אות המופת על תרומה לחברה מוענק ל -לעמותת צהר – חלון בין עולמות
הגדל

עמותת צהר הוקמה על ידי קבוצת רבנים מהציונות הדתית במטרה לתרום לעיצוב דמותה היהודית של מדינת ישראל, מתוך הידברות וחיפוש אחר מרכיבי זהות משותפים. העמותה פועלת במספר מישורים על מנת להשיג את המטרות הללו.

עמותת צהר מבקשת לקדם אתמעמדה של היהדות כמערכת ערכים מכוננת השייכת לצבור החילוני והמסורתי במדינת ישראל לא פחות מאשר לצבור הדתי. העמותה מתבססת על פעילותם ההתנדבותית של רבנים הרואים את תפקידם כתורמים ללכידותה הרעיונית והחברתית של החברה הישראלית מעבר לתפקיד המסורתי של רב הקהילה וראש הישיבה.

המיזם הראשוני של העמותה הוא מיזם הנישואין שבמסגרתו נישאים מידי שנה אלפי זוגות חילוניים בשנה על-ידי רבני צהר בטקס יהודי- אורתודוכסי. מאז הקמתה השיאה צהר כ-15 אלף זוגות שאינם דתיים. הרבנים המנהלים את טקס החופה עושים זאת בהתנדבות מלאה וללא קבלת כל תמורה. הדגש מושם על יצירת מרחב פתוח בו יכולים הרב ובני הזוג לדון וללמוד את טקס הנשואים כשבני הזוג נקראים להעניק לטקס ההלכתי את הפרשנות האישית שלהם. מפגשים אלה הנערכים בדרך כלל בבית הרב מובילים גם להיכרות וכבוד הדדיים. לצידם של 300 הרבנים המשיאים זוגות במאור פנים, פועלות בעמותת צהר 200 מדריכות שהתמחו בהכנת הכלה לחיי הנישואין. המדריכות נפגשות עם הכלה לעתיד ומפתחות דיאלוג סביב משמעותם היהודית והפסיכולוגית של חיי הנישואין. במפגשים אלה עמותת צהר מנפצת את חומות הניכור ומנמיכה את הדעות הקדומות בנושאי טהרת המשפחה אצל הציבור החילוני.

מיזם נוסף המופעל על-ידי מתנדבי עמותת צהר הינו "מתפללים יחד" מתנדבי העמותה הקימו כמאה וחמישים מוקדי תפילה ביום הכיפורים בהם השתתפו כ-50 אלף מתפללים.

ראויה לציון מעורבותה של צהר בקרב הצבור של יוצאי חבר העמים בתחום הגיור ובירור היהדות. גם בתחום זה הופכת צהר לכתובת אמינה ומקובלת על העולים המוצאים אוזן קשבת, סיוע ופתרון בעיות בנושאי יהדות.

צהר מפעילה אתר אינטרנט המאפשר תקשורת מיידית ובלתי אמצעית עם מתנדבי העמותה ורבניה ומהווה כתובת לשאלות ופניות לציבור החילוני בנושאי יהדות ורבנות.

אות מופת על תרומה רבת שנים לביטחון חברתי מוענק לעמותת צהר, על פעילות מקודשת לקירוב לבבות בין הממסד הדתי לציבור החילוני ועל עשייה התנדבותית אמיתית מתוך אמונה כי כל ישראל אחים הם.

עבור לתוכן העמוד