זוכי אות הנשיא לשנת תשע"ה
הגדל

"אות הנשיא למתנדב" מוענק ע"י נשיא המדינה מידי שנה למתנדבים, למוסדות וארגונים אשר מתקיימת בהם פעילות התנדבותית של מבוגרים ו\או נוער אשר תורמת תרומה מיוחדת לטובת המדינה והחברה בישראל

האות מבטא את שאיפתו של נשיא המדינה לטפח ערכים של מעורבות חברתית, נתינה למען הזולת , אחריות הדדית ואהבת האדם והארץ בקרב תושבי ישראל.

רשימת הזוכים ופועלם: 

 נוער

 אבו-עבלי

אות הנשיא לנוער מתנדב לשנת תשע"ה מוענק לאסמעיל אבו-עבלי על פעילות מגוונת לרווחת הזולת, הקהילה והחברה הבדואית

 

אסמעיל אבו-עבלי, בן 18, נולד ומתגורר ביישוב לקייה שבצפון הנגב. הוא עוסק בקֶשת מגוונת של פעילויות למען בני הקהילה הבדואית בנגב ופעיל בארגון כוכבי המדבר. בין היתר הוא מסייע, מדי שבוע, לתלמידים רבים, אשר זקוקים לעזרה בלימודיהם בבתי הספר ומעניק להם פעילויות להעשרה ולהעצמה אישית. כמו כן הוא מתנדב לרווחת הקהילה תוך שימוש חדשני בעזרים ובאמצעים טכנולוגיים. בזכות קשת פעילויותיו ההתנדבותיות התקבל לפעילויות המגוונות של כוכבי המדבר, ארגון חינוכי-חברתי שפועל בתוך הקהילה והפזורה הבדואית בנגב במטרה לפתח דור של הנהגה עתידית. עם שותפיו לארגון הוא עוסק במגוון של פעילויות למען הכלל.  

 רוזן חמוטל

אות הנשיא לנוער מתנדב לשנת תשס"ה מוענק לחמוטל רוזן על פעילות מגוונת לקידום בני נוער ושוויון הזדמנויות

 

חמוטל רוזן, בת 15, היא תלמידה בבני ברק. היא משמשת נגידה ארצית במיזם גירים,

מיזם וירטואלי ויישום של בני נוער בישראל. המיזם מאפשר לבני נוער לסחור במוצרי יד שנייה או באמצעות שיתופי פעולה ומכירות מיוחדות של מוצרי יד ראשונה תמורת כסף וירטואלי, שקרוי "גירים". הגירים, שמשמשים לרכישת המוצרים, נרכשים אך ורק באמצעות צבירה של שעות עזרה בקהילה – בעמותות ובארגונים חברתיים. פרט להתנדבות במיזם הזה היא משמשת נציגה במועצת התלמידים של מחוז תל-אביב, ובתחילת שנת הלימודים הנוכחית נבחרה לתפקיד המזכירה הכללית של המועצה.

אני מתכבדת להזמין את ארבעת המתנדבים לקבל את האות מידי כבוד נשיא המדינה.

יחידים

הרב שלזינגר משה

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לרב משה שלזינגר על הכוונה, עידוד, תמיכה וסיוע לזוגות שנתקלים בבעיות פוריות.

 

הרב משה שלזינגר עוסק, יותר משלושים שנה, בעזרה ובייעוץ לזוגות שנתקלים בבעיות פוריות. לאחר שנים רבות שבהן ציפה לפרי בטן גמלה בליבו החלטה לסייע, ולייעץ לבני זוג שסובלים מבעיות של פוריות וללוות אותם בכל התהליך – עד ללידה המיוחלת. בשנת 2008 הקים את עמותת פרי חיים, שמפעילה מערכת רחבה של פעילויות לתמיכה בזוגות שנמצאים בטיפולי פוריות. במרוצת השנים יצר קשרי עבודה שוטפים עם טובי הרופאים ומנהלי המחלקות במרכזי הפוריות שבקופות החולים ובבתי החולים בישראל ובעולם והוא שותף בפיתוחים ובפריצות דרך משמעותיים ברפואה ובהתאמתם לרוח ההלכה.

הרב דהאן ישראל

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לרב ישראל דהאן על מגוון פעילויות לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך – לילדים בעלי צרכים מיוחדים

הרב ישראל דהאן מתגורר באשדוד ובה פעל לבניית מערך לאיתור מוקדם של התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים. תוך שיתוף פעולה עם ההורים הוא מסייע להם למצוא מסגרת חינוכית הולמת לילדיהם. הוא גם פועל לקידום החינוך המיוחד בעיר ומסייע בהסרת מחסומים ודעות קדומות ובהגברת המוּדעות של המגזר החרדי לטיפול בתלמידים בעלי צרכים ייחודיים. פעילותו מאפשרת הפעלה של חוגי העשרה לילדים, רבים מהם בעלי צרכים מיוחדים. הוא גם עוסק בהפעלת מערך נרחב של פעילויות מגוונות לרווחתן של משפחות. בין היתר, הוא עוסק בחלוקת מצרכי מזון למשפחות דלות אמצעים, וכן בהפעלת צהרונים וקייטנות קיץ ובחלוקת תפילין וצרכי בר מצווה לנערים נזקקים.

גב' דיבון בינה

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לגב' בינה דיבון על פעילות מגוונת ורבת-שנת לקידום חקיקה למען מימוש זכויות האדם על גופו.

 

מיד כאשר פרשה לגמלאות החלה בינה דיבון להתנדב בעמותת ליל"ך – לחיות ולמות בכבוד, שהייתה אז בשלבי פעילותה הראשונים, ו-12 שנים היא משמשת יושבת ראש הוועד המנהל של העמותה. לאחר שאחותה הצעירה חלתה במחלה סופנית וחייה הוארכו תוך סבל רב, הצטרפה לעמותה ובמרוצת השנים הייתה שותפה לכל המאבקים  בבתי המשפט ובכנסת. בזכות המאבק התודעתי שהובילה נחקק בשנת 2005 חוק החולה הנוטה למות. גם לאחר חקיקת החוק היא ממשיכה בפעילות להגברת המודעות לזכויות החולים לחיות ולמות בכבוד, בין היתר באמצעות פגישות עם מנהלים במוסדות הרפואיים, בהרצאות, בראיונות לתקשורת ובגיוס משאבים.

גב' כהן ליסה

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לגב' ליסה כהן על מגוון פעילויות לקידום המודעות לסרטן השד והשחלות התורשתי

 

לאחר שאמה ואחותה חלו בסרטן תורשתי, חשה ליסה כהן שלא ניתן להן מידע בכל הנוגע לבדיקות גנטיות, וביום שבו נודע לה שגם היא נושאת את המוטציה הגנטית, שמגדילה את הסיכוי לחלות בסרטן השד והשחלות התורשתי, גמלה בליבה החלטה להציל לא רק את חייה אלא גם את חייהן של נשים רבות בישראל. מתוך הבנה שידע הוא כוח, הקימה בשנת 2009 את עמותה ברכה, המסייעת לכל קהילת נשאיות המוטציה בגֵן BRCA. בין הפעילויות שלה: סדנאות, כינוסים מקצועיים ומפגשים בין נשים לבין רופאים מומחים. בעבודתה ההתנדבותית היא מקיימת קשרים הדוקים גם עם נשים מהמִגזר הערבי, שבו המוּדעוּת לסרטן השד והשחלות התורשתי נמוכה מאוד.

מר. אלחורי עווד

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק למר עווד אל'חורי  על מגוון פעילויות ליצירת אחדות, פיוס וקידום ההתנדבות כאמצעי מלכד בקהילה רב-תרבותית .

עווד אל'חורי, תושב רמלה, החל להתנדב בשנת 1996 במגוון רחב של פעילויות – מרביתן נועדו לצמצום האלימות ולעידוד השיח וההידברות בין כל הקהילות, העדות והמִגזרים בעיר מגוריו. מאז שנת 2000 הוא מתנדב ב"משרה מלאה". בין היתר הקים את העמותה למען רמלה, ובמסגרתה הוא שותף בוועדות סוּלחה ומביא – בשיתוף השיטור הקהילתי – ליישוב  סכסוכים בתוך הקהילה. כמו כן פעל להקמת קבוצת מנהיגות ערבית מתנדבת, אשר נועדה להעצים ולהעמיק את ההתנדבות בקרב בני המגזר הערבי בעיר רמלה. נוסף על כך הוא פעיל בסיירת התיקונים, המסייעת לבודדים ולמשפחות במצוקה בתיקונים קלים בבתיהם ובפרויקט הקיימות הבין-דורית להגברת המודעות לשמירה על משאבי הטבע בעיר רב-תרבותית ולהעלאת המוּדעוּת של בעלי עסקים לנושא הנגישות לבעלי מוגבלויות.

גב' כמאל ע'אדה

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לגב' ע'אדה כמאל על פעילות מתמדת לקידום מעמד האישה בחברה הדרוזית ולמען דו-קיום בחברה הישראלית.

ע'אדה כמאל מתגוררת ופועלת בדלית אל-כרמל. בשנת 1976 יזמה והקימה את סניף ויצ"ו ביישוב מגוריה, ושנים רבות היא עומדת בראשו. בפעילותה שׂמה לה מטרה לשפר את מעמדן של הנשים הדרוזיות, להרחיב את אופקיהן ולהעניק להן כלים הולמים להתמודדות ראויה באתגרים השונים של המאה ה-21. במרוצת השנים ערכה מאות סדנאות, קורסים, הרצאות, כינוסים וימי עיון, שבהם זכו הנשים, בכל הגילאים, ללמידת מיומנויות ולחשיפה לתחומים רבים של ידע ודעת. עשייתה הרבה עודדה נשים דרוזיות רבות מאוד לצאת ללימודים ולהשתלב בחברה ובכלכלה וביססה את תרומתה של העדה הדרוזית לדו-קיום בישראל.

 ארגונים

אליפלט

אות הנשיא לשנת תשע"ה מוענק לאליפלט – אזרחים למען ילדי פליטים  על מגוון פעילויות סיוע לתינוקות ולילדי הפליטים בישראל

עמותת אליפלט פעלה, מיד עם היווסדה, להקמת גן ילדים וסיוע לפעוטות ולמשפחותיהם. המתנדבים באים מכל הקשת של החברה והם פועלים עוד בתשעה גנים נוספים לשיפור התנאים הפיזיים ולחילוצם של הפעוטות מהבדידות וממצוקות הרעב והחולי – וגם מסייעים להם בהתפתחותם הרגשית והחינוכית. באמצעות הרשתות החברתיות הם אוספים ביגוד, ולאחרונה גייסו רופאים ורופאי שיניים מתנדבים לבדוק את הפעוטות והילדים הקטנים ובמקרה הצורך גם לטפל בהם. כמעט בכל שבוע מצטרפים לפעילים הקבועים צעירים ומבוגרים מכל רחבי הארץ ומציעים פעילויות מגוונות ועזרה נוספת לרווחת הילדים.

מ.ע.א.

אות הנשיא למתנדב לשנת התשע"ה מוענק למ.ע.א – פורום נשים חד-הוריות על עשייה מגוונת לשינוי במעמדן של נשים חד-הוריות בחברה הערבית בישראל

עמותת מ.ע.א הוקמה בעיר סח'נין בשנת 2009. את היוזמה הָגו נשים חד-הוריות – אלמנות וגרושות – מתוך חזון להעניק לנשים במעמדן ולילדיהן יחס שוויוני במשפחה ובקהילה. בפעילויות שמפעילות הנשים שותפים גם נערות ונערים. יחד הם תומכים בנשים חד-הוריות מכל קשת החברה הערבית בישראל – בעיקר בכפרים ובערים בגליל. הפעילויות כוללות הרצאות בנושאים מגוונים, מרכז לימודִי-חברתי למשפחות, קייטנות וטיולים. אחת הפעילויות הבולטות של החברות בארגון היא שותפות פעילה במיזמי התנדבות בקהילה. בעצם העשייה ההתנדבותית שָבר הארגון מוסכמות רבות בערים ובכפרים שבהן התגוררו, אשר לא קיבלו בעין יפה פעילות התנדבותית של נשים גרושות ואלמנות.

 

ארגון משפחות נרצחים ונרצחות

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לארגון משפחות נרצחים ונרצחות על פעילות למניעת אלימות ולסיוע מקיף למשפחות הנרצחים

 

ארגון משפחות נרצחים ונרצחות הוקם בשנת 1998 כקבוצה לעזרה עצמית, באמצעות מפגשים של הורים ששכלו בנים ובנות בעקבות מקרי רצח, וכל חבריו הם בני משפחותיהם של נפגעי עבירות רצח או הריגה מרחבי המדינה מכל שכבות העם. הארגון מעניק לעשרות המשפחות שאיבדו את יקיריהן תמיכה ומידע חיוני בעקבות האובדן. כבר בראשית דרכו בחר הארגון לפעול גם למיגור תופעות של סכינאות ואלימות – במיוחד בקרב בני נוער. הפעילות הנמרצת תרמה לחקיקת חוק זכויות נפגעי עבירה.

"טבקה"

אות הנשיא למתנדב לשנת תשע"ה מוענק לטבקה – צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה על פעילות משפטית וחינוכית לגישור וסִנגוּר קהילתי ולהגנה על זכויותיהם של יוצאי אתיופיה

עמותת טבקה (באמהרית: עושה צדק) צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה הוקמה בשנת 2000 כדי לסייע בהשתלבותם של עולי אתיופיה בחברה הישראלית. מיום הקמתה פועלת העמותה לקידום מדיניות שוויונית וסובלנית כלפי העולים ובני משפחותיהם ומנהלת מאבק – חינוכי ומשפטי – לעקירה מהשורש של אפליה וגזענות כלפי יוצאי אתיופיה. בכל שנה מטפלת העמותה בכאלף פניות של בני העדה, אשר סובלים מתופעות קשות של אפליה וגזענות, ומעניקה להם סיוע משפטי פרטני – בנושאי חינוך, תעסוקה ודיור. במחלקה המשפטית של העמותה פעילים עורכי דין יוצאי אתיופיה לצד עורכי דין ישראלים, ותיקים בארץ. בין הפעילים גם סטודנטים למשפטים, בני העדה, שזוכים לחניכה ולניסיון באמצעות הטיפול בתיקים הפרטניים.

ברכות   לזוכים

עבור לתוכן העמוד