חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
רוח ההתנדבות הישראלית
מעשה ההתנדבות היה מאז ומעולם תופעה חברתית קהילתית ברוכה בהיותו נדבך חשוב בבניינה של החברה הישראלית.ההתנדבות במדינת ישראל נמצאת על סדר היום של היחיד ושל הציבור באורח שוטף. במרוצת השנים התרבו התחומים והנושאים לפעילות התנדבותית והם מקיפים כיום את כל תחומי החיים.
רוח ההתנדבות הישראלית

ניסיון העבר מוכיח שדווקא בעיתות חירום מתגלים הצדדים היפים של עם ישראל ומתרחשת תופעה של נכונות ונהירה המונית של הציבור להתנדב.

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל הגיעה למסקנה, כי עליה להיערך מקצועית לסיוע למדינות  מוכות גורל. עשרות שנות פעילות התנדבותית בישראל, צבירת ידע וניסיון מסיוע מקיף לבודדים ולקבוצות שסבלו מפיגועים ואסונות בכל רחבי העולם וטוויית קשרים בינלאומיים רבים המיועדים לסיוע בינלאומי בשעות מצוקה הביאו להקמת זרוע סיוע ישראלית הומניטארית התנדבותית.

 

מסגרת ארגוני פורום ISRAAID, הוקם בשיתוף עם  המועצה הלאומית  להתנדבות בישראל בנובמבר 2001. פורום ייעודי זה  הורחב לצורך מבצע החירום בעשרות ארגוני מתנדבים נוספים ובכללם מערכות  ההתנדבות במגזר הציבורי, תורמים מהמגזר העסקי ובשיתוף עם משרד החוץ.

 

ביום שני 27.12.04 יממה לאחר אסון הצונאמי, הוקם מטה החירום הלאומי של ארגוני הסיוע הבינלאומיים וארגוני המתנדבים למען נפגעי אסון הצונאמי בדרום מזרח אסיה בשם:   "מבצע  פנים למזרח".

 

המבצע החל שעות ספורות לאחר היוודע היקף האסון: תוך ימים ספורים  נשלח לסרי לנקה חיל חלוץ לשטח, על מנת לברר את הצרכים המדויקים ולהכין את הקרקע לבואם של עשרות מתנדבי הסיוע וההצלה מישראל.

 

התרומות, שגויסו תוך שלושה ימים, הועברו דרך האוויר והים והגיעו  אל קולומבו, בירת סרי לנקה. מקולומבו הועבר הציוד במשאיות לאזור גול הנמצא בדרום מזרח האי. המשלחת הישראלית נאלצה להתמודד עם קשיים רבים במדינה מוכת האסון, אשר התשתיות האזרחיות, קרסו לגמרי.

 

למרות הכל, אחרי ימים ספורים מרגע רעש האדמה חולק הסיוע הישראלי לאנשים.

מתנדבי המועצה הלאומית להתנדבות הושיטו סיוע למענם של תושבי סרי- לנקה והחלו להפעיל מבצע סיוע רחב היקף בדרום מזרח האי במחוז גול שנמשך חמישה עשר חודשים.

 

במשלחת השתתפו עשרות ארגוני סיוע ישראלים,  כחמישים אנשי רפואה, אנשי  לוגיסטיקה,  אנשי מקצוע בתחום הפוסט טראומה, אנשי מקצוע בתחום ילדים ונוער-  כולם מתנדבים.

 

המועצה הלאומית להתנדבות בישראל,כארגון המאגד ארגוני התנדבות שונים, הקימה פורום חשיבה ויוזמה למטרת תיאום פעילויות סיוע בינלאומיות. באופיין אלה הן פעילויות מקצועיות המצריכות נחישות רבה. כל בעל ידע וניסיון תרם את חלקו למאמץ ובאמצעותו ניתן היה למנף את היצירתיות ההתנדבותית הישראלית רבת הפנים בעת צרה ומצוקה.

 

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד