רעידת האדמה בסרי-לנקה שבדרום מזרח אסיה
עלות שיקומם של מיליוני הניצולים הגיע לעשרות מיליארדי דולרים, וזאת לצד אובדן חיי אדם ומצוקות נפשיות של מליוני בני אדם שלא ניתן כלל לכמת אותם למונחים כלכליים. גלים אלו גבו את חייהם של כ-300 אלף בני אדם ופצעו רבבות אחרים. למעלה ממיליון אנשים נותרו חסרי בית בעקבות האסון.

אסון הצונמי הינו חסר תקדים בהקיפו בעת החדשה. רעידת האדמה באוקיינוס ההודי, שאירעה ב-26 בדצמבר 2004, הייתה אחת מרעידות האדמה הקטלניות ביותר בזמן המודרני. עוצמתה הגיעה לדרגה של 9.3 בסולם ריכטר, התרחשה באוקיינוס ההודי בקרבת החופים של אינדונזיה, סרי- לנקה, הודו ותאילנד ועוררה גלי צונמי אדירים.

גל הצונאמי הוא האסון הגדול ביותר בהיסטוריה של מדינת סרי- לנקה שגרם לנזק משמעותי בחיים ורכוש ב 13 המחוזות של המדינה לכל אורך חופיה. רעידת האדמה באוקיינוס ההודי פגעה בכל רחבי דרום מזרח אסיה, גלי הצונאמי הותירו אחריהם הרס בצורת עיי חורבות, פליטים, יתומים כמו-גם הרס למערכת האקולוגית- זנים שלמים של בעלי חיים ימיים נכחדו או נסחפו עשרות מיילים, יערות ושוניות נעקרו, ונגרמו נזקים לרכוש ובתי גידול טבעיים. בסקטור המים והתברואה, הצונאמי השפיע על 14 מחוזות בצפון, מזרח ודרום, בעיקר באזורים שהיו תלויים בבארות. בערך 12,000 בארות ניזוקו כתוצאה מהתפרצות מים מלוחים לתוך הבאר. הנזק הפיזי לתכנית אספקת המים הקיים מוגבל בעיקר למערכת החלוקה לאורך החוף. הנזק לתשתיות תברואה כולל נזק לשירותים ביתיים ומבנה משאבת הביוב. תושביםשחיו באזור החוף , נשאו את המעמסה של ההשפעות השליליות: הרס מבנים בקו החוף, פגיעה קשה בעסקי התיירות, דייג, נמלי ים ייבוא-יצוא ומפעלים שמוקמו בקו החוף.כמותית, מניין ההרוגים בסרי- לנקה עלה על 31,000 נפשות, מעל לחצי מליון מחוסרי בית במחנות פליטים, הרס מעל 99,000 בתי מגורים של אוכלוסיות חלשות מבחינה סוציו- אקונומית הגרות בבתים ארעיים בקרבת החוף מאחר ופרנסתם תלויה בים. ממשלת סרי- לנקה, כמו-גם הקהילה הבינלאומית, מעולם לא התמודדו עם אסון בסדר גודל שכזה.

עבור לתוכן העמוד