חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
משלחות סיוע בתחום ילדים ובני נוער

מייד לאחר האסון, צוותים של מומחים פסיכו-חברתיים נשלחו לסרי- לנקה כדי לאמוד את צרכי האוכלוסייה וכדי לפתח תכניות קצרות וארוכות טווח. המומחים הישראלים פיתחו תכניות לטיפול בפוסט – טראומה עבור ילדים, נוער ומבוגרים וטיפולו בפליטים במחנות הפליטים.

פעילות המשלחת במחנות התמקדה בעיבוד הרגשי של הטראומה ובסיוע לאוכלוסיה המקומית להחזיר את חייהם לשגרה ככל האפשר. מורים ונציגי ציבור (כולל עובדים רפואיים) קבלו תמיכה פסיכו-חברתית כדי לעזור להם להתמודד עם הצער והטראומה הפרטנית שלהם וכדי לתת להם כלים לעזור לילדים ולזהות סימנים בילדים הזקוקים לייעוץ מקצועי.

התכניות הקהילתיות ותכניות הנוער שהמשלחת הישראלית ניהלה בחודשים הראשונים לאחר הצונאמי, עצבו את התכניות לאחר מכן .

סדרת סדנאות תמיכה לאנשי מקצוע ונציגי הממשלה נוהלו והמשיכו להיות במרכז הפעילות העתידית. ניתנה עדיפות לעבודה עם צוותים במוסדות התומכים בילדים פגיעים ביותר. המשלחת הישראלית ניהלה סדנאות בנושאים הקשורים בטיפול והתמודדות עם פוסט-טראומה וזכויות אדם את הסדנאות עברו 120 עובדי ממשלה בכירים בעשרות מחנות בדרום.

דרכי הפעולה בשיקום הקהילה

מרכיב מרכזי בשיקום הקהילה הוא לאפשר למנהיגים ולדמויות המשפיעות בקהילה להיות אקטיביים ושותפים בפעולות השיקום. הערך המוסף של מעורבות זו הוא בכך ששאר התושבים יראו וילכו בדרכם כדמויות התייחסות.

בכדי להבטיח את המשכיות תהליכי העבודה עם הקהילה ובמיוחד בהמשך לעיקרון של פינוי מקום ולא של תפיסת מקום – חשוב מאוד היה לאתר ולגייס בכל אזור עמותה מקומית שתוכל להמשיך את העבודה.

הוכשרו קבוצת מתנדבים מקומיים בני 18-25 לעבודה עם ילדים במחנות. המתנדבים קבלו סיוע והדרכה מחברי המשלחת הישראלית ומחברי העמותה בתחום פוסט- טראומה ושיקום. ההערכה הייתה כי משך זמן בניית בתי הקבע ייקח זמן ממושך. בתקופה הזו נוצר צורך לתכנן ולארגן, יחד עם העמותה את הפעילות לילדים במחנות.לאחר החזרה לבתי הקבע–מעקב אחר הילדים ואיתור ילדים במצב קשה במיוחד. סיוע לעמותה לבנות מערך טיפולי עבור ילדים אלה.

 

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד