיושות על העיר, הוחלט שיש להוציא  מן המקום את הילדים ולנושא זה התגייסו גם מתנדבי של"מ בטבריה. המתנדבים התמקמו במתנ"ס פירסט שבטבריה, התקשרו עם כל  המשפחות שלהן ילדים ודאגו לכך שיעברו לאזור המרכז. בסך הכל נשלחו  210 ילדים מטבריה, ששהו בשני מחזורים בפנימיית בית"ר בהרצליה, בקיבוצים גלאון ושפיים ובישובים נוספים במרכז הארץ.  במקביל אורגנו גם לבני הנוער שנותרו בעיר, טיולים בני יום באזור המרכז, שבמהלכם יכלו המטיילים להירגע במקצת  מן המתח והחרדה שפקדו אותם במהלך ההפגזות על טבריה. מתנדבי של"מ זכו לשיתוף פעולה רב מצד מנהל המתנ"ס והצוות.

מתנדבי של"מ פעלו במהלך המערכה גם בכפר מרר, שאף הוא נפגע מירי הקטיושות ואחת מבנות הכפר אף נהרגה מנפילת קטיושה בביתה. רכז של"מ בכפר יחד עם  מנהל המתנ"ס והצוות, ארגנו את פעילותם של המתנדבים במקום. בין השאר סייעו המתנדבים בארגון טיולים של בני הנוער לאזור המרכז, דאגו לשלוח למשפחה השכולה משלחת לניחום אבלים וכן בקרו בבתי התושבים שבתיהם נפגעו מן הקטיושות. בנוסף לכך עסקו במתנדבים בארגון פעילויות שונות לבני הנוער במקלטים ובחלוקת צעצועים ומשחקים שנתרמו לילדים.
 
כותב שורות אלה (ח.פ.) נתבקש לסייע באירוח של  קבוצת פגועי נפש ממעון "אנוש" בחיפה, שהועברו במהלך הלחימה למעון "אנוש" בפתח תקווה. בעקבות מפגש שהתקיים במעון בפתח תקווה, הותוותה תכנית של סיורים וביקורים לאורחים מחיפה, בתל אביב ובפתח תקווה. במסגרת זאת הם ביקרו  במוזיאון  ארץ ישראל, בגן החיות בפתח תקווה וביפו. המפגש עם פגועי הנפש היה מרגש ביותר והם הודו במלים חמות על הרצון הטוב והיחס החם שבו זכו במהלך הסיורים עמנו.

 • קריית שמונה- רכז של"מ בקריית שמונה, שהצטרף לא מכבר לתנועה, פעל רבות בתקופת המערכה במסגרת החמ"ל העירוני. גם בימים הקשים ביותר עסק שמחה בחלוקת מזון במקלטים וקיים קשר הדוק עם קשישים ומוגבלים וכן עם משפחות במצוקה, שנשארו בבתיהם  וסבלו רבות בעת ההפגזות הרבות שניחתו על העיר הצפונית.
 • חיפה- בעיצומן של ההפגזות על חיפה, הקימה העיריה נקודות הפעלה לילדים ונוער בחיפה, שהתקיימו בחניונים תת- קרקעייםבמרחב מוגן.אחד ממקומות ההפעלה הוקם במתנ"ס ליאו באק  שבכרמל הצרפתי. מתנדבי של"מ נחלצו לעזרה וסייעו בהפעלת המקום שבו נהנו הילדים מפעילויות שונות, סרטים, מופעים אמנותיים ועוד. המתנדבים טרחו להתייצב בכל בוקר במתנ"ס, גם בימים שבהם  ספגה העיר הפגזות קשות ותרומתם זכתה להערכה רבה.
 • זכרון יעקב-מתנדבי של"מ בזכרון יעקב,  התנדבו לסייע באירוח של עשרות משפחות שהגיעו לישוב מן הצפון בבתים פרטיים.
  רכזת של"מ במחוז חיפה וצפון נירתמה לסייע בתאום וארגון פעילויות המתנ"סים במחוז חיפה והעמקים.
 • ירושלים- מתנדבי של"מ בבירה השתלבו במוקד הטלפוני שהקימה הסוכנות היהודית במסגרת הפרויקט "בבית ביחד", שנועד לסייע בקליטתם של עולים חדשים. במקביל סייעו מתנדבים אחרים משל"מ בארגון האירוח של עשרות משפחות מן הצפון במרכז ציפורי שביער ירושלים. מתנדבים נוספים איישו את המוקד הארצי, שהוקם במשרדי החברה למתנס"ים בבירה, ואשר סיפק מידע בנושא ביטוח מתנדבים בשעת חירום.
 • תל אביב- גם כאן סייעו מתנדבי של"מ, גימלאי אוניברסיטת תל אביב, בקליטתן של משפחות מן הצפון ששוכנו במעונות הסטודנטים. המתנדבים ליוו את האורחים גם בסיורים שונים שאורגנו עבורם בעיר וסביבתה. ככלל, מתנדבי של"מ באזור המרכז ליוו קבוצות רבות של מטיילים  מן הצפון, שהגיעו לאזור המרכז להינפש ולהתרענן. במסגרת זאת בקרו אנשי הצפון באתרים שונים כמו סופרלנד, ימית 200, הלונה פארק ועוד, כשהם מלווים באנשי של"מ.
 • באר- שבע- גם בבירת הנגב נרתמו מתנדבי של"מ לעזרת האורחים מן הצפון וסייעו לקליטתן של משפחות רבות ששוכנו במעונות הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון.
  בימים אלו,עם החזרה לשיגרת החיים, נערכים בתנועת של"מ בסיוע המתנדבים שלנו  לקראת פתיחת שנת הלימודים במערכת החינוך.

 

                                                              
 
 

 

עבור לתוכן העמוד