חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
פרויקט הספריות
הצונאמי הביא עמו חורבן חברתי. מערכת החינוך הייתה בין הקורבנות הראשיים ומכאן שילדים רבים צפויים לעתיד נטול בסיס איתן של ערכים וידע. הדור הבא שעל כתפיו מוטלת המשימה הקשה של שיקום ובנייה מחדש של החברה הסרי -לנקית ראוי למסד איתן שיסייע לו בכך. על כן מתן העשרה וכלים שיחזקו ויעשירו את הדור הצעיר הסרי- לנקי מהווה השקעה משמעותית בשיקום ופיתוח הקהילה והמדינה לטווח הקרוב והרחוק
פרויקט הספריות (הגדל)

הפרויקט מכוון לשלושה אזורי פעולה עיקריים:

  • מחנות הפליטים
  • בתי ספר
  • קהילות אזוריות

מטרות

מטרת הפרויקט הינה יצירת ספריות הנגישות לכולם ללא תשלום והממוקמות באזורים מרכזים בקהילות פגועות הצונמי. הפרויקט מהווה לפיכך מפתח משמעותי לשינוי חינוכי וחברתי.

על ידי מתן גישה לידע ועידוד לרכישתו ניתנת לקהילות הפגועות הזדמנות לפיתוח הישגיות- גורם הלוקה בחסר בשכבות אלו, בפרט לאחר הצונמי.

גישה לחומרי למידה- רבים הנושרים מבתי הספר היות ומשפחותיהם אינן בעלות אמצעים המאפשרים את רכישת חומרי הלימוד. הספריות יעניקו הזדמנות לשימוש ללא עלות בחומרי הלימוד לכל שכבות הגיל.

כמו כן, לנושרים מבתי הספר ניתנת הזדמנות לרכישת חינוך והעשרה מחוץ לכותלי בית הספר ואף נתיב חזרה למערכת החינוך.

זאת בנוסף ליתרונות רבים נוספים אשר יעניקו הזדמנות ותמיכה לילדים והנוער של קהילות הצונמי- העשרה,מתן כלים להצלחה בבית הספר, מתן אפשרות לפיתוח תחומי עניין מחוץ לכותלי בית הספר ופיתוח כיוון לכישרון אישי.

יתרה מזאת, הספריות אף מספקות מקום בילוי ותעסוקה לפעילות אחר הצהרים לילדי המחנות (אשר כיום לרוב מבלים את שעות אחר הצהרים במשחק בין הריסות בתיהם).

לפרויקט ישנה אף חשיבות חברתית במישר של צמצום פערים בין ילדי מחנות הצונאמי לילדי העיר והשכבות העליונות. על ידי מתן נגישות לידע ניתנת גם לילדי הצונמי אפשרות להגיע להישגים ולרמה חינוכית זהה לזו של חבריהם בערים.

על כל זאת מתווספת חוויית הילדות החיובית של העשרה בסביבה מוגנת ותומכת, כהזדמנות לחוויה מתקנת על הפוגעות של האבדן והתלישות של הצואנמי.

על הספריות

הספריות כוללות:

vספרי העשרה בנושאים כגון- היסטוריה, אומנות, גיאוגרפיה, אסטרונומיה, מדעי המדינה, ספרי מחשבים, ספרי תרבות ודת, מדעי החיים, ספרי עזרה ראשונה, בוטניקה זואולוגיה, מוסיקה, משפט, ידע כללי, קולנוע, שירה, מכונאות, ספורט ועוד.

ספרי לימוד לכל שכבות הגילאים בכל תחומי הלימוד, ברובם ספרי החובה שאינם מחולקים על ידי הממשלה, ספרים לבחינות הסיום של בית הספר היסודי והתיכון מצבורים של בחינות לדוגמה וחומרי הכנה לבחינות הסיום, ספרי עזר לתגבור, ספרי עזר לשיפור מתודות וטכניקות למידה.

ספרי קריאה לכל הרמות והגילאים, באנגלית, סינהאלית וטמילית. ביניהם- נובלות קלאסיות, רומנים, תרגומים של מיטב ספרות המערב וביוגרפיות.

ספרות חינוכית- מילונים (סינהאלית, אנגלית וטמילית), אנציקלופדיות, אטלסים, מפות, גלובוסים.

עיתונים- למגוון גילאים בנושאים שונים, בסינהאלית ואנגלית.

מחשוב- הספריות יצוידו במחשב ותוכנות בסיסיות כולל ציוד העשרה ולימוד בנושא.

הספריות ממוקמות בלב הקהילות פגועות הצונמי כאשר כל ספריה מנוהלת ומפוקחת על ידי ארגון מקומי הפועל בקהילה.

הספריות יתפקדו כמוסדות מאורגנים על פי שיטת מספור של כרטוס והשאלה מובנית. מעבר לכך, הספריות מיועדות להיות מרכז העשרה וחינוך לכל שכבות האוכלוסייה בקהילה.

הספריות יכללו פעילויות חינוכיות וחברתיות:

מועדוני קריאה בהם ידונו ילדים בשכבות גיל שונות בספרים אותם הם קוראים ויפתחו ויחלקו רעיונות. המועדונים נועדו הן על מנת להשריש תרבות קריאה והן כמוקד של פעילויות חברתיות.

קבוצות לימוד ותמיכה של קריאה בסינהאלית ואנגלית לילדים בכל הגילאים, עם דגש על תמיכה באלו העושים את צעדיהם הראשונים בקריאה.

כיתות לימוד- הספריות ישמשו גם כמקום תמיכה בהכנת שעורי בית ,הכנה לבחינות (בפרט לבחינות הסיום של בית הספר היסודי ובית הספר התיכון) והכנה לבחינות הקבלה לאוניברסיטאות.

קבוצות קריאה למבוגרים ונוער, על מנת לייצר נורמטיביות והרגלי קריאה בקרב אוכלוסיות אשר אינן בעלות הרגלי קריאה.

פרויקט ייחודי- ספרייה ניידת

רבים מנפגעי הצונמי יתגוררו במחנות זמנים לטווח ארוך, מחוסרי עבר ועם עתיד לא ידוע. המחנות הללו ממוקמים באזורים נידחים ללא קשר עם הסביבה וללא אפשרויות ניידות. מחנות אלו סובלים מקיפוח בכל תחומי החיים, ביניהם בתחום החינוך והתרבות.

הספרייה הניידת תאפשר אף למחנות המרוחקים להנות מיתרונות הפרויקט ולקבל אף הם הזדמנות להעשרה ולצמצום פערים.

הספרייה הניידת הינה רכב מסחרי שיכיל כמות נרחבת של ספרים מן הספריות המרכזיות וינוע בין המחנות המרוחקים.

ההפצה וההשאלה תעשנה אף היא על פי רישום מובנה על ידי ארגון מקומי, אלא שהספרים יגיעו ישירות לבתי המוטבים.

מדובר בפרויקט ייחודי וראשון מסוגו באזור זה. פרויקט זה עשוי להוות אבן יסוד להתחלה של פרויקטים חינוכיים נוספים באזורים נרחבים אשר ספגו נזק נרחב אך סובלים מהזנחה וזקוקים לסיוע.

 

פרויקט הספריות מכה גלים

יש תגובות נרגשות מילדים, הורים אנשי חינוך דת וממשל

יש תור ארוך של ילדים שתחכים לכרטיס קורא!

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד