התנדבות בזמן המלחמה - מלחמת לבנון השניה בעיני מתנדבים
צפורה נאמן ומשה נתן "בילו" במלחמה ב-33 מקלטים בצפון.הם הביאו אתם את חדות יצירת מגזרות הנייר המסורתיות. כ 700 ילדים ומבוגרים, יהודים וערבים השתתפו בסדנאות, למדו את ההיסטוריה של מגזרות הנייר ולמדו הלכה למעשה איך ליצור מגזרות נייר.
הגדל

 

כל משתתף קיבל ערכה ובה 5 דוגמיות מוכנות לגזירה, ניירות צבעוניים לרקע וזוג מספריים. כל הערכות הוכנו על ידי צפורה , משה ושכניהםעירית, שושנה , עדי ונדב שהיו כמעט היחידים שנשארו בסמטהשבה הם גרים בחיפה.

בין הישובים בהם נתנו הסדנאות היו חיפה, קרית ים, עכו, כרמיאל, וכעשרים יישובים בגוש שגב.

מכתבי תודה ואי מיילים רבים נשלחו על ידי משתתפי הסדנאות והוריהם.

כל הרעיון התחיל מהודעות שראתה צפורה בטלביזיה שמחפשים מתנדבים להעסקת השוהים במקלטים. מיד היא שנסה מותניים והחלה בארגון הפעילות.

"חשבתי בלבי שלשבת בחיפה ולחכות לאזעקות זה ממש לא לענין" –אומרת צפורה

"רק כשנגמר הסיוט הזה פתאם הבנתי שההסתובבות שלנו בדרכים היתה ממש מסוכנת. זכור לי במיוחד הביקור במרכז הקליטה בכרמיאל, נפלו כל כך הרבה טילים שנשארנוכשעה אחרי הסדנה ובסוף החלטנו לנסוע מהר הביתה, כי זה פשוט לא נגמר ולא רצינו להשאר ללון שם."

צפורה נאמן דור שני לגוזרי נייר , הינה תלמידתו של חמיה יעקב נאמן ז"ל שהיה אחד מגדולי גוזרי הנייר במאה העשרים.

יעקב נאמן החל ליצור מגזרות נייר בגיל70 והשאיר אחריו אוצר בלום של כ 600 מגזרות יפיפיות. עבודותיו נמצאות באוספים של מוזיאוניםואספנים פרטיים בכל העולם.

צפורה מורה ומחנכת יצאה לגמלאות אחרי 37 שנות הוראה החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להחייאת אומנות מגזרות הנייר המסורתיות.

אומנות מגזרות הנייר החלה לפני 2000 שנים בסין והפכה להיות אומנות עממית נפוצה בכל העולם. יהודים החלו ליצור מגזרות נייר כבר ב1345 בספרד ומשםהתפשטה האומנות לכל קצוי העולם היהודי.

מזה חמש שנים היא נוסעת יחד עם בן זוגה משה נתן (גם כן גמלאי) בכל רחבי הארץ ומלמדת את האומנות. חלק ניכר מהפעילות הינה התנדבותית. השנה תרמה צפורה את הרשות ליצור לוח שנה עם מגזרות הנייר שלה למחלקת הרווחה בחיפה ו2000 מתנדבי המחלקה קיבלו לוח מעוטר לראש השנה. גם בחודש הזקן הודפסו איגרות עם יצירותיה של צפורה .

הצטרפו גם אתם למעגל מחיי אומנות מגזרות הנייר המסורתיות

צפורה תשמח ללמד אתכם

המרכז הישראלי למגזרות נייר

שדרות הל"ה 9, חיפה 32202

טל/פקס. 04-8121036

נייד: 052-2257676

Email: ziporan@gmail.com

עבור לתוכן העמוד