חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
שיקום ופיתוח עסקים זעירים
הנזק למקורות הפרנסה מתפרס מהרס של סירות דייג לנזק לבתי הארחה, עד לאבדן מלאי סחורות בעסקים ואבדן כלי עבודה ובתי מלאכה. הסקטור הנפגע ביותר היה ענף הדייג ומפעלי עיבוד הדגה. סה"כ נהרסו כ – 5000 עסקים זעירים.
שיקום ופיתוח עסקים זעירים

הצונאמי הביא איתו שינוי משמעותי בשוק התעסוקה. ראשית מקצועות רבים אינם נגישים יותר: איסוף שוניות, תיירות, דיג. המציאות הפיזית, הרס השוניות והדגה כולל מעבר לאזורים מרוחקים  והמנטאליות (חרדה מהים), הותירה רבים מחוסרי עבודה. שנית, רבים איבדו את כושר העבודה – משפחות רבות איבדו את מפרנסיהם, לפיכך נוצר צורך עז במתן כלים ורכישת מקצועות ואמצעי פרנסה. ההכשרות המקצועיות מאפשרות לרבבות אנשים לשוב ולהרוויח את לחמם ומעניקות הזדמנות למשפחות רבות אשר איבדו את מי שהיה בעבר המפרנס הראשי.

הנזק למקורות הפרנסה מתפרס מהרס של סירות דייג לנזק לבתי הארחה, עד לאבדן מלאי סחורות בעסקים ואבדן כלי עבודה ובתי מלאכה. הסקטור הנפגע ביותר היה ענף הדייג ומפעלי עיבוד הדגה. סה"כ נהרסו כ – 5000 עסקים זעירים.

מתוך 2800 בתי מלון ובתי הארחה, שני שליש ניזוקו. כתוצאה מכך - כ- 40,000 אנשים אבדו את מקורות פרנסתם. מעל 100,000 מקומות עבודה בתעשיית הדייג פסו מן העולם. כ- 27,000 דייגים ובני משפחותיהם נספו. בנוסף, בערך כ-90,000 משפחות של דייגים אבדו את בתיהם או נכסיהם. 27,000 עובדים שעבדו בשירותי תיירות אבדו את מקומות העבודה, כולל אלה שעבדו בבתי קפה - אינטרנט, חנויות לציוד צלילה, נהגי מוניות ומוכרי מזכרות. גם ענף החקלאות סבל, אך ייתכן כי אבדן מקומות העבודה בסקטור זה (כ-30,000) הוא זמני.מניין מקומות העבודה שאבדו עובר את ה- 200,000.

המשלחת הישראלית השקיעה את רב אמצעיה בתוכניות אשר סייעו בשיקום אמצעיי הפרנסה בכמה מהסקטורים הניזוקים ביותר, שכללו עבודה משותפת בבניית הקואופרטיב, תעשיית הדייג, מיזמי השמה לנשים ועסקים זעירים. המשלחת הישראלית עבדה בצמוד ל NGOs המקומיים וראשי קהילות, על מנת לקבוע סדריי עדיפויות וקביעת האסטרטגיות היעילות לשיקום את מקורות הפרנסה.

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד