חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
אודות הפרויקט
אודות הפרויקט (הגדל)

רקע

אסון הצונאמי בדרום מזרח אסיה פגע מאות אלפי בני אדם בסרי לנקה, אינדונזיה, תאילנד והודו והתבטא במוות ובהרס תשתיות של תושבי האי סרי לנקה. מאות אלפי אזרחים הפכו לפליטים ונותרו חסרי קורת גג ורכוש. פליטי הצונמי עברו לחיות במנזרים עד לפני מספר שבועות אז החלו גופי הסיוע הבינלאומיים להקים מחנות אוהלים. מספר ימים לאחר פגיעת הצונמי נרתמו חברי ישראייד למענם של תושבי סרי לנקה והחלו להפעיל מבצע סיוע רחב היקף בדרום מערב האי במחוז גול. במחוז ישנם מעל ל-130 מחנות פליטים אשר זקוקים לסיוע מיידי בתחום של אספקת ציוד קיום בסיסי כגון שמיכות, מזרונים, מזון ועוד. עד כה הפעלנו פרוייקטים בתחום חלוקת ציוד קיום בסיסי, מטבחי שדה, קליניקה רפואית וטיפול פוסט טראומה בילדים ונוער.

לאור ריבוי מחנות הפליטים, המחסור הרב בציוד אלמנטרי בסיסי ועונת המונסונים המתקרבת נשקפת סכנה גדולה להישרדותם של נפגעי הצונמי במחוז גול (GALLE). מצאנו לנכון לשים דגש על טיפול כולל אשר יעזור לתושבים להתמודד עם המצב בו הם חיים היום ועם העונה המתקרבת. יש צורך רב לספק לאוכלוסיית הפליטים ציוד בסיסי וקיומי שיאפשר להם לחיות ברמה בסיסית ביותר עד טיפול נרחב יותר של ממשלת סרי לנקה.

 בקשה זו אף הופנתה אלינו בכל הפגישות שערכנו עם הפליטים, ארגוני הסיוע המקומיים והבינלאומיים, נציגי האו"ם ואנשי הממשל. לאחר עבודה מאומצת של מספר חודשים והכרות עם אזור גול אנו מאמינים שיש יתרון ברור לפעילות הומניטרית ישראלית הוליסטית באזור אחד על מנת לתת דגש לעשייתנו. הדבר מתבטא במספר תחומים אספקת מזון וציוד קיומי אחר עד לשיפוץ סירות שמאפשרות לדייגים לחזור לעבודה, עזרה לנשים לחוזר למעגל העבודה, בניית מבני עץ למגורי המשפחות שנפגעו (לקראת גשמי המונסונים המתקרבים), עזרה בתחום הרפואה המונעת (טיפת חלב) ושיפור תשתיות מבנים.

 מטרות סיוע החירום ותשתיות:

 1. לאפשר קיום בסיסי לאלפי נפגעי אסון הצונאמי במחוז גול (GALLE)
 2. מניעת תחלואה במחנות
 3. שיפור איכות החיים

 

שלבי הפרוייקט

מזה כשנה פועלים חברי המשלחת במחוז גול (GALLE). צוות זה מכיר את פני השטח, הפליטים, המחנות, ארגוני הסיוע והממשל המקומי. ידע זה מאפשר לצוות לפעול בצורה יעילה ולאורך זמן. בזמן זה הספיק הצוות לחלק ציוד חירום לנפגעי הצונמי וליצור קשרי עבודה אמיצים עם כל הגורמים הפועלים למענם של הנפגעים באזור. צוות זה אף פועל כמתאם וקולט של שאר צוותי הסיוע הישראלים שמגיעים לשטח.

 שלב א' דצמבר (2004 – ינואר2005) : הערכת מצבם של נפגעי הצונמי ולימוד על פעילותם של גופי הסיוע והממשל המקומי.

שלב ב' (ינואר 2005 – יוני 2005 ) :חלוקת ציוד קיום בסיסי הכולל גם מזון.

שלב ג' (מרץ 2005 – ספטמבר 2005) :המשך חלוקת ציוד קיום בסיסי למחנות ושדרוג הפעילות לתחומים נוספים בתחום התשתיות כגון: שיפוץ סירות ורכישת ציוד לדייג (עזרה לדייגים לחזור לעבודה), בניית מבני מגורים זמניים (לקראת המונסונים המתקרבים), שיפוץ מבנים קהילתיים (מרפאות וכ"ד), בניית מבני קבע ודגש מיוחד על נושא החזרת האנשים לעבודה.

תחום אחריות

 1. הערכת מצב של המחנות באזור GALLEופעילות ארגוני הסיוע במחנות שיפוץ סירות דייג ורכישת ציוד דגה.
 2. הקמת מבני מגורים זמניים באזורGALLE.
 3. חיזוק קשרי העבודה מול הארגונים המקומיים והבינלאומיים (פגישות תיאום פעם בשבוע).
 4. עדכון פעילות מול הממשל המקומי (מתקיים פעם בשבוע).
 5. בניית מבני קבע למשפחות הנפגעים.
 6. יצירת מקומות עבודה וסיוע בתעסוקה למשפחות בתיאום עם כח המשימה הלאומי לצונאמי TAFREN.
 7. שיקום בתי ספר והקמת ספריות במקומות בהם קיים צורך לאחר פגיעת הצונאמי.
 8. עבודה אל מול ארגונים מקומיים בנושאי מוכנות לשעת חירום.

- כל הפעילויות הללו נעשות בתיאום ושת"פ מלא עם גופי הסיוע המקומיים ותוך כדי תיאום עם גופים בינלאומיים והאו"ם (WFP) על מנת למנוע כפל בעשייה.

תיאום וארגוני סיוע עימם אנו פועלים בזמן הערכת המצב השבועי במחנות ישנה עבודה שוטפת מול גופי הסיוע בשטח בפרוייקטים השונים של צוות החירום. לכל הפרוייקטים ישנם שותפים מקומיים ולעיתים בינ"ל וזאת על מנת למנוע כפל עשייה ולעזור לשפר את רמת מחייתם של הפליטים.

הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד