חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
אחות בדם
אחות בדם

רמות היא האחות הראשית של בית החולים יוספטל ואזור אילת. "באופן טבעי גדלתי על ברכי פלורנס נייטינגייל ואמא טרזה, אמהות מקצוע הסיעוד" היא אומרת. "העבודה בבית החולים היא עבודה במשרה מלאה מאוד שעולה על גדותיה, אבל אני מרגישה כל הזמן שאני צריכה לעשות משהו נוסף.

"האידיאל של האחות הסיעודית הוא לעזור לחלשים שבחלשים. לאלה שאין להם שום דבר. למי שידו אינו משגת עזרה. לעניים המרודים שבמרודים. בסרי לנקה מצאה לא מעט כאלה!"

"בכל פעם שדווח על אסון בעולם, שכולם התגייסו לעזור לנפגעיו, רציתי אבל לא יכולתי להצטרף.פעם בגלל הילדים, פעם בגלל העבודה. עד הפעם שפרסמו שמחפשים אחיות מנוסות לפרויקט הומניטרי של ישראל בסרי לנקה."

רמות,ארבעה חודשים אחרי אסון הצונמי טסה לסרי לנקה. שם היא ראתה כפרים שלמים הרוסים, עיי חרבות, משפחות שלמות שחיות באוהלים, שרבים מהם נראים כאילו הם יכולים לעוף בכל רגע ברוח.

"המים עדיין המהווה איום על חייהם. בפתח עונת המונסונים, כשיורד גשם עז, המים מגיעים באוהלים לגובה של עשרים סנטימטרים תוך עשר דקות. זו הטרגדיה. ארגוני הסיוע מנסים להשיג בשבילם בתי קבע, אבל המדינה לא מרשה לבנות ליד הים, ורוב הקרקעות באזור הן בידיים פרטיות. בעלי הקרקעות מקורבים לממשל וגובים מארגוני הסיוע סכומים שאי אפשר לעמוד בהם. אז אין אישורי בנייה והתושבים הכפריים נשארים באוהלים. הם חשופים כל הזמן לפגעי הקור והחום והגשמים".

רמות קשר עם קבוצה של שבעים נשים מקומיות, שנפגשו פעמיים בשבוע במועדון מאולתר. "בהתחלה ישבנו ודיברנו- בעיקר על הפחדים שלהן. התברר שהן פוחדות לחזור לים, מבועתות מהרעש של הגלים. דיברנו על זה הרבה, ולבסוף הלכנו לים. התפללנו ביחד, הקשבנו לגלים. כל אחת נכנסה כמה שהיא יכולה. בהמשך עלתה סוגיה אחרת שהציקה להן: הכבוד העצמי האבוד. הן הרגישו שהן חייבות לעשות משהו עם עצמן. כבר חודשים הן הולכות כל יום ממקום חלוקה אחד למשנהו. כל היום הן עסוקות בלקבל אוכל וטובין וכסף מארגוני סיוע. זו סיטואציה ששיגעה אותן. החלטנו יחד לעשות מעשה, והקמנו מפעל קטן לתפירה. קנינו מכונות תפירה, והכשרנו חלק מהמועדון לעבודה. בחרנו קו של מוצרים שיכול להתאים לתיירי- מתוך מחשבה שאלה יחזרו לאזור בקרוב. והנשים התחילו לייצר ביחד כקו- אופ. בהתחלה מהמכירות הן יקבלו סכום סמלי והרוב יחזור לפיתוח העסק. בהמשך הן יוכלו לחיות מהרווחים."

בחזונה, הנשים האלה יצליחו לעמוד על הרגליים באופו עצמאי. לעבוד ביחד. להרגיש חזקות ובעלות ערך.

  

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד